softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14643
  • Užívatelia: 3223

Ako zistím, či bol môj e-mail hacknutý

Autor: Michal M.  |   Publikované: 6.4.2021 | Zobrazené: 1971x

Počujeme o tom vždy a všade, keď si zakladáme nový účet na Facebooku, emailovú adresu alebo sa prihlasujeme do e-shopu na nákup: Používajte vždy unikátne heslá! Aj napriek tomu sú ale najpoužívanejšie heslá naprieč svetom „klasiky“ ako „heslo123“, „12345678987654321“ a podobné perličky. Ak patríte medzi tých poctivých, ktorí si naozaj dávajú na heslách záležať a využívate veľké a malé písmená, diakritiku, čísla a znaky, aj tak sa môže stať, že vám tieto údaje na internet uniknú. Žijeme v dobe technológií a nič nie je nepriestrelné. Niečo môže pôsobiť ako kevlarová vesta v boji proti nábojom zo samopalu, ale príde väčší kaliber (hacker) a je vymaľované. Ako zistíte, že boli vaše prihlasovacie údaje prelomené, resp. čo v takom prípade robiť?

Možno ste zachytili, že nedávno unikla na internet databáza s viac ako pol miliardou kontaktov a používateľských dát z Facebooku. Obsahuje rôzne informácie o e-mailových adresách, telefónnych číslach aj polohe používateľov v priebehu času. V tomto zozname sa dokonca našli aj informácie o samom veľkom mužovi stojacim za Facebookom – Markom Zuckerbergom.

Ako zistím, či mi hackli e-mail?

Chcete si byť istý, že je vaša e-mailová adresa v poriadku a nikam neunikli vaše prihlasovacie údaje? Využiť môžete overený nástroj analytikov zaoberajúcich sa uniknutými dátami. Nájdete ho na stránke haveibeenpwned.com, kde do príslušného okna zadáte svoju e-mailovú adresu. Dozviete sa tak nielen o tom, či vaše dáta z Facebooku boli kompromitované, ale aj o iných potenciálnych útokoch, v ktorých mohli vaše údaje figurovať.

Ak vám náhodou stránka zahlási únik osobných informácií, nemusíte hneď panikáriť. Do budúcna sa snažte vyvarovať používaniu rovnakého hesla na viacerých účtoch a v aktuálnej situácii urobíte najlepšie, ak si heslá zmeníte. Na tvorbu originálneho hesla môžete použiť jeden z mnohých generátorov, ktoré vám namixujú ten správny odvar veľkých a malých písmen, čísel a symbolov.

Prevencia a ako na to

Ako prevencia alebo zníženie rizika uniknutia vašich údajov jednoznačne funguje aj neotváranie podozrivých e-mailov. Spam, ako sa takéto správy nazývajú, môže napáchať škody a ani o tom nebudete vedieť. Ak už takýto e-mail otvoríte, určite naň neodpisujte. Môžete si tým odhaliť e-mailovú adresu k potenciálnemu úniku dát alebo, a čo je ešte horšie, nainštalovať do PC vírus. S tým sa spája ďalšia rada vždy aktuálnej vírusovej databázy vo vašom antivíruse na PC. Najlepšie riešenie je nechať antivírusu možnosť automaticky sťahovať aktualizácie.

V neposlednom rade sa odporúča, pokiaľ to dané internetové stránky a služby ponúkajú, viacstupňová ochrana prihlasovania. Ako príklad uvediem mobilnú autentifikáciu pomocou SMS kódu, ktorý vám príde na vami zadané telefónne číslo, prípadne zaslanie kódu na e-mail.

Značky

Podobné články

Najlepšie antivírusové programy na stiahnutie zadarmo

Najlepšie antivírusové programy na stiahnutie zadarmo

Aký je najlepší antivírus roku 2017?

Aký je najlepší antivírus roku 2017?

Najlepšie napaľovacie programy zdarma

Najlepšie napaľovacie programy zdarma

Test detekcie vírusov – august 2015

Test detekcie vírusov – august 2015

CCleaner odteraz zlepšuje výkon počítačov. Starých aj nových

CCleaner odteraz zlepšuje výkon počítačov. Starých aj nových

Programy na ochranu dát a vášho počítača

Programy na ochranu dát a vášho počítača

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 8 9 8 c 6  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia