softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15076
  • Užívatelia: 3237

Monitory – nové technológie do kancelárií i hráčskych pevností

Autor: Redakcia  |   Publikované: 7.4.2015 | Zobrazené: 3188x

Budúcnosť displejov prichádza práve dnes. Kým televízie si musia na nejaké poriadne novinky (v normálnej cenovej hladine) ešte počkať, monitory toho dnes ponúkajú toľko, že nie je vôbec ľahké si vybrať. Chcete 4K, alebo radšej extrémne širokouhlý pomer strán, alebo snáď zahnutý displej, prípadne zobrazovadlo, ktoré eliminuje nepríjemné fps prepady a trhanie obrazu pri hraní hier? Všetko už dnes existuje - pravda, nie v jednom ideálnom super-monitore, ale to by sme chceli zase príliš.

  • G-Sync -Monitor podporujúci túto technológiu prispôsobuje frekvenciu obnovovania obrazu počtu snímok, ktoré prichádzajú z počítača, respektíve grafickej karty. Tým je eliminované trhanie obrazu, prípadne prepady v rýchlosti hry, ktoré spôsobovalo zapnutie pôvodnej funkcie Vsync. Alternatívou pre karty od AMD je funkcia Freesync.
  • 21:9 – Bežné širokouhlé monitory majú pomer strán 16: 9 (tie staré skoro štvorcové by sme mohli trochu nekorektne označiť ako 12: 9). Nové ultrawide monitory sú teda poriadne rezance, skoro ako 2 staré skoro štvorcové monitory vedľa seba. Ide o formát, ktorý sa hodí pre hranie hier (ktoré ho podporujú) a hlavne pre sledovanie filmov, ktoré sú produkované práve v tomto pomere strán.
  • 4K – proste vyššie rozlíšenie, väčšinou konkrétne 3 840 x 2160 pixelov, čo je v každom smere 2x väčšie než fullHD, čím je počet pixelov 4x väčší.

Hráči môžu jasať, ale nie zadarmo

Každá z nastupujúcich noviniek môže v určitých prípadoch znamenať prínos pre hráča. Spočiatku ale nie pre každého, pretože vyžadovaná finančná investícia nie je práve malá. Najnižšie obstarávacie náklady (ak vlastníte slušnú grafickú kartu NVidia) sú na plynulé hranie s takzvaným G-syncom - monitor kúpite za 370€ a môžete funkciu hneď využívať.

Trochu horšie je to pri monitoroch 21: 9, ktoré musí hra podporovať. Navyše mávajú tieto monitory vysoké rozlíšenie (oproti FullHD), takže počítač musí byť oveľa výkonnejší, aby hra bežala plynule. To sa napokon týka aj hrania v 4K, ktoré zvládnu len tie najvýkonnejšie grafické karty dnešnej doby.

Ani kancelária nie je ochudobnená

Pokiaľ si nedokážete predstaviť prácu na menej ako 2 monitoroch, nové ultra širokouhlé displeje by vás mohli trochu uspokojiť. Pravdou je, že práca na dvoch monitoroch je stále trochu pohodlnejšia, ale na tie nové 21: 9 nie je problém napchať dve okná vedľa seba. Napríklad grafici sa potom môžu tešiť na väčšie monitory s vyšším rozlíšením (4K), čo ďalej ich prácu uľahčí a spríjemní. Trochu inak sa na to ale musia pozerať PC vývojári, ktorých práca teraz bude pod ešte väčším drobnohľadom.

Najlacnejší 4K monitor sa dá zohnať okolo 370€, ale na 24-palcovej uhlopriečke nevidíme nejaký zásadný prínos. O 30€ drahšie sa dajú zohnať 28palcové varianty, ale iba na TN technológiu, ktorá nedisponuje tak kvalitnými a živými farbami a hlavne pozorovacími uhlami, čo už pri tak veľkom monitore môže byť problém. Odporúčame teda počkať, ako cena klesne, alebo rovno minúť väčšiu sumu peňazí za kvalitný a veľký displej.

Domácnosť môže oceniť hlavne širokouhlé displeje

A čo domov? Do bežnej domácnosti asi nové technológie len tak nepreniknú, pretože kvalitné FullHD IPS displeje zoženiete za 100€ a máte skvelý obraz aj dostatočne veľkú uhlopriečku. Prečo investovať mnohonásobne viac do niečoho, čo prinesie len o trochu lepší zážitok? Ak na PC nesledujete intenzívne filmy, nehráte nové hry alebo nevyžadujete žiadne špeciálne funkcie, bolo by zbytočné míňať. Pokiaľ je ale PC zábavným centrom vašej domácnosti, odporučili by sme pokukovať hlavne po monitoroch s pomerom strán 21: 9, ktorý je skvelý pre hranie (niektorých PC hier) a sledovanie filmov bez otravných čiernych pruhov.

Značky

Podobné články

FIFA 23 dostala nový trailer. Odhalil rad revolučných noviniek

FIFA 23 dostala nový trailer. Odhalil rad revolučných noviniek

Ako na odpoveď v neprítomnosti

Ako na odpoveď v neprítomnosti

World of Warships už čoskoro rozšíria svet World of Tanks

World of Warships už čoskoro rozšíria svet World of Tanks

Oculus Rift preview development kit

Oculus Rift preview development kit

Najlepšie mapy pre Farming Simulator 2015

Najlepšie mapy pre Farming Simulator 2015

Warcraft lll: Reforged cena a rok vydania

Warcraft lll: Reforged cena a rok vydania

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  d e 1 6 0 a  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia