softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15057
  • Užívatelia: 3236

Ako zistím, či bol môj e-mail hacknutý

Autor: Redakcia  |   Publikované: 17.7.2023 | Zobrazené: 4027x

Počujeme o tom vždy a všade, keď si zakladáme nový účet na Facebooku, emailovú adresu alebo sa prihlasujeme do e-shopu na nákup: Používajte vždy unikátne heslá! Aj napriek tomu sú ale najpoužívanejšie heslá naprieč svetom „klasiky“ ako „heslo123“, „12345678987654321“ a podobné perličky. Ak patríte medzi tých poctivých, ktorí si naozaj dávajú na heslách záležať a využívate veľké a malé písmená, diakritiku, čísla a znaky, aj tak sa môže stať, že vám tieto údaje na internet uniknú.

Žijeme v dobe technológií a nič nie je nepriestrelné. Niečo môže pôsobiť ako kevlarová vesta v boji proti nábojom zo samopalu, ale príde väčší kaliber (hacker) a je vymaľované. Ako zistíte, že boli vaše prihlasovacie údaje prelomené, resp. čo v takom prípade robiť?

Možno ste zachytili, že nedávno unikla na internet databáza s viac ako pol miliardou kontaktov a používateľských dát z Facebooku. Obsahuje rôzne informácie o e-mailových adresách, telefónnych číslach aj polohe používateľov v priebehu času. V tomto zozname sa dokonca našli aj informácie o samom veľkom mužovi stojacim za Facebookom – Markom Zuckerbergom.

Ako zistím, či mi hackli e-mail?

Chcete si byť istý, že je vaša e-mailová adresa v poriadku a nikam neunikli vaše prihlasovacie údaje? Využiť môžete overený nástroj analytikov zaoberajúcich sa uniknutými dátami. Nájdete ho na stránke haveibeenpwned.com, kde do príslušného okna zadáte svoju e-mailovú adresu. Dozviete sa tak nielen o tom, či vaše dáta z Facebooku boli kompromitované, ale aj o iných potenciálnych útokoch, v ktorých mohli vaše údaje figurovať.

Ak vám náhodou stránka zahlási únik osobných informácií, nemusíte hneď panikáriť. Do budúcna sa snažte vyvarovať používaniu rovnakého hesla na viacerých účtoch a v aktuálnej situácii urobíte najlepšie, ak si heslá zmeníte. Na tvorbu originálneho hesla môžete použiť jeden z mnohých generátorov, ktoré vám namixujú ten správny odvar veľkých a malých písmen, čísel a symbolov.

Prevencia a ako na to

Ako prevencia alebo zníženie rizika uniknutia vašich údajov jednoznačne funguje aj neotváranie podozrivých e-mailov. Spam, ako sa takéto správy nazývajú, môže napáchať škody a ani o tom nebudete vedieť. Ak už takýto e-mail otvoríte, určite naň neodpisujte. Môžete si tým odhaliť e-mailovú adresu k potenciálnemu úniku dát alebo, a čo je ešte horšie, nainštalovať do PC vírus. S tým sa spája ďalšia rada vždy aktuálnej vírusovej databázy vo vašom antivíruse na PC. Najlepšie riešenie je nechať antivírusu možnosť automaticky sťahovať aktualizácie.

V neposlednom rade sa odporúča, pokiaľ to dané internetové stránky a služby ponúkajú, viacstupňová ochrana prihlasovania. Ako príklad uvediem mobilnú autentifikáciu pomocou SMS kódu, ktorý vám príde na vami zadané telefónne číslo, prípadne zaslanie kódu na e-mail.

Značky

Podobné články

Ako zabezpečiť WiFi sieť heslom a šifrovaním

Ako zabezpečiť WiFi sieť heslom a šifrovaním

Najlepšie napaľovacie programy zdarma

Najlepšie napaľovacie programy zdarma

Ako online otestovať počítač – PC sken

Ako online otestovať počítač – PC sken

Test najlepších antivírusov - september 2012

Test najlepších antivírusov - september 2012

Ako zistiť heslo k domácej Wi-Fi sieti?

Ako zistiť heslo k domácej Wi-Fi sieti?

avast! Free Antivirus návod – inštalácia, registrácia, aktualizácia

avast! Free Antivirus návod – inštalácia, registrácia, aktualizácia

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  c 1 2 5 3 7  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia