softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15030
  • Užívatelia: 3236

Minecraft návod diel 1 - Ťažké začiatky

Autor: Redakcia  |   Publikované: 25.7.2012 | Zobrazené: 32702x

Minecraft - LogoMineCraft je v súčasnosti hrou číslo jedna. Z pôvodne neznámeho titulu, ktorý vyvinul jediný programátor bez zázemia hernej spoločnosti, sa zo dňa na deň stal obrovský fenomén. MineCraft hrajú milióny užívateľov po celom svete.

Celá hra je založená na hráčovej fantázii, kreativitepredstavivosti. Svet je tvorený výhradne kockami z rôznych materiálov, ktoré je až na výnimky možné ťažiť a ďalej spracovávať.  Z vyťažených kociek sa dajú vyrobiť zložitejšie nástroje a ďalej pokračovať v ťažbe, stavaní a zvelebovaní okolitého sveta.

Aby sme Vám uľahčili prvé chvíle strávené v neobvyklom prostredí MineCraftu, prinášame Vám návod, vďaka ktorému všetko pôjde ako po masle.

Inštalácia

Najprv si stiahnite Minecraft.

Inštalácia je rýchla a bezproblémová. Po jej ukončení hru spustite.

Ťažké začiatky

Minecraft - Noc a nepriateliaHra simuluje striedanie dňa a noci, ktoré reálne trvá asi dvadsať pozemských minút. V noci je viditeľnosť veľmi nízka a všade okolo Vás sa objavujú krvilačné potvory a nepriatelia. Základné pravidlo znie – pred zotmením si nájdi úkryt! Nepriatelia sa môžu vyskytnúť všade tam (lúka, púšť, les, jaskyňa, Vaša skryša), kde nie je dostatok svetla. Cez deň je svetla dosť, no v noci si musíte pomôcť umelo vytvorenými zdrojmi osvetlenia (fakle). Prvé dni a noci budú náročné, preto čítajte pozorne a konajte rýchlo.

Spawn

Spawn (miesto zjavenia) je veľmi dôležitý herný prvok. Ak zomriete, opäť sa narodíte práve na tomto mieste. Preto by ste si mali prvý úkryt postaviť priamo na spawne alebo v jeho tesnej blízkosti. Neskôr za to budete naozaj vďačný. Hra sa totiž neukladá klasickým spôsobom, to znamená, že keď zomriete, nemôžete načítať poslednú uloženú pozíciu. Musíte sa respawnovať a nájsť svoje veci. To sa spravidla stáva v noci, kedy je dobré mať k dispozícii bezpečný úkryt.Ťažba

V úvode sme spomenuli, že celá hra funguje na princípe ťaženia rozmanitých materiálov. Na začiatku nemáte žiadne nástroje, takže sa do prace pustíte holými rukami. Pristúpte ku kmeňu nejakého stromu a držaním ľavého tlačidla myši do neho sekajte. Po niekoľkých sekundách lietania triesok získate prvú kocku dreva. Keď to zopakujete minimálne dvadsaťkrát, budete mať dostatok dreva na neskoršie použitie.

Výroba

Nadišiel čas na vyrobenie základných pomôcok. Na to budete musieť „narezať“ bloky dreva na Dosky (Planks). Je to jednoduché, stlačte písmeno E (v novších verziách I), čím otvoríte inventár. Uvidíte Vašu postavičku, políčka v inventári a štyri štvorčeky s nadpisom Vyrábanie (Crafting).  Do jedného z „craftovacích“ políčok vložte bloky dreva. Vo výslednom okienku sa objavia dosky. Vyrobte ich približne dvadsať. Dosky vezmite a dve z nich vložte kamkoľvek na výrobnú plochu tak, aby boli nad sebou. Vzniknú Tyčky (Sticks), ktorých si tiež vyrobte približne dvadsať. Budete ich potrebovať pri výrobe nástrojov a najmä fakieľ.

Keď máte pripravené základné materiály, nič Vám nebráni v tom, aby ste sa vrhli na pokročilé predmety. Pripomíname, že o tomto čase už slnko pomaly zapadá, takže si musíte pohnúť. V noci je to vonku skutočne nebezpečné.

K pokročilým pomôckam patria Výrobný stôl (Crafting table), Krompáč (Pickaxe), Sekera (Axe), Lopata (Shovel) a Meč (Sword).

 

Výrobný stôl

Na výrobu väčších predmetov budete potrebovať pomôcku označenú ako výrobný stôl. Jej prostredníctvom budete môcť vyrábať predmety na pracovnej ploche veľkej 3x3 políčka. Stôl postavíte tak, že každé políčko v craftingu zaplníte doskou. Výsledkom je objekt podobný škatuli, ktorý vložíte do výberu (spodná lišta pod inventárom), otočením kolieska myši ju nastavíte do ruky a pravým tlačidlom postavíte na zem. Od tohto okamihu môžete vyrábať všetko, na čo budete mať suroviny.

Minecraft - Výrobný stôl

Rada: Ľavým tlačidlom kopete, sekáte a rozbíjate veci. Pravým tlačidlom k predmetom pristupujete (výrobný stôl, pec) alebo je umiestňujete (fakľa).

 

Krompáč

Postavte sa k výrobnému stolu a kliknite naň pravým tlačidlom. Zoberte tyčky a vložte ich do prostredných políčok tak, aby boli dve nad sebou a nad nimi bolo voľné políčko. Naukladajte ich na seba, budí sa hodiť pri vyrábaní viacerých premetov. Zoberte dosky a vložte ich do voľného horného riadku. Vo výslednom okienku sa objaví krompáč. Vyrobte si ich viac.

Minecraft - Krompáč

Rada: Bez krompáča neťažte Kameň (Cobble Stone) – rozpadne sa a nič nezískate

 

Sekera

Tyčky nechajte uložené ako v predchádzajúcom návode a do ľavého horného rohu vložte tri dosky. Sekera urýchli ťažbu dreva.

Minecraft - Sekera

 

Lopata

Posledný z nástrojov, ktorými sa v tomto článku zaoberáme je lopata. Dve tyčky nechajte na rovnakom mieste a do políčka nad ne vložte dosku.

Minecraft - Lopata

Rada: Lopata značne urýchli ťažbu mäkkého materiálu – hlina, piesok, štrk, sneh, kaolín. 

 

Meč

Drevený meč je základnou zbraňou, ktorá poslúži na obranu pred nepriateľmi a lov okolitej zvere. Na jeho výrobu použijete iba jednu tyčku. Vložte ju doprostred spodného riadku a nad ňu položte dve dosky tak, aby vznikla pomyselná priamka.

Minecraft - Meč

 

Pec

Predtým, než začnete stavať domček, preskúmajte okolie a naťažte aspoň desať blokov kameňa (nezabudnite použiť krompáč). Vráťte sa k výrobnému stolu a osem blokov kameňa doň vložte tak, aby zostalo voľné stredné políčko. Vytvoríte Pec (Furnace).

Minecraft - Pec

Postavte ju kúsok od stola a vložte do nej drevené bloky. Drevo umiestnite do oboch štvorčekov (spodný je zásobníkom paliva a horný predstavuje miesto na pečený materiál). Po chvíli pečenia získate Drevené uhlie (Charcoal), ktoré použijete na výrobu Fakle (Torch).

 

Fakľa

Potrebujete tyčku a drevené uhlie. Vo výrobnom stole vložte uhlie nad tyčku a vzniknú Vám štyri fakle.

Minecraft - Fakľa

Budovanie prístrešku

Minecraft - PrístrešokVšetko potrebné už máte. V okolí sa začína stmievať, takže je najvyšší čas, aby ste sa išli schovať. Vyberte si miesto v blízkosti spawnu. V optimálnom prípade na ňom je hlinená medza, do ktorej budete môcť vykopať krátky tunel. Pokiaľ sa nič podobné neďaleko od spawnu nenachádza, budete musieť odkopať viac hliny.

Netreba hĺbiť nič veľké, postačí tunel o šírke jedného políčka a výške dvoch políčok. Hĺbku by mal mať aspoň päť políčok. Ku vchodu umiestnite niekoľko fakieľ, rozvešajte ich aj na steny Vášho nového príbytku.

Majte na pamäti, že strop by mal byť vysoký aspoň dve políčka, aby ste neskôr nemali problémy s výbuchmi creeperov. Keď bude všetko hotové, dajte do vchodu jeden blok hliny. Nepriatelia k Vám nebudú mať prístup a Vy budete môcť pohodlne sledovať, čo sa deje vonku. V prípade nebezpečenstva zájdite čo najhlbšie a čakajte na ráno.

V ďalšom dieli návodu Vám prezradíme ako zabiť nočnú nudu a oboznámime Vás s množstvom potrebných vecí, ktoré musí poznať každý MineCrafťák

Sľubený diel Minecraft návodov o tom, čo robiť po prvé prečkanie noci, nájdete tu: Minecraft návod 2.

Značky

Podobné články

Brány Skeldalu - prispejte na mobilnú verziu

Brány Skeldalu - prispejte na mobilnú verziu

Minecraft: Návod na najlepšie texture packy

Minecraft: Návod na najlepšie texture packy

Vyskúšajte si uzavretú betu Quake Champions zadarmo

Vyskúšajte si uzavretú betu Quake Champions zadarmo

Ako získať vyššie MMR? Tu je 8 tipov, ako sa zlepšiť v hre

Ako získať vyššie MMR? Tu je 8 tipov, ako sa zlepšiť v hre

Grand Theft Auto 5 - Epic Games Store sťahuj zadarmo

Grand Theft Auto 5 - Epic Games Store sťahuj zadarmo

Seriálový Pán prsteňov dostane od Amazonu brata zo Stredozeme

Seriálový Pán prsteňov dostane od Amazonu brata zo Stredozeme

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 1 6 0 5 4  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia