softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14422
  • Užívatelia: 3210

Akú verziu Minecraftu si vybrať? Výhody a nevýhody Java Edition a Bedrock verzie

Autor: Redakcia  |   Publikované: 16.8.2022 | Zobrazené: 111x

Milióny hráčov Minecraftu, dve rôzne verzie. Ako sa líšia Minecraft Java Edition od Minecrat Bedrock? Výrazne. Aj keď ide prakticky o totožný herný obsah, obidve edície sú postavené na úplne odlišných technických základoch. Zatiaľ čo Java Edition je známa pod týmto názvom, v prípade Bedrocku sa stretávame aj s označením Windows 10 Edition, ktorá je ale oficiálne nazvaná iba Minecraft. O tom, ktorá z verzií je lepšia a ako veľmi sa odlišujú, si povieme nižšie.

Dve verzie postavené na rozdielnom programovacom jazyku

Prvé práce začali na hre Minecraft už v roku 2009, kedy vyšla aj úplne prvá verzia Minecraft Classic. Tá stála na programovacom jazyku Java a všetko išlo hladko. Problém nastal, keď sa z Minecraftu stal celosvetový fenomén a vývojári z Mojangu sa rozhodli, že by bolo najlepšie hru priniesť aj na ostatné platformy, než len na PC. Java už vtedy bola pomerne stará, a tak to chcelo nový programovací jazyk a novú verziu Minecraftu, ktorá pôjde bezproblémovo aj na konzolách či mobilných zariadeniach. A tak prišiel Minecraft Bedrock.

Verzia hry napísaná v programovacom jazyku C++ sa prvýkrát objavila na smartfónoch, konkrétne na modeli Xperia Play. Vtedy ešte išlo o výrazne osekanú hru, ktorá sa obsahom ani spracovaním na Java Edition nechytala. Počiatky nemal Bedrock vôbec ľahké a hráči nemali veľa dôvodov na prechod od pôvodného Minecraftu. Aby toho nebolo málo, v prvých rokoch vzniklo až 17 nových verzií hry Minecraft, no ani jedna sa nepribližovala tomu pôvodnému.

Mojang si preto v roku 2017 povedal dosť a prišiel s updatom Better Together. Príznačný názov znamenal zjednotenie platforiem a podporu crossplay hrania. Pre hráčov Minecraft Java Edition sa nič nemenilo, ale priaznivci Bedrocku a hráči na rozdielnych platformách mohli jasať.

Došlo k spojeniu, takže si hráči mohli užiť svoju obľúbenú hru aj s kamarátmi, ktorí hrali na inej platforme. Bedrock tak spojil PC, mobily aj konzoly do jedného celku, zanechal Java Edition za sebou a začal si písať nový, multiplatformný príbeh.

Výhody a nevýhody Minecraft edícií

Hlavnou výhodou aj nevýhodou je jednoznačne crossplay. Zatiaľ čo Java hráči môžu hrať len s ďalšími hráčmi, ktorí majú Java Edíciu, Minecraft Bedrock podporuje multiplatformné hranie.

Minecraft Java Edition má ale inú obrovskú výhodu. Moderov a tvorenie módov. Umožňuje totiž úplne pretvoriť hru podľa seba a vytvoriť najrôznejšie módy alebo textúry. A aj keď má Bedrock niečo podobné, rozhodne nie v tak veľkom rozsahu. Navyše, na Bedrocku ide len o tzv. Behaviour a Resource packy, ktoré ani zďaleka nedosahujú možností Java Edície.

Servery sa dajú vytvoriť pomerne jednoducho v obidvoch veruiách. Pokiaľ ale ide o online hranie na konzolách, a teda cez Bedrock verziu, je hranie na takýchto serveroch spoplatnené.

Výhodou Bedrocku je oproti Java Edition jeho technické spracovanie – je plynulejší počas hry aj pri načítaní a celkovo je viac priateľskejší k majiteľom horších a starších PC. Navyše, v Bedrocku je možné načítať až 76 chunkov (veľkých blokov), kdežto v Jave len 32. Herné možnosti vo svete sú tak o čosi lepšie.

Aj keď sa v používateľskom rozhraní verzie od seba až tak nelíšia, Bedrock je predsa len o čosi obľúbenejší. Na druhej strane Java má k dispozícii snapshoty, čo sú skúšobné verzie Minecraftu priamo od Mojang Studios. Tie sa síce dajú nainštalovať aj v edícii Bedrock, ale je to zdĺhavejšie a navyše na túto verziu prichádzajú oveľa neskôr.

A na záver azda jedna z najpodstatnejších informácií. Bonusový obsah ako mapy, minihry, skiny, svety, resource packy a pod. Ak máte Java verziu, máte o problém menej, pretože je všetok dostupný úplne zadarmo. Stiahnete si ho z najrôznejších dedikovaných stránok na internete. Vždy je v tom síce nejaké riziko, pokiaľ sťahujete z nových úložísk, ale pre väčšinu hráčov vyhráva fakt, že je to úplne zadarmo.

Pokiaľ ide o Bedrock, tento obsah je k dispozícii tiež, ale spoplatnený. Výhodou je, že všetok obsah prešiel cez štúdio Mojang a nemusíte sa tak obávať žiadnych hrozieb.

Ktorú verziu Minecraftu si vybrať?

Odpoveď je v tomto prípade veľmi jednoduchá. Ak chcete hrať jedine na počítači a viete, že tam hrávajú aj vaši kamaráti, potom určite siahnite po Minecraft Java Edition. Dostanete všetok doplnkový obsah úplne zadarmo a užijete si plnohodnotnú hru.

V prípade, že plánujete hrať na konzolách, mobiloch alebo PC, resp. máte kamarátov roztrúsených kade-tade, verzia Bedrock je pre vás tá pravá. Bonusový obsah síce nebude zadarmo, ale získate možnosť načítania viacerých chunkov, crossplay hranie a viete, že všetky mapy/skiny/svety/doplnky prešli rukami vývojárov z Mojangu.

Pred niekoľkými rokmi rozdával Mojang Bedrock edíciu zadarmo všetkým hráčom Java Edície. Dnes už pravdepodobne väčšina skalných hráčov vlastní obidve verzie, a to aj vďaka postupnému rozdávaniu hier zadarmo. Aj keď je Java staršia než Bedrock, stále si udržuje porovnateľnú hráčsku základňu aj vďaka neobmedzenému množstvu modifikácií a doplnkov. Ktorú verziu preferujete vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Značky

Podobné články

Xbox One: zvládne aj offline hranie a prinesie nový Kinect

Xbox One: zvládne aj offline hranie a prinesie nový Kinect

Najlepšie free-to-play MMORPG hry

Najlepšie free-to-play MMORPG hry

Five Nights at Freddy’s - láska na prvé zľaknutie

Five Nights at Freddy’s - láska na prvé zľaknutie

Najlepšie aplikácie pre tablety II

Najlepšie aplikácie pre tablety II

Ako vypnúť nákupy v aplikáciách na mobiloch?

Ako vypnúť nákupy v aplikáciách na mobiloch?

Warface, úspešná online strieľačka, ktorá onedlho vyjde aj u nás

Warface, úspešná online strieľačka, ktorá onedlho vyjde aj u nás

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  8 2 9 3 f e  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia