softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 12999
  • Užívatelia: 2954

Tipy a triky pre Windows 8

Autor: Redakce  |   Publikované: 18.3.2013 | Zobrazené: 9757x

Najnovšia verzia operačného systému od firmy Microsoft sa pomaly etablovala na počítačoch u nás i vo svete a prichádza s mnohými inováciami. Predovšetkým ide o nové užívateľské rozhranie Metro, pre ktoré je typický jeho dlaždicový dizajn. Windows 8 je vytvorený tak, aby mohol fungovať na rôznych zariadeniach a je plne prispôsobený pre dotykové ovládanie. To znamená, že sa s ním stretnete nielen na klasickom PC alebo notebooku, ale aj na tablete. Nové rozhranie so sebou prináša rôzne zaujímavé funkcie a hlavne odlišnosti oproti predchádzajúcim verziám. Preto sme pre vás pripravili článok, v ktorom sa pozrieme na niekoľko tipov a trikov pre nové Windows 8. Ich prostredníctvom sa dozviete, čo všetko nový systém dokáže a naučíte sa s ním efektívnejšie pracovať.

Klávesové skratky

Tak ako v predchádzajúcich verziách Windows, aj v osmičke nájdete mnoho užitočných klávesových skratiek. Tie sa skladajú z tlačidla Windows (je umiestnené medzi klávesmi Ctrl a Alt) a nejakého ďalšieho tlačidla. Stlačením oboch kláves vyvoláte požadovanú akciu. Vybrali sme pre vás tie najužitočnejšie.

Windows – dostanete sa na hlavnú obrazovku Windows.

Windows + Tab (vľavo nad Caps Lock) – zobrazí zoznam práve spustených aplikácií.

Windows + PrintScreen (PrtScr) – vytvorí snímku obrazovky, ktorý nájdete v priečinku Pictures -> ScreenShots.

Windows + D – prepnutie na pracovnú plochu.

Windows + M – minimalizuje všetky aplikácie a otvorené súbory na ploche.

Windows + F – vyhľadávanie súborov a priečinkov.

Windows + E – otvorenie prieskumníka Windows.

Windows + X – rýchly prístup.

Upravovanie dlaždíc

Dlaždice tvoria základný prvok rozhrania Windows. Predstavujú prístup k jednotlivým aplikáciám a súborom. Dlaždice sú určitým spôsobom poskladané. Vy si ich však môžete usporiadať podľa seba. Stačí kliknúť na dlaždicu, podržať tlačidlo a ťahaním dlaždicu presunúť na požadované miesto. Meniť môžete aj veľkosť jednotlivých dlaždíc. Docielite to tak, že pravým tlačidlom myši kliknete na dlaždice a vyberiete možnosť Menšie alebo Väčšie.

Pripínanie a odopínanie aplikácie

Po nainštalovaní novej aplikácie sa vo Windows 8 automaticky zobrazí jej dlaždica. Tú môžete ľahko odopnúť, keď na ňu kliknete pravým tlačidlom myši a zvolíte Odopnúť z úvodnej obrazovky. Podobným spôsobom je dlaždice možné pridať. Vyhľadajte danú aplikáciu, kliknite na ňu pravým tlačidlom myši a zvoľte Pripnúť na úvodnú obrazovku.

Zatváranie aplikácie

Aplikácie sa nezatvárajú klasicky, tak ako v predchádzajúcich verziách Windows, ale zostávajú bežať na pozadí v režime pre rýchle opätovné vyvolanie. Systém v tomto režime zaťažujú len zanedbateľne Pokiaľ ich však budete chcieť ukončiť, jednou z možností je pomocou skratky Windows + Tab zobraziť zoznam aplikácií, na vybranú aplikáciu kliknúť pravým tlačidlom myši a zvoliť možnosť Zatvoriť.

Vyhľadávanie vo Windows 8

Microsoft vylepšil funkciu vyhľadávania, takže keď niečo zadáte do vyhľadávacieho poľa, dôjde k prehľadaniu všetkých adresárov v počítači, cloudového úložisky Windows, Windows Store a dokonca Bing Maps. Vďaka vyhľadávaniu nájdete všetko, od súborov a aplikácií, až po emaily alebo rôzne služby. Vyhľadávanie môžete začať kliknutím na obrazovku Štart a zadaním požadovaného textu. Hľadaný výraz bude okamžite umiestnený do vyhľadávacieho poľa.

Rýchly prístup

Užitočnou funkciou je i rýchly prístup ku všetkým dôležitým nástrojom operačného systému. Stačí kliknúť pravým tlačidlom myši do ľavej spodnej časti obrazovky. Zobrazí sa ponuka s prístupom k nastaveniu počítača, správcovi úloh, správe diskov, ovládacím panelom, prieskumníkovi, nastavení napájania a ďalším nástrojom.

Správa užívateľov

V sekcii užívatelia, do ktorej sa dostanete cez nastavenie počítača, môžete spravovať užívateľské účty. Máte tu prístup k rôznym nastaveniam a tiež možnosť založiť nový účet či zmeniť prihlasovacie heslá.

Lockscreen

Jednou z mnohých noviniek je aj obrazovka, ktorá sa aktivuje, pokiaľ počítač práve nepoužívate. V tomto režime sa na monitore zobrazujú informácie z rôznych aplikácií. Možnosti zobrazovania a voľbu aplikácií môžete vykonať v Nastavenie počítača -> Prispôsobenie. Vybrať si môžete, či sa na obrazovke v tomto režime budú zobrazovať, napríklad,  neprečítané emaily, informácie o počasí a ďalšie. Zmeniť je možné aj tapetu pozadia a to na preddefinované alebo vlastné obrázky.

Zdieľanie

V poslednej dobe veľmi populárna funkcia prakticky vo všetkých aplikáciách. V dnešnom svete plnom sociálnych sietí ľudia zdieľajú snáď všetko: obrázky, statusy, videá, svoju polohu a ďalšie. Preto Microsoft integroval túto funkciu aj do nových Windows. Zdieľať môžete svoje fotografie, videá, webové stránky a iný obsah. K funkcii Zdieľanie sa dostanete, keď s kurzorom nabehnete do pravej časti obrazovky. Nastavenie zdieľania môžete upraviť v Nastavenie počítača -> Zdieľanie.

Obnovenie systému

Pokiaľ sa vo Windows vyskytne nejaký problém, môžete sa ho pokúsiť odstrániť obnovením systému. To je možné vykonať čiastočne alebo úplne. Pri čiastočnom obnovení dôjde k obnove systému, ale vaše dáta zostanú zachované. Pri úplnej obnove sa preinštaluje Windows a všetky vaše dáta budú vymazané. Obe funkcie nájdete v Nastavenie počítača -> Všeobecné.

Značky

Podobné články

Ako otvoriť zip súbor - programy na otvorenie zip archívu

Ako otvoriť zip súbor - programy na otvorenie zip archívu

Najlepšie antivírusové programy na stiahnutie zadarmo

Najlepšie antivírusové programy na stiahnutie zadarmo

Programy na zálohovanie dát

Programy na zálohovanie dát

Programy na vrátenie tlačidla Štart do Windows 8

Programy na vrátenie tlačidla Štart do Windows 8

Manuálne vrátenie tlačidla štart do Windows 8

Manuálne vrátenie tlačidla štart do Windows 8

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  0 b b c 8 7  :
 
Odkaz :
Súhlasím Používame cookies, aby sme mohli prevádzkovať túto internetovú stránku a zlepšiť Vašu užívateľskú spokojnosť. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, predpokladáme, že súhlasíte s ukladaním súborov cookies z internetových stránok. (Ďalšie informácie)