softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15057
  • Užívatelia: 3236

Ako zadarmo vytvoriť webové stránky či blog

Autor: Redakcia  |   Publikované: 8.4.2013 | Zobrazené: 8157x

Tvorba webových stránok je jednoduchšia, než si väčšina ľudí myslí. Obzvlášť v súčasnosti, kedy existuje dostatok nástrojov a pomôcok na tvorbu vlastných webových stránok. Nepotrebujete vôbec vedieť programovať, ani mať špeciálne znalosti, vystačíte si s tým, čo ponúka internet. Stránky môžete tvoriť online prostredníctvom vášho webového prehliadača priamo na nejakom špecializovanom webe alebo máte možnosť použiť niektorý z dostupných programov. Takýchto webov či programov je viacero a my vám niektoré z nich ukážeme. Vytvorenie bezplatnej webovej stránky totiž nikdy nebolo rýchlejšie a jednoduchšie. Ďalej vám priblížme najpoužívanejšie redakčné systémy na správu webu a na záver sa pozrieme na tvorbu webu zadarmo.

Vytvorte si stránky jednoducho – online priamo v prehliadači

Tvorba webu online je asi najjednoduchší spôsob, ako si vytvoriť vlastnú internetovú stránku. Nemusíte si inštalovať žiadne programy, stačí vám na to iba prehliadač a pripojenie na internet. Väčšinou to funguje tak, že sa zaregistrujete na špecializovanej stránke, čím dostanete možnosť bezplatnej prezentácie na internete. Takúto službu poskytujú portály Webnode, Webzdarma, eStranky a ďalšie.

 

Webnode

Zrejme najpoužívanejšia služba na tvorbu vlastných webových stránok. Cez portál Webnode si už svoju stránku vytvorilo viac než 7 500 000 užívateľov. Takto vytvorená stránka je bez reklám a spojazdníte ju veľmi rýchlo. Navyše s pekným a prehľadným dizajnom. Na výber sú štyri balíčky a my sa zameriame ne ten bezplatný. Za použitie ostatných je nutné hradiť mesačný poplatok (v závislosti na doplnkových službách). V balíčku zadarmo máte k dispozícii 100 MB priestoru pre vaše stránky, obmedzenie 1 GB mesačne na stiahnuté dáta a mobilnú verziu stránok. K vašej doméne tiež pribudne sufix .webnode.sk, takže bude vyzerať asi takto www.mojastranka.webnode.sk.

Prejdime ale k samotnej tvorbe stránok. Najprv budete musieť zadať názov vášho webu, váš email (na aktiváciu užívateľského konta) a heslo, po ktorým sa budete prihlasovať na stránkach Webnode. Následne sa spustí sprievodca registráciou, kde vyberiete, na aký účel bude stránka slúžiť. Zvoliť si môžete osobnú stránku, firemnú stránku alebo e-shop. V ďalšom kroku dostanete na výber jednu z mnohých šablón stránok. Na záver zvolíte, ktoré podstránky budú na vašom webe (o nás, kontakt, novinky, atď. ). Keď zavŕšite registráciu, sprístupní sa samotný editor vašej webovej stránky.

Úpravy webu sú veľmi jednoduché a zvládne ich naozaj každý. Editor je prehľadne rozčlenený na niekoľko sekcií a ľahko v ňom vykonáte mnoho operácií. Môžete meniť vzhľad stránky, upravovať texty, pridávať štítky či obrázky, meniť šablóny, pripojiť sociálne siete, mapy alebo videá, zdieľať súbory, vytvárať ankety, spravovať reklamu a pod. K dispozícii je aj pomocník. Priamo v editore sa tiež dostanete k prémiovým účtom, ktoré ponúkajú vlastnú doménu, emailovú schránku a iné.

 

Webzdarma

Portál Webzdarma ponúka rovnako ľahkú a rýchlu tvorbu webových stránok zadarmo. Na oplátku však umiestni na vaše stránky reklamu. K dispozícii budete mať 200-500 MB priestoru (v závislosti na reklame), emailovú schránku, databázu o veľkosti 20 MB a aktualizácie stránok. Vaša doména bude doplnená o povinný sufix wz.sk, bude teda vyzerať www.mojastranka.wz.sk.

V prvom kroku zadáte adresu stránky a vyberiete koncovku, potom kategóriu a podkategóriu. Kliknete na pokračovať a v druhom kroku vyplníte autorizačný kód. V treťom zadáte svoj email a necháte si naň zaslať potvrdenie o registrácii. Automat vám zašle správu s odkazom, ktorým aktivujete svoju stránku. Prejdete posledným krokom registrácie a v závere ešte musíte aktivovať redakčný systém, ktorý vám umožní tvorbu upravených a poloprofesionálne vyzerajúcich stránok.

 

eStránky

Ďalším portálom, ktorý ponúka tvorbu webových stránok zdarma sú eStranky. Táto služba opäť vsádza na jednoduchosť. Vyberať môžete zo štyroch balíčkov, bezplatný obsahuje 200 MB priestoru, výber z 15 dizajnov a 1 GB mesačne na prenos dát. K názvu vašej stránky bude znova doplnený komponent .estranky.sk. Adresa vaše stránky tak bude vyzerať www.mojastranka.estranky.sk.

Pri registrácii zadáte názov stránky, heslo a program (zadarmo alebo platený), doplníte platný email a je to. Potom sa spustí sprievodca nastavenia stránky, ktorý vás krok po kroku prevedie celým konfiguračným procesom. Vyberiete si šablónu, zaradenie stránky, položky menu, nahráte fotografie atď. . Editor je opäť veľmi prehľadný a ponúka mnoho možností, práca je veľmi rýchla a po každej úprave si môžete zobraziť vašu stránku. Stránky sú bez reklám, ale pre ich úplné nastavenie je nutné vykonať ich aktiváciu.

 

Redakčné systémy na správu webu

Redakčné systémy alebo systémy na správu obsahu (CMS) sú najčastejšie webové aplikácie, ktoré slúžia na tvorbu a úpravu dokumentov, resp. článkov a ich následnú publikáciu na webe. Používajú editory podobné WYSIWIG editorom, ktoré vám dnes predstavíme tiež. Ďalej slúžia, napríklad, na správu užívateľov a prístupových práv, moderovanie diskusií a komentárov, správu súborov či obrázkov a veľa ďalšieho.

WordPress

Veľmi obľúbený redakčný systém na tvorbu vlastných stránok a blogov. Najdôležitejším je však fakt, že je úplne zadarmo. K dispozícii máte tisíce doplnkov a šablón, vďaka ktorým budú vaše stránky vyzerať jedinečne. Na obsluhu WordPressu nepotrebujete žiadne znalosti programovacích jazykov ani nič podobe. Prehľadná a komplexná administrácia umožňuje úplnú správu vášho webu. Spolu s hromadou nástrojov ide o skvelého pomocníka pre každého tvorivého nadšenca. WordPress si môžete stiahnuť TU.

 

Joomla

Asi najpopulárnejším redakčným systémom na svete je Joomla. Obľubu si získala hlavne vďaka jednoduchosti, takže spravovať svoj web pomocou tohto systému zvládne vskutku každý. Pomocou Joomly môžete spravovať takmer akýkoľvek web, vrátene e-shopov. Nielen, že ponúka jednoduché rozhranie pre začiatočníkov, ale vo svojom vnútri ukrýva kvantum funkcií pre skúsených developerov. K dispozícii je aj obrovské množstvo rozšírení a doplnkov. Zadarmo si Joomlu môžete stiahnuť TU.

 

Drupal

K najpoužívanejším redakčným systémom patrí aj Drupal. Zasa ide o veľmi komplexný systém, ktorým môžete spravovať svoj blog, e-shop alebo korporátny web. Obsahuje veľa nástrojov, ktoré môžete obohatiť o doplnky. Plusom je i široká domáca užívateľská komunita. Drupal nájdete zadarmo na stiahnutie TU.

 

Programy na tvorbu a úpravu webu

Programov na tvorbu a úpravu webu je celý rad a je ťažké sa v nich zorientovať. Preto sme pre vás vybrali štyri najlepšie, s ktorými hravo vytvoríte zaujímavé webové stránky.

Artisteer

Tento nástroj slúži na tvorbu šablón pre vaše stránky. Tieto šablóny potom môžete použiť, napríklad, v programe Wordpress, ktorý je spomenutý vyššie. Prácu s programom vám uľahčí povedomé rozhranie, je totiž veľmi podobné interface MS Office. Do vaše šablóny jednoducho pridáte rôzne tlačidlá, fonty alebo obrázky. Použiť môžete zaujímavé farebné schémy, grafiku, motívy a iné. Fantázii sa naozaj medze nekladú. Program si môžete stiahnuť TU.

 

Dreamweaver

Jeden z najznámejších WYSIWIG editorov, ktorý vám určite výborne poslúži. Programovanie opäť ovládať nemusíte – všetko ovládate posúvaním, vkladaním a úpravou grafických objektov. V programe však predsa len sú mnohé funkcie a nástroje určené skôr pokročilým užívateľom. Úpravy stránok tak môžete uskutočňovať priamo v zdrojovom kóde, dostanete možnosť vytvárať CSS štýly, HTML štýly, interaktívne Flash buttony a ďalšie. Stiahnuť si ho môžete TU.

 

WYSIWIG Web Builder

Ďalší program na ľahkú tvorbu vlastných stránok. Vykonávate ju umiestňovaním prvkov na miesta, kde sa majú zobraziť. K dispozícii je i okno s okamžitým náhľadom stránky. Podporuje HTML, CSS, Flash, Java, ActiveX a ďalšie. Pre stiahnutie programu kliknite SEM.

 

Blogujem, bloguješ, blogujeme

Vlastný blog si dnes môže písať úplne každý. Na celom svete sú milióny užívateľov, ktorí píšu svoje osobné blogy a vravia si bloggeri. Písať môžete aj vy a dokonca, o čom sa vám zachce. Môže teda ísť o váš osobný denník, odborný blog alebo jednoduchý komunikačný prostriedok s publikom. Podeliť sa o obsah blogu môžete so známymi alebo celým svetom. Na slovenskom internete je široká komunita bloggerov a získať pozornosť nie je nič jednoduché. Svoje blogy si píšu aj známe osobnosti.

Blogger

Služba, ktorú prevádzkuje Google, takže pokiaľ máte Gmail, môže okamžite začať blogovať. Blog si môžete založiť v jednom z mnohých podporovaných jazykov a zvoliť si dizajn podľa rôznych šablón. Tie je následne možné pomocou editora ľahko upraviť. Blogger je rozšírený po celom svete a je prepojený s ostatnými službami od Google. Stránka s vašim blogom bude vyzerať mojblog.blogspot.sk (príp. mojblog.blogspot.com).

Značky

Podobné články

TOP10 pluginov pre Wordpress

TOP10 pluginov pre Wordpress

Ako povoliť JavaScript v internetovom prehliadači

Ako povoliť JavaScript v internetovom prehliadači

Ako na tvorbu vlastného webu?

Ako na tvorbu vlastného webu?

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 b 7 7 2 4  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia