softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Najlepšie survival hry pre PC

Autor: Redakcia  |   Publikované: 12.11.2014 | Zobrazené: 12470x

Hry o prežitie sú nesmierne populárne a na obrazovkách počítačov i konzol im dávame čoraz viac priestoru. Bezcieľne sa túlať krajinou a vytvoriť si vlastnú oázu pokoja v nebezpečenstvom pretkanom svete je presne to pravé spojenie medzi slobodou, strachom a adrenalínom, ktoré hráča láka. Moderné survival hry tak ťažia z otvoreného sveta a sandboxovej hrateľnosti, takže aké si to urobíš, také to máš. Pionierom survival sandbox hier je rozhodne Minecraft, ale v nasledujúcom článku vám v plnej kráse predvedieme, ako veľmi sa od svojho novodobého praotca jeho nasledovníci odchýlili a koľko tvorivej kreativity do nich ich autori vložili.

Minecraft

Bude to nosenie dreva do lesa, pretože o Minecrafte sme toho už napísali naozaj veľa, ale ani v Minecrafte nie je dreva nikdy dosť, takže prečo nie. Desiatky miliónov predaných kusov na všemožné platformy, stovky módov, návykový multiplayer... Minecraft má všetko, ale ako survival hra sa z dnešného pohľadu nezdá byť tak fenomenálny. Áno, po prvom spustení sa vám kombinácia nočného nebezpečenstva, zničiteľnosti voxelového prostredia a nutnosti jesť poriadne dostane pod kožu a pocítite možno aj niečo ako strach, ale keď si zvyknete, vystraší vás jedine tak creeper a to tým, že vás jednoducho zabije. Zabije a vy sa objavíte na štartovacej pozícii a môžete si ísť zozbierať veci, alebo maximálne prídete o to, čo ste mali pri sebe. Minecraft je teda hlavne ihrisko, občas celkom atmosférické, ale v zásade nie až tak o samotnom prežití, ako o progrese, získavaní lepších surovín a vytváraní lepších predmetov. A tiež má aj cieľ, a to doslova, dimenziu End, kam si môžete odskočiť zabiť dračieho bossa hry. Napriek tomu je svojou komplexnosťou Minecraft stále nedostihnuteľným titulom a to vďaka kombinácii voľnosti, voxelovej grafiky, budovaniu, craftingu a nakoniec aj vďaka survival a súbojovým prvkom.

Alternatívy: Terraria, 7 Days to die

Silné stránky: craftovanie, sloboda, budovanie

Hrajte Minecraft

DayZ

Mód pre českú hru ARMA II s názvom DayZ znamenal obrovský skok v popularite nielen pre jeho tvorcov, ale aj pre samotnú hru od šikuliek z "Bohemky". Už dlho po vydaní tohto vojenského simulátora prišiel boom a celosvetová sláva, pretože na spustenie módu bol potrebný datadisk k samotnej hre. A na Steame je každý boom v nakupovaní hry veľmi vidieť a hra v TOP10 pritiahne obrovskú pozornosť státisícov hráčov. Čo znamenalo nielen ďalšie nákupy samotnej ARMA II s datadiskom, ale tiež neuveriteľne silné promo pre ARMA III a samostatnú hru (tentoraz už priamo od Bohemia Interactive) DayZ, ktoré sa predávajú ako rožky.

DayZ mód aj samostatná hra majú rovnaký koncept - pripojíte sa na server preplnený zombíkmi a zaľudnený ďalšími pozostalými hráčmi. Je len na vás, kde zoženiete jedlo, zbrane a ďalšie vybavenie, koho zastrelíte, komu sa vyhnete a pod koho vystrelenou guľkou zomriete (a prídete o všetko svoje vybavenie). Hra ale vo svojej podstate vyžaduje od hráčov nezdravú dávku paranoje a veľmi ľahký prst na spúšti zbrane. Pre istotu sa proste naučíte zabíjať všetko, čo sa pohne, aby ste nezomreli a nestratili svoj ​​niekoľkohodinový postup. Trochu iná je situácia, keď hráte s kamarátmi - nielenže máte väčšiu šancu prežiť prestrelku s osamelými vrahmi, ale v prípade smrti môže váš preživší kamoš zachrániť vaše veci (a pomstiť vás).

Alternatívy: Rust, Nether, H1Z1

Silné stránky: grafika, PvP, kooperácia s kamarátmi

Hrajte DayZ

The Forest

Unikátny projekt The Forest patrí medzi najambicióznejšie survival hry vôbec. V jadre ide o čistý singleplayer, kedy stroskotáte na ostrove plnom nebezpečenstva. Najprv vás asi zaskočí AAA grafika, potom neuveriteľne agresívni domorodci s prepracovanou AI a nakoniec rozsiahle možnosti vyžitia, od budovania prístreškov, cez lov, až po vyvražďovanie nepriateľských domorodcov, ktorí sú v skutočnosti supersilní mutanti. Hra je stále v alfa verzii, ale už teraz si ju môžete kúpiť a prinajmenšom na pár hodín jej úplne prepadnúť.

Alternatívy: 7 Days to die

Silné stránky: strach, grafika, skutočný boj o prežitie, ničím nerušený singleplayerový zážitok, stavanie, pasce proti domorodcom, systém jaskýň

Hrajte The Forest

7 Days to die

Hra 7 Days to die si berie prvky z Minecraftu a DayZ, ale pretvára ich na komornejší zážitok v nebezpečnejšom svete. Svojimi survival prvkami a extrémne nebezpečnou nocou pripomína aj The Forest, avšak z voxelov vytvorený plne zničiteľní svet a silný crafting odkazujú skôr na hru od Notch. Graficky nie je 7 Days to die žiadna pecka, ale svojimi minecraft možnosťami je medzi svojimi konkurentmi úplne osamotená. Krajšiu voxelovú grafiku snáď ponúka len Landmark od Sony, čo je hra síce sandboxová, ale (aspoň zatiaľ) nemá akékoľvek survival prvky.

Cez deň sa v 7 Days to die túlate prostredím, hľadáte jedlo a pitie, zbrane a súčiastky pre crafting a vyhýbate sa pomerne neškodným a pomalým zombíkom. Keď ale padne noc, z nemŕtvych sa stanú neuveriteľne vnímaví, rýchli, vytrvalí a smrtiaci nepriatelia. Hra sa zmení na likvidovanie hôrd nepriateľov (to keď máte dobrú obranu a veľa streliva), alebo panický útek o život, ktorý sa nedá vyhrať. Okrem singleplayeru je možné hrať aj s ostatnými hráčmi, ale hra je robená skôr ako Left4Dead, teda kooperácia v menšom počte hráčov - nie je nutné asi spomínať, že v taký moment hra ďalej zvyšuje kvalitatívnu latku a z ostatných survival hier robí štatistov.

Alternatívy: Minecraft, Rust, The Forest, DayZ

Silné stránky: voxelová grafika dovoľujúca prácu s terénom a veľkou zničiteľnosťou, nočný „horde“ režim monštier, intenzívny zážitok pri kooperácii skupiny hráčov, crafting a budovanie

Hrajte 7 Days to die

Rust

Rust je bez diskusií hviezdou medzi survival PvP akciami. Rovnako ako v DayZ je prostredie vaším protivníkom len prvé chvíle v hre, potom už ide hlavne o dôsledné zabíjanie ostatných hráčov skôr, než oni stihnú zabiť vás. Je to teda ako DayZ cez kopirák, avšak s horšou grafikou, kompaktnejším prostredím a možnosťou stavať rôzne budovy, ktoré v ideálnej konštelácii ochránia aspoň časť vášho ťažko nadobudnutého majetku.

Alternatívy: Nether, DayZ, 7 Days to die

Silné stránky: PvP, budovanie a crafting, kopec hráčov a serverov

Hrajte Rust

State of Decay

Jediná hra z nášho výberu, ktorá sleduje príbeh, je State of Decay. Ide o typický singleplayerový survival s dôrazom na ochranu celej kolónie preživších. Tí vám často pomôžu, ale ešte viac sú pre vás záťažou, o ktorú sa treba dobre starať. Prvok prežitia je však natoľko silný, že ide podľa nás hlavne o survival hru, navyše s dostatočnou slobodou na pomerne veľkej mape.

Alternatívy: príbehové survival hry alebo Walking Dead

Silné stránky: príbeh a hlavne vzťahy medzi postavami, sloboda a dôležité rozhodovanie

Hrajte State of Decay

Space Engineers

Druhý český zárez v našom článku patrí vesmírnemu sandboxovému budovateľskému simulátoru, ktorý je postavený na nekonečnej slobode a fyzikálnom modeli, ktorý umožňuje intenzívnu deštrukciu vesmírnych lodí, s ktorými ste si predtým dali veľa práce. Vďaka survival módu sú ale Space Engineers tiež asi jediným titulom, ktorý vás nemilosrdne vystaví chladu vesmírneho priestoru a "rozdeľte si, čo chcete". Prežitie nie je samozrejmosťou a nejaké prosperovanie už vôbec nie.

Alternatívy: The Forest, Minecraft

Silné stránky: sci-fi survival sandbox, grafika, fyzika a kolízie

Hrajte Space Engineers

Na čo sa môžeme tešiť do budúcna?

Vzhľadom k obrovskému úspechu survival hier sa nové kúsky neustále valia zo všetkých strán. Zombie akcia H1Z1 od Sony vyzerá na premakanejší klon DayZ, zatiaľ čo Frontiers sa snaží motív prežitia a prieskumu zaštepiť na hru podobnú prvým dielom série The Elder Scrolls. Sci-fi survival Proven Lands ukazuje, že Space Engineers neukázali jediný spôsob, ako sa popasovať s vesmírnym bojom o prežitie.

Veľké nádeje vkladáme aj do Before, čo je hra, v ktorej sa budete snažiť udržať na žive praľudí, pričom najzaujímavejším prvkom je intenzívna a pekná štylizácia grafiky. A na záver by sme vás chceli upozorniť aj na skvele vyzerajúcu AAA survival akciu Dying Light, ktorá kombinuje parkour a zombie vyvražďovanie od tvorcov Dead Islandu. 

Značky

Podobné články

Dota 2 vs. League of Legends

Dota 2 vs. League of Legends

Najlepšie módy a trucky pre Spin Tires (1. diel)

Najlepšie módy a trucky pre Spin Tires (1. diel)

Zoznam najlepších hier E3 2017 – Metro, Call of Duty, Wolfenstein

Zoznam najlepších hier E3 2017 – Metro, Call of Duty, Wolfenstein

Dota Underlords tutoriál nielen pre začiatočníkov

Dota Underlords tutoriál nielen pre začiatočníkov

Fortnite prichádza s novými zbraňami, mapou, vozidlami aj taktickým šprintom

Fortnite prichádza s novými zbraňami, mapou, vozidlami aj taktickým šprintom

Playstation 4 vs Xbox One

Playstation 4 vs Xbox One

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a 4 3 4 9 c  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia