softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15026
  • Užívatelia: 3236

Tipy a triky pre sociálne siete – Facebook

Autor: Redakcia  |   Publikované: 17.2.2015 | Zobrazené: 5288x

V prvom článku nášho nového seriálu sa pozrieme na niektoré základné tipy a triky pre Facebook, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou života mnohých ľudí aj na Slovensku. Vieme ale túto sociálnu sieť používať tak, aby nám čo najlepšie slúžila?

Tipy­…

Dôležitosť Facebooku dnes ďaleko presahuje obyčajnú komunikáciu a zdieľanie zaujímavých informácií/fotiek s priateľmi. Ide o novú vrstvu sociálnej interakcie, ktorá má aj svoje temné zákutia. Preto si neodpustíme pár rád a odporúčaní, ako riziká minimalizovať.

Nastavenia súkromia

V nastavení Facebooku sa veľa položiek viaže k tomu, čo s kým zdieľate. Odporúčame čo najprísnejšie obmedzenie, pokiaľ teda nechcete, aby mala celá republika váš virtuálny život ako na dlani. Ak nastavíte viditeľnosť vašich príspevkov, fotiek a informácií len v rámci vašich priateľov, urobíte dobrú službu svojmu súkromiu.

Umiernená sebaprezentácia

Facebook sa vás pýta na veľa vecí - kto ste, čo robíte, čo ste kedy robili, odkiaľ ste, čo máte radi, v čo veríte, koho volíte... Prínos uvedenia týchto informácií je nulový až záporný. Zdieľajte konkrétne veci s konkrétnymi ľuďmi alebo priateľmi, ale rozmyslite si, či o vás sám Facebook musí vedieť naozaj všetko. Priebežné neaktualizovanie týchto bežne skrytých údajov by navyše mohlo spôsobiť nedorozumenie.

Mlčať je zlato

Teraz máme na mysli konkrétne príspevky - radšej počítajte s tým, že nech už cez Facebook zdieľate čokoľvek, ide o vec verejnú, takže podľa toho zvolíte slová aj použitý obrazový materiál. Prípadov, keď sa profil na Facebooku obrátil proti svojmu majiteľovi, nie je vôbec málo.

… a triky

A teraz to zaujímavejšie. Ukážeme si niekoľko funkcií Facebooku, vďaka ktorým vám poslúži oveľa lepšie ako doteraz. Budete si môcť ukladať zaujímavé príspevky, vypínať chat pre konkrétnych užívateľov, vytvoriť krajšiu profilovú a úvodnú fotku a veľa ďalšieho.

Uloženie príspevku

Hoci je Facebook džungľou noviniek od vašich priateľov a obľúbených stránok, objaví sa na ňom občas aj informácia hodná zachovania, nech už si ju chcete znova prečítať sami, alebo sa o ňu chcete podeliť s niekým ďalším. Facebook sa pomerne nedávno naučil šikovnú funkciu, Uložiť, vďaka ktorej sa vám už nikdy nestane, že budete preliezať svoju Nástenku a hľadať na nej to, čo vás kedysi (včera) tak zaujalo.

Po uložení príspevku si ho potom kedykoľvek môžete znovu zobraziť po kliknutí na položku v ľavom bočnom menu s názvom Uložené.

Vypnite si chat a buďte offline – úplne alebo len pre niekoho

Chat na pravej strane Facebooku je užitočný, avšak prezrádza vašu prítomnosť. Nie vždy chceme byť videní, či už nemáme náladu sa vybavovať, alebo čas strácať čas. A niekedy nás jednoducho štvú konkrétni jednotlivci z nášho zoznamu Priateľov.

Kliknite úplne dole vpravo pod chatom na ozubené koliesko a zvoľte "Vypnúť chat". Pokiaľ chcete umlčať len konkrétnu osobu, otvorte s ňou chatovacie okno, v ktorého pravom hornom rohu nájdete opäť ozubené koleso a voľbu „Vypnúť chat pre užívateľa X Y“.

Deaktivujte zvuky upozornení

Štvú vás zvuky, ktoré vás upozorňujú na nové správy na Facebooku? Vypnite si ich. Jednoducho to urobíte v Nastaveniach, do ktorých sa dostanete po kliknutí na malú šípku v pravom hornom rohu okna Facebooku. Tu vyberte z ľavého postranného menu záložku Upozornenia a zvuky vypnite.

Skrotenie Úvodnej fotky

Facebook svojim užívateľom dopraje luxus v podobe dvoch hlavných obrázkov, ktorými sa môžu prezentovať. Ten prvý, profilový, je klasický štvorec, ktorý vás reprezentuje na väčšine miest Facebooku. Takzvaná Úvodná fotka potom slúži na personalizáciu vašej profilovej stránky - je výrazne väčšia a obdĺžniková. Na svojom profile ale máte vidieť fotky obe, tak prečo ich vtipne nespojiť namiesto toho, aby sa k sebe nehodili? Ak neveríte svojim fotoeditačným schopnostiam, pomôže vám napríklad nástroj TrickedOutTimeline, s ktorým dosiahnete vtipné, efektné aj elegantné riešenia.

Nastavenie iného jazyka

Dôvodom pre nastavenie cudzieho jazyka vo Facebooku môže byť zábava alebo nutnosť. Zábavou myslíme napríklad zvolenie pirátskej angličtiny, nutnosťou potom neexistenciu rôznych vyhľadávacích príkazov v slovenskej lokalizácii Facebooku.

Zmenu vykonáte jednoducho v Nastaveniach, hneď v prvej záložke Všeobecné. Dajte si pozor, čo nastavíte, nech to potom dokážete aj vrátiť späť. :-)

Vyzdvihnite si „tie druhé“ správy

Okrem klasického chatu a s ním spojených správ vám na Facebooku chodia ešte jedny, takzvané Ďalšie správy. Tie nepochádzajú priamo od vašich priateľov, ale od stránok a ľudí, ktorých nemáte v zozname. Tieto správy sú trochu nezmyselne skryté a väčšina užívateľov ich objaví až po dlhej dobe – napríklad vtedy, keď im začne byť podozrivé, že sa im správy strácajú. Pritom nie je ťažké sa do Ďalších správ dostať - otvorte Zobraziť všetko (ikonka správ v hornom menu) a vľavo hore vyberte namiesto Prichádzajúce položku Ďalšie.

Značky

Podobné články

Ako zmeniť skiny v Minecrafte na PC aj mobilnej verzii?

Ako zmeniť skiny v Minecrafte na PC aj mobilnej verzii?

Na mobily mieri nová licencovaná strategická hra zo sveta Pána prsteňov

Na mobily mieri nová licencovaná strategická hra zo sveta Pána prsteňov

7 spoľahlivých a originálnych aplikácií s predpoveďou počasia

7 spoľahlivých a originálnych aplikácií s predpoveďou počasia

Ako nainštalovať Skype do mobilu a tabletu s Android, iOS a Windows Phone

Ako nainštalovať Skype do mobilu a tabletu s Android, iOS a Windows Phone

Najpoužívanejšie dotykové gestá pre Windows 8 a Windows 8.1 Blue

Najpoužívanejšie dotykové gestá pre Windows 8 a Windows 8.1 Blue

Ako sa dostať na Skype – problém s prihlásením

Ako sa dostať na Skype – problém s prihlásením

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 6 7 4 4 8  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia