softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15030
  • Užívatelia: 3236

Firewall – strážca vášho PC

Autor: Redakcia  |   Publikované: 26.11.2012 | Zobrazené: 6788x

antivírusoch a ich mieste v systéme už v súčasnosti netreba diskutovať. Na vyvrátenie ich dôležitosti neexistujú pádne argumenty a veľké množstvo spoločností ponúka užívateľom ešte väčší počet viac či menej kvalitných riešení. Antivírus ako nástroj odstraňuje problém vzniknutý priamo v počítači. Na jeho vyvolanie stačí málo. Stiahnete nesprávne súbory, navštívite škodlivú internetovú stránku alebo do počítača pripojíte „nakazený“ USB kľúč. Často by sa teda dalo použiť obľúbené príslovie „prísť s krížom po funuse“, pretože najväčšia škoda už bola spôsobená.

Menej sa už ale hovorí o firewalle a potrebe jeho používania. Ide o program, ktorý medzi počítačom a sieťou (resp. internetom) vytvára bezpečnostnú bariéru. Firewall nečaká, kým sa niečo pokazí alebo do systému prenikne infikovaný súbor – reaguje okamžite a útoku zamedzí. Aj preto by mal byť v každom počítači aktivovaný nejaký firewall. Výbornú službu spraví aj defaultné systémové riešenie. Mnohí ním síce opovrhujú, no úplne neoprávnene. Pri kvalite súčasných operačných systémov sú totiž na veľmi vysokej úrovni.

Hoci mnohé z dostupných antivírusov bránu firewall priamo obsahujú, najlepšie je siahnuť po samostatnej aplikácii. Firewall tiež neraz býva súčasťou antivírusu až pri platenej verzii programu. Dobrou správu je teda fakt, že jeden z najlepších a najobľúbenejších firewallov môžete získať úplne zadarmo.

Comodo Firewall

Comodo firewall - logoSpomínaným najobľúbenejším firewallom je práve Comodo Firewall. V testoch dokonca porazil aj komerčné riešenia, kedy ako modul komplexného programu Internet Security dosiahol najlepšie výsledky.

Comodo Firewall je dostupný s integrovaným antivírusom. Jeho inštalácia je však len na užívateľovi a na činnosť samotného firewallu nijako nevplýva.

Tu ale musíme podotknúť, že je vždy lepšie mať dva kvalitné programy od jedného vývojára, než dve výborné riešenia z odlišných dielní. „Bratské“ programy totiž budú navzájom spolupracovať a systém zbytočne nezaťažia kolíziami.

Comodo Firewall ponúka prehľadné užívateľské rozhranie, skvelú ochranu a hlavne, je bezplatný.Comodo firewall - vzhled programu

ZoneAlarm Free

ZoneAlarm firewall - logoĎalší zástupca freeware produktov, ktorý spoľahlivo zabezpečí váš počítač. ZoneAlarm Free je zároveň najsťahovanejším firewallom na svete. Favorizovaným sa stal nielen pre dobré referencie a pozitívne ohlasy užívateľov, ale aj pre naozaj príjemný interface. Ten sa, skôr než na pokročilé nastavenia, zameriava na prehľadnosť a použiteľnosť.

Freeware verzia obsahuje 4 základné moduly, určené na zabezpečenie chodu PC. Obojsmerný firewall zamedzuje prieniku hackerov a ďalších hrozieb zvonka, no zároveň sa stará o prípadné nechcené vynesenie informácií z počítača (odosielanie informácií spywarom). Ďalej poskytuje aktívne zabezpečenie pri internetovom surfovaní (privátne prehliadanie, bežné vyhľadávanie). Tretím pilierom je kontrola sťahovaných súborov. Posledná súčasť je pokročilá funkcia firewallu monitorujúca neštandardné správanie, pri ktorom dochádza k obchádzaniu tradičných antivírusov či iných ochranných programov.

Popri bezplatnej verzii si môžete zakúpiť aj plnú verziu disponujúci niekoľkými nadštandardnými možnosťami navyše.ZoneAlarm firewall - vzhled programu

Sunbelt Personal Firewall (Kerio)

Sunbelt Personal Firewall - logoV minulosti bol medzi užívateľmi veľmi populárny antivírus Kerio. Išlo o produkt českého štúdia, ktorý v roku 2005 odkúpila spoločnosť Sunbelt Software. Tá zmenila jeho zaužívaný názov a do jeho vývoja vložila nemalé prostriedky.

Na rozdiel od predchádzajúcich programov nejde o bezplatné riešenie, môžete si ho však vyskúšať na 30 dní zadarmo. Po uplynutí stanovenej lehoty sa budete musieť rozhodnúť, či si za vyskúšané kvality programu zaplatíte, alebo sa uspokojíte s osekanou verziou (na základnú ochranu je úplne dostačujúca).

Bývalý Kerio Firewall bol v minulosti známy tým, že ponúkal množstvo funkcií a široké možnosti užívateľského nastavenia. Program bol teda vhodný pre bežných používateľov, ktorým stačilo štandardné nastavenie, ale aj pre skutočných profesionálov. Tí mohli využiť prispôsobenie firewallu pri zmene siete či možnosť definovať reakcie na rôzne podnety. Tieto prednosti boli našťastie zachované aj v moderných verziách programu.Sunbelt Personal Firewall - vzhled programu

Jetico Personal Firewall

Jetico firewall - logoJetico Personal Firewall je výbornou voľbou pre väčšinu domácich užívateľov. Spoločnosť Jetico totiž svoj produkt orientuje hlavne na jednoduché použitie bez nutnosti ďalšieho nastavovania. To ale neznamená, že v niečom zaostáva alebo má obmedzenú funkcionalitu. Program je k dispozícii ako freeware, no môžete si zakúpiť i platenú verziu.

Pre bezproblémové použitie programu môžu užívatelia siahnuť po prednastavených šablónach, ktoré sa postarajú o správne fungovanie produktu.Jetico firewall - vzhled programu

Značky

Podobné články

Programy na ochranu dát a vášho počítača

Programy na ochranu dát a vášho počítača

Najlepšie antivírusové programy na stiahnutie zadarmo

Najlepšie antivírusové programy na stiahnutie zadarmo

AV-Comparatives test antivírusov – marec 2015

AV-Comparatives test antivírusov – marec 2015

Ako zrýchliť PC - programy na zrýchlenie počítača

Ako zrýchliť PC - programy na zrýchlenie počítača

Test antivírusov od AV-Comparatives

Test antivírusov od AV-Comparatives

AV-Comparatives vyhlásilo najlepší antivírus roka 2012

AV-Comparatives vyhlásilo najlepší antivírus roka 2012

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  d 3 e f 6 c  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia