softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15082
  • Užívatelia: 3237

Ako zistiť verziu svojho Windows v PC?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 7.5.2024 | Zobrazené: 395x

Verzie operačného systému Windows sa v počítači menia v závislosti od aktualizácií. Potrebujete zistiť, akú verziu Windows máte aktuálne nainštalovanú? Existuje hneď niekoľko veľmi jednoduchých spôsobov, ako na to. Vo všeobecnosti platia pre všetky generácie Windows, teda pre najnovšie desiatky a jedenástky, ako aj pre staršie osmičky. Windows 7 už Microsoft niekoľko rokov nepodporuje, takže neprináša ani žiadne nové aktualizácie.

Vďaka pravidelným aktualizáciám má operačný systém vždy najnovšie funkcie a najlepšiu formu zabezpečenia, a zároveň aj inú verziu. V článku si ukážeme, ako zistiť aktuálnu verziu Windows vo vašom PC.

Prečo by som chcel vedieť aktuálnu verziu Windows?

Znalosť verzie Windows znamená, že si viete poradiť pri inštalácii nového softvéru, ovládačov aj hier a rovnako tak si lepšie upgradujete OS podľa toho, čo práve používate. Viete si zistiť, či bude Windows kompatibilný s obsahom, ktorý si chcete do počítača alebo notebooku nainštalovať.

A ak sa vám náhodou zariadenie pokazí, potešíte aj svojho technika, ktorému presnejší popis pomôže v diagnostike problému.

Niekedy je dobré vedieť aj to, akú edíciu Windows máte. Ide o označenia ako Home Edition, Pro Edition, Enterprise, Education a pod.

Ako zistím verziu Windows v zariadení?

Je viacero možností, ako na to a poteší, že všetky sú mimoriadne jednoduché na vykonanie. Nezaberú viac ako pár sekúnd a zároveň dávajú priestor pre výber tej najvhodnejšej pre používateľa.

Zistenie verzie Windows pomocou príkazu winver

Najmenej času zaberie zistenie verzie Windows cez príkaz winver. Tento spôsob je dokonca odporúčaný aj samotným Microsoftom a spustíte ho cez jednoduchú klávesovú skratku. Na klávesnici stlačte klávesu s logom Windows a písmeno R. Otvorí sa nové okno, do ktorého zadáte príkaz winver. Potvrdíte tlačidlom OK a zobrazí sa tabuľka s názvom O produkte Windows, kde nájdete informácie o Windows verzii a edícii.

 

Alternatívy zistenia aktuálnej verzie Windows

Rýchlo sa k verzii dostanete aj cez Tento počítač a zvolenie položky Vlastnosti. Novo otvorené okno Systém zároveň zobrazí informácie o verzii a edícii Windows a máte informáciu, ktorú ste chceli.

Tretím spôsobom je využitie ikony Windows/tlačidlo Štart vľavo dole, kedy do vyhľadávacieho okna zadáte Ovládacie Panely. Odtiaľ opäť zamierite do Systému a je to.

Poslednou, štvrtou, možnosťou je rýchle vyhľadávanie cez vyhľadávací riadok v spodnej lište. Jednoducho napíšete Systém, kliknete a ste v okne s informáciami o vašej verzii Windows.

V prípade Windows 8 je možné využiť príkaz winver, ktorý sme si popísali vyššie. Pre Windows 7 platí postup tlačidlo Štart – napísanie „Počítač“ do vyhľadávacieho riadku – voľba možnosti Vlastnosti.

Značky

Podobné články

Najlepšie programy pre zálohovanie dát

Najlepšie programy pre zálohovanie dát

Ako zapnúť alebo vypnúť tmavý režim Windows

Ako zapnúť alebo vypnúť tmavý režim Windows

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Ako prehodiť nastavenie myši a touchpadu pre ľavákov

Ako prehodiť nastavenie myši a touchpadu pre ľavákov

Prečo si Messenger odo mňa pýta nový PIN kód? Otázky a odpovede

Prečo si Messenger odo mňa pýta nový PIN kód? Otázky a odpovede

Zjednodušenie práce: Označenie časti textu z odkazu bez otvorenia linku

Zjednodušenie práce: Označenie časti textu z odkazu bez otvorenia linku

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 4 9 2 c 9  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia