softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Akú verziu Minecraftu si vybrať? Výhody a nevýhody Java Edition a Bedrock verzie

Autor: Redakcia  |   Publikované: 16.8.2022 | Zobrazené: 1142x

Milióny hráčov Minecraftu, dve rôzne verzie. Ako sa líšia Minecraft Java Edition od Minecrat Bedrock? Výrazne. Aj keď ide prakticky o totožný herný obsah, obidve edície sú postavené na úplne odlišných technických základoch. Zatiaľ čo Java Edition je známa pod týmto názvom, v prípade Bedrocku sa stretávame aj s označením Windows 10 Edition, ktorá je ale oficiálne nazvaná iba Minecraft. O tom, ktorá z verzií je lepšia a ako veľmi sa odlišujú, si povieme nižšie.

Dve verzie postavené na rozdielnom programovacom jazyku

Prvé práce začali na hre Minecraft už v roku 2009, kedy vyšla aj úplne prvá verzia Minecraft Classic. Tá stála na programovacom jazyku Java a všetko išlo hladko. Problém nastal, keď sa z Minecraftu stal celosvetový fenomén a vývojári z Mojangu sa rozhodli, že by bolo najlepšie hru priniesť aj na ostatné platformy, než len na PC. Java už vtedy bola pomerne stará, a tak to chcelo nový programovací jazyk a novú verziu Minecraftu, ktorá pôjde bezproblémovo aj na konzolách či mobilných zariadeniach. A tak prišiel Minecraft Bedrock.

Verzia hry napísaná v programovacom jazyku C++ sa prvýkrát objavila na smartfónoch, konkrétne na modeli Xperia Play. Vtedy ešte išlo o výrazne osekanú hru, ktorá sa obsahom ani spracovaním na Java Edition nechytala. Počiatky nemal Bedrock vôbec ľahké a hráči nemali veľa dôvodov na prechod od pôvodného Minecraftu. Aby toho nebolo málo, v prvých rokoch vzniklo až 17 nových verzií hry Minecraft, no ani jedna sa nepribližovala tomu pôvodnému.

Mojang si preto v roku 2017 povedal dosť a prišiel s updatom Better Together. Príznačný názov znamenal zjednotenie platforiem a podporu crossplay hrania. Pre hráčov Minecraft Java Edition sa nič nemenilo, ale priaznivci Bedrocku a hráči na rozdielnych platformách mohli jasať.

Došlo k spojeniu, takže si hráči mohli užiť svoju obľúbenú hru aj s kamarátmi, ktorí hrali na inej platforme. Bedrock tak spojil PC, mobily aj konzoly do jedného celku, zanechal Java Edition za sebou a začal si písať nový, multiplatformný príbeh.

Výhody a nevýhody Minecraft edícií

Hlavnou výhodou aj nevýhodou je jednoznačne crossplay. Zatiaľ čo Java hráči môžu hrať len s ďalšími hráčmi, ktorí majú Java Edíciu, Minecraft Bedrock podporuje multiplatformné hranie.

Minecraft Java Edition má ale inú obrovskú výhodu. Moderov a tvorenie módov. Umožňuje totiž úplne pretvoriť hru podľa seba a vytvoriť najrôznejšie módy alebo textúry. A aj keď má Bedrock niečo podobné, rozhodne nie v tak veľkom rozsahu. Navyše, na Bedrocku ide len o tzv. Behaviour a Resource packy, ktoré ani zďaleka nedosahujú možností Java Edície.

Servery sa dajú vytvoriť pomerne jednoducho v obidvoch veruiách. Pokiaľ ale ide o online hranie na konzolách, a teda cez Bedrock verziu, je hranie na takýchto serveroch spoplatnené.

Výhodou Bedrocku je oproti Java Edition jeho technické spracovanie – je plynulejší počas hry aj pri načítaní a celkovo je viac priateľskejší k majiteľom horších a starších PC. Navyše, v Bedrocku je možné načítať až 76 chunkov (veľkých blokov), kdežto v Jave len 32. Herné možnosti vo svete sú tak o čosi lepšie.

Aj keď sa v používateľskom rozhraní verzie od seba až tak nelíšia, Bedrock je predsa len o čosi obľúbenejší. Na druhej strane Java má k dispozícii snapshoty, čo sú skúšobné verzie Minecraftu priamo od Mojang Studios. Tie sa síce dajú nainštalovať aj v edícii Bedrock, ale je to zdĺhavejšie a navyše na túto verziu prichádzajú oveľa neskôr.

A na záver azda jedna z najpodstatnejších informácií. Bonusový obsah ako mapy, minihry, skiny, svety, resource packy a pod. Ak máte Java verziu, máte o problém menej, pretože je všetok dostupný úplne zadarmo. Stiahnete si ho z najrôznejších dedikovaných stránok na internete. Vždy je v tom síce nejaké riziko, pokiaľ sťahujete z nových úložísk, ale pre väčšinu hráčov vyhráva fakt, že je to úplne zadarmo.

Pokiaľ ide o Bedrock, tento obsah je k dispozícii tiež, ale spoplatnený. Výhodou je, že všetok obsah prešiel cez štúdio Mojang a nemusíte sa tak obávať žiadnych hrozieb.

Ktorú verziu Minecraftu si vybrať?

Odpoveď je v tomto prípade veľmi jednoduchá. Ak chcete hrať jedine na počítači a viete, že tam hrávajú aj vaši kamaráti, potom určite siahnite po Minecraft Java Edition. Dostanete všetok doplnkový obsah úplne zadarmo a užijete si plnohodnotnú hru.

V prípade, že plánujete hrať na konzolách, mobiloch alebo PC, resp. máte kamarátov roztrúsených kade-tade, verzia Bedrock je pre vás tá pravá. Bonusový obsah síce nebude zadarmo, ale získate možnosť načítania viacerých chunkov, crossplay hranie a viete, že všetky mapy/skiny/svety/doplnky prešli rukami vývojárov z Mojangu.

Pred niekoľkými rokmi rozdával Mojang Bedrock edíciu zadarmo všetkým hráčom Java Edície. Dnes už pravdepodobne väčšina skalných hráčov vlastní obidve verzie, a to aj vďaka postupnému rozdávaniu hier zadarmo. Aj keď je Java staršia než Bedrock, stále si udržuje porovnateľnú hráčsku základňu aj vďaka neobmedzenému množstvu modifikácií a doplnkov. Ktorú verziu preferujete vy? Dajte nám vedieť v komentároch.

Značky

Podobné články

Týchto 9 hier nesmieš prehliadnuť: Vybrali sme najlepšie tituly roku 2022

Týchto 9 hier nesmieš prehliadnuť: Vybrali sme najlepšie tituly roku 2022

Cheaty pre GTA V na Playstation, Xbox a PC

Cheaty pre GTA V na Playstation, Xbox a PC

World of Warships už čoskoro rozšíria svet World of Tanks

World of Warships už čoskoro rozšíria svet World of Tanks

Nová NHL 22 bude mať Frostbite engine. Zatiaľ však len pre next-gen konzoly

Nová NHL 22 bude mať Frostbite engine. Zatiaľ však len pre next-gen konzoly

Tipy a triky pre Euro Truck Simulator 2

Tipy a triky pre Euro Truck Simulator 2

CS:GO rank systém – tabuľka

CS:GO rank systém – tabuľka

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  e 6 9 a 5 f  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia