softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15085
  • Užívatelia: 3237

Test antivírusov pre október 2015

Autor: Redakcia  |   Publikované: 23.12.2015 | Zobrazené: 3514x

Len nedávno sme pre vás mali článok s výsledkami podobného testu od rovnakej spoločnosti AV-Comparatives. Lenže včerajší víťaz môže byť dnes za trosku, zatiaľ čo outsider prekvapí. Alebo to u antivírusových programov neplatí?

Výsledky sú pomerne dosť podobné tým z pred dvoch mesiacov. Zopakujme si ale, čo presne tieto testy merajú. Ide o obyčajné dve veci, ale zato tie najdôležitejšie - koľko% škodlivého softvéru antivírus zastaví a koľkokrát vyhlási falošný poplach. Ako vedľajšia metrika potom slúži percento užívateľských rozhodnutí, kedy sa vás antivírus pýta, čo s daným súborom urobiť, pretože si nie je celkom istý, ako by s ním mal naložiť (čo je pre väčšinu užívateľov podobne nežiaduce správanie ako falošné poplachy).

Na záver tohto úvodu ešte musíme upozorniť, že ani antivírusové programy s najlepšími výsledkami vás nemusia ochrániť vždy a za akýchkoľvek podmienok. Rovnako tak by ste mali mať na pamäti, že o užívateľskej skúsenosti rozhodujú aj ďalšie okolnosti, napríklad náročnosť programu na hardvér. Taktiež je nutné podotknúť, že v týchto testoch spolu súperia (väčšinou) platené aj bezplatné antivírusy (čo je napríklad prípad populárneho českého Avastu vo free verzii).

Úspechy pri zachytávaní vírusov

Na obrázku nižšie vidíte podľa úspešnosti zoradené výsledky antivírusových programov v blokovaní malwaru. Rovno štvorica neprepustila ani "ň", dva ďalšie antivírusy potom nechali časť rozhodovania na užívateľoch, ale inak by tiež 100% úspešnosť dosiahli. Aj medzi štvoricou bezchybných antivírusov sa ale nájdu rozdiely, ktoré môžete vidieť ako menší žltý spojitý graf v spodnej časti obrázku. Ide o počet falošných poplachov. Úplne stopercentné tak boli iba dva antivírusové programy, Kaspersky a BitDefender.

Biela prerušovaná čiara potom ukazuje, akú úspešnosť má Windows 7 po čistej inštalácii, teda jeho "vrodená" antivírusová ochrana. Ako vidíte, medzi antivírusovými programami sú obrovské rozdiely, a to dokonca také, že niektoré programy po uzurpátorstve role počítačového ochrancu urobia PC ešte zraniteľnejším oproti stavu bez antivírusu. Pretože ak máte nainštalovaný antivírusový program, prirodzená ochrana Windows je deaktivovaná, takže naozaj môže k zhoršeniu dôjsť. V tomto teste je to prípad McAfee, Lavasoft a ThreatTrack Vipre, ktoré by sme vám asi na základe tohto testu úplne neodporučili. U antivírusov je však úplne bežné, že ich výkony sú ako na hojdačke - tie najlepšie potom tieto výkyvy dokážu aspoň minimalizovať.

Bezplatný AVAST si potom drží slušnú úspešnosť nad 98%, platená verzia AVG potom nad 99% a dokonca s nulou na konte falošných poplachov.

Falošné poplachy otravujú

Pre výber antivírusu sa vám bude hodiť aj informácia o počte falošných poplachov, ktoré svedčia o nedokonale nastavenej citlivosti ochrany. Pätica antivírusov sa môže pochváliť nulou, štyri z nich sú pritom aj veľmi dobré v odhaľovaní reálnych hrozieb. Iba u Lavasoftu je ona 0 u falošných poplachov skôr slabou útechou po veľmi nepresvedčivých výsledkoch pri ochrane PC (cca 90% zachytených škodlivých programov, zatiaľ čo Windows 7 sám od seba dokáže odhaliť 96%).

Značky

Podobné články

Test detekcie vírusov – august 2015

Test detekcie vírusov – august 2015

Ako zistím, či bol môj e-mail hacknutý

Ako zistím, či bol môj e-mail hacknutý

Programy na ochranu dát a vášho počítača

Programy na ochranu dát a vášho počítača

Aký je najlepší antivírus roku 2017?

Aký je najlepší antivírus roku 2017?

AV-Comparatives test antivírusov – marec 2015

AV-Comparatives test antivírusov – marec 2015

Najlepšie programy - záchrana dát, obnova súborov

Najlepšie programy - záchrana dát, obnova súborov

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  3 a 6 a 8 c  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia