softmania.sk

 • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14054
 • Užívatelia: 3178

Ako bojovať so spomaleným PC

Autor: Redakcia  |   Publikované: 17.7.2012 | Zobrazené: 28803x

ZpomalenieV dnešnej dobe si život bez počítača dokáže predstaviť len málo ľudí. Stal sa neodmysliteľnou súčasťou našich domovov, naším pracovným nástrojom a prostriedkom na trávenie voľného času. Pokiaľ ale dôjde ku komplikáciám, spomalí sa alebo prestane fungovať úplne. Vtedy sa dostávame k pôvodnému problému – predstava fungovania bez počítača, ktorá je pre valnú väčšinu z nás úplne zničujúca.

Keď internet ešte len začínal, hovorilo sa, že pomalé pripojenie je horšie ako žiadne. Niečo podobné platí aj pre nespolupracujúci počítač. Užívateľ strávi kopu času totálne triviálnymi úkonmi, čím okrem voľného času trpí aj nervová sústava. Ak teda máte problémy s pomalým počítačom, pozorne čítajte nasledujúce riadky.

Problémy a ich riešenie:

 • Nedostatok pamäte RAM (operačná pamäť) – pokiaľ máte starší počítač, môže sa stať, že operačná pamäť už nezvláda neustále rastúce požiadavky a zvyšok počítača, vrátane užívateľa, na ňu jednoducho musí čakať. Riešenie je jednoduché –  dokúpte ďalšiu alebo rovno kompletne obnovte celú operačnú pamäť.
 • Nesprávne alebo neaktuálne ovládače niektorého z vnútorných zariadení. Ak ste nedávno inštalovali nejaký nový komponent, nie je na škodu skúsiť preinštalovať jeho ovládače. Neuškodí, keď pri tejto príležitosti skontrolujete aj ostatné. Pre získanie aktuálnych ovládačov pre vaše zariadenie využite špeciálne sekcie Ovladače.
 • Málo voľného miesta na disku – operačný systém potrebuje na svoju činnosť určitý „životný priestor“ na pevnom dosku (swapovanie a pod.). S novšími operačnými systémami sa veľkosť tohto priestoru zväčšuje. Skúste premazať veľkoobjemové súbory (filmy, fotky, hudbu). 
 • Pokiaľ ste už dlho neformátovali Váš pevný disk, pravdepodobne na ňom máte hromadu nepoužívaných programov. V operačnom systéme Windows otvorte Ovládacie panely a zvoľte funkciu Pridať alebo odobrať programy, resp. Programy a aplikácie. Uvidíte ucelený zoznam programov, ktoré máte nainštalované. Nepoužívané jednoducho odinštalujte. Pre vyčistenie vášho počítača a zmazanie nepotrebných súborov využite programu CCleaner.
 • S množstvom programov súvisí ešte jeden problém, a tým je roztrieštenosť vnútornej dátovej štruktúry. Vtedy sú dáta zapisované do voľných miest na disku a pri zmene sú rôzne presúvané, takže dochádza k ich nekonzistentnému umiestneniu. Dnes to už nie je taký problém ako v minulosti, no defragmentácia (nástroj v OS Windows) zrýchli chod Vášho PC.
 • Asi najväčším problémom sú bežiacerezidentné programy. Ak ste zvyknutý mať naraz spustených niekoľko náročných programov, slabšie PC doslova dusíte. Naučte sa programy vypínať.
 • Rezidentné programy sú pre neskúsených užívateľov veľké zlo. Ide o sadu programov, ktoré do PC nainštaloval výrobca, sú spúšťané spolu so systémom a užívateľ ich veľmi často vôbec nevyužíva. Je ich nutné odinštalovať.
 • Nevhodný výber antivírusu alebo jeho nastavenie môže spôsobiť nadmerné a zbytočne časté zaťaženie činnosti PC, ktoré môže viesť až k jeho zastaveniu. Skúste zvoliť iný bezpečnostný program, na výber sú ich desiatky.
 • SpywareAktuálnym problémom je spyware – škodlivý program, ktorý skryto beží na pozadí, využíva výkon PC a na rôzne nezákonné účely monitoruje činnosť užívateľa. Ochranou proti týmto programom sú špecializované aplikácie ale aj letmý pohľad od zoznamu bežiacich procesov, ktorý môže veľa napovedať najmä skúsenejším užívateľom. Pre ochranu a kontrolu vášho počítača vyskúšajte freewarová program Ad-Aware.

Pokiaľ si prejdete všetky uvedené problematiky a budete postupovať podľa pokynov, Váš počítač sa opäť stane svižným pomocníkom.

Značky

Podobné články

Najlepšie hry pre tablet a smartphone roku 2014

Najlepšie hry pre tablet a smartphone roku 2014

Inštalácia obchodu Google Play na mobily Huawei a Honor

Inštalácia obchodu Google Play na mobily Huawei a Honor

Ako nainštalovať Vıber do PC v slovenčine

Ako nainštalovať Vıber do PC v slovenčine

Rady čo robiť pri poliatí notebooku vodou, pivom a inou tekutinou

Rady čo robiť pri poliatí notebooku vodou, pivom a inou tekutinou

Ako online otestovať počítač – PC sken

Ako online otestovať počítač – PC sken

Farmárske hry pre PC, tablet a prehliadač na stiahnutie zadarmo

Farmárske hry pre PC, tablet a prehliadač na stiahnutie zadarmo

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  8 3 6 7 2 d  :
 
Odkaz :