softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14640
  • Užívatelia: 3221

Oculus Rift, skúsenosti, problémy a ich riešenie

Autor: Redakcia  |   Publikované: 7.10.2013 | Zobrazené: 2974x

Nedávno sa nám do rúk dostal Oculus Rift, teda kus technológie, na ktorý sme zvedaví už od vypuknutia celosvetového hráčskeho i vývojárskeho šialenstva skraja roku 2013. Chceme sa s vami podeliť nielen o zážitky, ale aj problémy, ich riešenie aj budúcnosť virtuálnej reality Oculus Rift, ktorá snáď čoskoro zaujme miesto po boku každého správneho hráčskeho PC.

Ak investujete do development kitu viac ako 200 €, nedostanete finálny produkt, to je nutné si uvedomiť vopred. Prvým rozdielom je rozlíšenie, ktoré má development kit iba 1 280x800. Ak sa domnievate, že to je dostatočná hodnota, bohužiaľ to tak nie je. Pre každé oko totiž vyjde 640x800 a to je aj na malom displeji pritlačenom na oko viditeľné (pozeráte sa cez šošovku). Obraz okrem viditeľného rastra zaťažuje aj čosi ako hmla a farby nie sú práve najsýtejšie. Tieto problémy sú už však teraz vyriešené, napríklad na GSC 2013 bola návštevníkom k dispozícii fullHD verzia, na ktorej vraj obraz vyzerá bezchybne.

Ďalším problémom je ostrenie. Na displeje sa pozeráte z veľmi krátkej vzdialenosti cez šošovky. Námaha očí je pri Development kite aj u súčasnej fullHD verzie značná a kritický je prvý pohľad na scénu, než si oči zvyknú, ale problémy robí aj dlhšie použitie (nejde o hodiny, ale o desiatky minút). Na komfortné hranie to teda zatiaľ naozaj nie je. Treba podotknúť, že vyriešenie tohto problému je do plnohodnotnej verzie taktiež prisľúbené.

Hry a John Carmack

Virtuálna realita, aj keď sa týka "iba" hlavy a očí, je vec veľmi špecifická. Nemôžete len tak vziať hru a vydať patch, vďaka ktorému bude zrazu všetko skvele fungovať. Úprava existujúcich titulov pre Oculus Rift vyžaduje prekopanie užívateľského rozhrania (s OR nevidíte do krajov obrazovky) a samozrejme prispôsobenie i vizuálne (napríklad zorného poľa, ktoré je potrebné rozšíriť, aby ste sa mohli v priestore orientovať). Ideálne však je, keď je hra už vyvíjaná s tým, že má vyzerať na Oculus Rift dokonale, potom funguje tracking pohybu hlavy bezchybne a nebije sa napríklad s pripojeným gamepadom a hra nevyzerá ako deformovaná perspektíva, z ktorej sa vám robí fyzicky zle a predýchavam to ešte nasledujúce hodinu (vlastné skúsenosti zo Skyrimu).

Aj cez všetky tieto problémy ale samotné hranie oslní. Hĺbka 3D je úplne fantastická aj v už spomínanom Skyrime, pri rozumnom nastavení vzdialenosti obrazov pre jednotlivé oči sa nič nerozdvoje a pozeranie aj hranie je jednoducho radosť.

Len ťažko si teraz predstaviť, aký úžasný bude zážitok, až sa podarí vyladiť ono namáhanie očí a prvá AAA hra bude mať plnú podporu pre Oculus Rift. Do istej miery sa tomu blížia hry na Source engine, hlavne Half-Life 2. Keď ale vyjde Doom 4, alebo taký Star Citizen, stane sa Oculus Rift preferovaným spôsobom hrania, obzvlášť ak jeho cena bude naozaj tak nízka, ako je predpovedané.

Keď už sme spomenuli štvrtý diel legendárneho Dooma, musíme spomenúť aj jeho otca, Johna Carmacka. Ten sa na nejaký čas presunul do pozície technologického vývoja Oculus Rift, pretože je týmto kúskom hardvéru a hlavne samotnou ideou VR absolútne nadšený. Mnoho ďalších vývojárov jeho pocity zdieľa, takže by podpora mala byť dostatočná. A práve šírka tejto podpory rozhodne o tom, či sa OR VR uchytí, alebo zapadne ako podobné pokusy z minulosti - už teraz má ale nabehnuté lepšie, než ktorýkoľvek iný projekt v minulosti.

Playstation 4

Vzhľadom k tomu, akú vlnu záujmu strhol Oculus Rift, ďalšie podobné zariadenia sa dajú očakávať. Jednou z prvých lastovičiek sú špekulácie, že Sony vyvíja virtuálnu realitu pre Playstation 4.

Značky

Podobné články

Brány Skeldalu - prispejte na mobilnú verziu

Brány Skeldalu - prispejte na mobilnú verziu

Minecraft: Návod na najlepšie texture packy

Minecraft: Návod na najlepšie texture packy

Nová NHL 21 – čo o nej vieme?

Nová NHL 21 – čo o nej vieme?

GTA 6 vydanie: O čom bude, kde sa odohrá a kedy ho uvidíme?

GTA 6 vydanie: O čom bude, kde sa odohrá a kedy ho uvidíme?

Nejlepšie módy pre Minecraft

Nejlepšie módy pre Minecraft

Angry Birds Séria

Angry Birds Séria

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  a 4 2 b 0 8  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia