softmania.sk

 • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15025
 • Užívatelia: 3235

Angry Birds Séria

Autor: Redakcia  |   Publikované: 17.12.2012 | Zobrazené: 5763x

Len ťažko uveriť tomu, že od doby, keď prvý Naštvaný Vták vyletel z hniezda kvôli krádeži vajíčok uplynuli len tri roky. Odvtedy sa z Angry Birds stala legenda s viac než 700 000 000 stiahnutiami. Tržby vývojárov z Rovio Entertainment je možné počítať v rádoch desiatok  miliónov eur a na užívateľov sa valí jeden diel za druhým tak rýchlo, až je v tom nepekný chaos. Tento článok v jednotlivých pokračovaniach, témach a jednom spin-off titule urobí poriadok.

Angry Birds

Pôvodná verzia Angry Birds vyšla v decembri 2009 pre platformu iOS, teda pre telefóny iPhone a multimediálne zariadenia iPod Touch od spoločnosti Apple. Úspech prišiel doslova zo dňa na deň a odštartoval portovanie na ďalšie platformy, konkrétne:

 • Android od Google v októbri 2010
 • Symbian od Nokia v októbri 2010
 • Windows Phone od Microsoft v júni 2011
 • WebOS od Palm v auguste 2010
 • PSP a PS3 od Sony v januári 2011
 • Windows a Mac v januári 2011
 • Bada OS od Samsung v januári 2012
 • BlackBerry PlayBook od RIM v decembri 2011
 • Facebook vo februári 2012

Tento špeciál by nemal byť o hrateľnosti. Veď každý si môže Angry Birds vyskúšať v demoverzii na PC (na stiahnutie tu), prípadne na niektorom z mobilných zariadení. Pokiaľ používate prehliadač Chrome, môžete si na počítači stiahnuť v Chrome webovom obchode plnú verziu pôvodných Angry Birds úplne zadarmo. Ak ale s Naštvanými Vtákmi prichádzate do styku po prvýkrát, trochu vám ich priblížime: v jednoduchom príbehu, kedy Prasiatka ukradli Vtákom vajíčka, na ktorých si chce pochutiť zlý Kráľ Prasiat, budete viesť družinu drsných operencov na ceste za pomstou a záchranou ukradnutých vajec. Pomocou praku budete Angry Birds vystreľovať na opevnené pozície Prasiat, pričom vašou hlavnou úlohou bude zničiť všetky bravy na mape. Hra disponuje veľmi zaujímavým fyzikálnymi modelom a množstvom materiálu s odlišným správaním a reakciami na okolité vplyvy (náraz vtáka a pod.). Variabilita je teda obrovská a znovuhrateľnosť zaistená. Obzvlášť, keď vás hra motivuje zbieraním bodov a hviezdičiek či odomykaním tajných úrovní.

Pre základnú hru (s 63 úrovňami) bolo postupne vydaných niekoľko rozšírení:

Dohromady pre pôvodné Angry Birds zatiaľ vyšlo 19 rôznych svetov (World) a ďalšie dva sú v príprave ako Bad Piggies rozšírenie (nepliesť si so samostatnou hrou Bad Piggies, v ktorej sa hrá za Prasiatka). Väčšina svetov má po 15 úrovní, len prvých päť ich má po 21. Surf and Turf má vlastný World, ktorý nie je očíslovaný, pretože v podstate ide o verziu Angry Birds vytvorenú pre Facebook. Neuvádzame ani špeciálne úrovne pre rôzne platformy alebo regionálne vydania (ako čínske Angry Birds Coca Cola alebo Angry Birds Green Day).

Angry Birds Seasons

Pravidelná porcia nových sezónnych epizód má svoj pôvod v malej samostatnej verzii Angry Birds pre iOS, označenej ako Angry Birds Halloween. Táto hra bola neskôr rozšírená práve na Seasons a stala sa dostupnou pre väčšinu mysliteľných platforiem. Zoznam epizód je naozaj dlhý, posúďte sami z tabuľky na konci článku.

Hromada nových epizód ale nie je jediným prínosom tejto, veľmi pozitívne prijímanej, série. V priebehu dvoch rokov pribudli do Seasons 2 nové druhy Vtákov (oranžový a ružová) alebo fyzika tekutín (áno, Prasatá môžete aj utopiť). Najväčšou prednosťou Seasons je ich aktuálnosť, pretože vychádzajú v dobe konania daného sviatku či udalosti.

Angry Birds Rio

Obľúbená séria Rio prináša celý rad noviniek, ktoré opäť Angry Birds vniesli do povedomia hráčskej verejnosti. Hra je vytvorená na motívy podareného animáku Rio, v ktorom diváci sledujú príbeh papagája Blu a jeho problémy so zákernými pašerákmi. V rovnakej situácii sa samozrejme ocitli aj Angry Birds a na scéne vystupujú ako neohrození záchrancovia svojich zajatých kamarátov.

Zároveň ide o prvú veľkú zmenu v hrateľnosti, pretože v mnohých úrovniach musíte, okrem iného, rozbíjať klietky s unesenými vtákmi. Zmenou prešli aj nepriatelia, ktorým po novom kraľujú opičky, konkrétne kosmani. Hra využila aj iné filmové prvky, vrátane hlavných hrdinov a bossov. Koncept silného nepriateľa stojaceho v závere určitého úseku bol prvýkrát predstavený práve v Riu.

 

Angry Birds Space

Štvrtá časť série vyšla v marci 2012 a vďaka pozmenenej gravitácii priniesla úplne novú hrateľnosť. Klasické úrovne sú prítomné stále, no hlavné ťažisko borby s Prasatami leží vo vesmíre, kde sa nachádzajú planéty s vlastnou príťažlivosťou. S príchodom Angry Birds Space znova o niečo viac stúpla náročnosť. Metóda: „budem to skúšať dovtedy, kým sa to podarí“ tu už totiž vôbec nemusí fungovať a občas je nutné zapojiť aj hlavu, presnejšie obsah dutiny lebečnej. Naozaj vražedné sú predovšetkým úrovne v kapitole Danger Zone.

Príbeh sleduje ďalší únos vajíčok, tentoraz Vesmírnymi Prasatami, ktoré ich zavlečú do inej galaxie. Lenže sú prenasledované Angry Birds s úplne novými schopnosťami. Znamená to, že narazíte na Atómového, Ľadového alebo Laserového Vtáka a mnohé ďalšie zaujímavé postavy.

Pri hraní Space sa vďaka nekonečnosti vesmíru nedostaví žiaden stereotyp. Navyše sa grafika i hrateľnosť zásadne odlišujú kapitolu od kapitoly. Do budúcna samozrejme môžeme počítať s vydaním ďalších vesmírnych dobrodružstiev.

Angry Birds: Star Wars

Najnovší prírastok do rodiny Angry Birds je podobne ako populárne Rio postavený na filme. Tentoraz na totálne kultovej pôvodnej sérii Star Wars s Markom Hamillom a Harrisonom Fordom. Univerzu Jednej vzdialenej galaxie sa prispôsobilo úplne všetko, vrátane charakterov Vtákov. Nájdete medzi nimi Luka (Červený vták), Hana (Žltý vták) i Obi-Wan Kenobiho (Čierny vták) a dvojicu obľúbených robotov C3PO a R2D2. Hra je ideálnym skĺbením zabehnutej značky a bohatej hrateľnosti vo vesmírnych úrovniach (gravitácia) či na planétach (tradičný spôsob hrania s vychytávkami z jednotlivých častí).

Univerzu sa prispôsobili i nepriatelia, takže stretnete Pigtrooperov a podobné variácie Prasiat v roliach záporákov zo Star Wars. Tešiť sa môžete aj na súboje s bossmi, najmä s Darth Vaderom. Zaujímavým spestrením je tiež vylepšovanie schopností jednotlivých postáv. Luke Skywalker teda začína ako neschopný padawan, postupne získava svetelný meč a neskôr i zelený svetelný meč s lepšími schopnosťami. Podobne je na tom aj Obi-Wan, ktorého Sila a telekinetický úder pomaly naberajú na účinku.

Hra v základnej verzii ponúka dokonca 3 celé kapitoly, každú so 40 úrovňami, avšak tretiu epizódu si je nutné dokúpiť alebo odomknúť získaním troch hviezd vo všetkých predchádzajúcich úrovniach. Do budúcnosti sa ráta s ďalšími kapitolami a najbližšia sa má odohrávať na planéte Hoth, ľadová planéta, na ktorej mali rebeli základňu v Epizóde V.

 

Bad Piggies

Túto hru do seriálu o Angry Birds zaradiť jednoducho musíme, hoci má úplne inú hrateľnosť ako vtáčie tituly. Bad Piggies boli vydané medzi edíciami Space a Star Wars, teda v septembri 2012, a sú určené skôr pre náročnejších hráčov. Vžijete sa do kože nenásytných Prasiatok, ktorým musíte pomôcť v hľadaní mapy vedúcej k ich obľúbenej pochúťke.

Vaša pomoc bude spočívať v konštruovaní dopravných prostriedkov, prostredníctvom ktorých Prasiatka premiestnite do cieľa každej úrovne. Tých je zatiaľ 140, pričom 90 ich náleží prvým dvom kapitolám v základnej verzii hry, pomenovaným Ground Hog Day a When Pigs Fly. Nová kapitola, vydaná októbri 2012, nesie názov Flight in the Night a má opäť 45 úrovní. Pre nadšených hráčov je pripravených hneď 5 sandboxových úrovní,  v ktorých sa môžu vyblbnúť takmer bez obmedzení.

Rôzne systémy, rôzna politika

Pomerne zaujímavý, avšak vzhľadom na charakter jednotlivých platforiem úplne vhodný model zvolilo Rovio pri cenovej politike pre rôzne operačné systémy. Za primárnu platformu môžeme označiť iOS od Apple, na ktorej sú Angry Birds spoplatnené sumou 99 centov – čo môžeme označiť za zanedbateľnú položku za hru poskytujúcu desiatky hodín zábavy.

O niečo lepšie na tom sú užívatelia telefónov a tabletov s OS Google Android. Hru môžu získať zadarmo, no aplikácia je pretkaná relatívne hustou sieťou reklám. Uniknúť sa z nej dá zaplatením 99 centov. Nech sa ale na to pozeráme akokoľvek, užívatelia Android sú na tom skrátka lepšie, pretože si hru môžu bez obmedzení vyskúšať, a keď sa im zapáči, kúpia si ju za rovnakú cenu ako majitelia Apple zariadení.

Rovnako je spoplatnená aj verzia pre PC, zadarmo je ale dostupná pre užívateľov prehliadača Chrome. Chrome verzia poskytuje maximálny herný komfort a dokonca aj bonusové úrovne priamo vyvinuté pre prehliadač od Google. Dôvod? Pre Google je spokojnosť užívateľov dôležitejšia než pár centov a Rovio na tom tiež určite netratí.

Pre rozličné platformy sú navyše vydávané i špeciálne úrovne, ich exkluzivita však po čase väčšinou vyprší a dostanú sa k nim všetci hráči. Updaty s novými kapitolami sú zväčša bezplatné, hoci sa v niektorých prípadoch môže užívateľ platbou oslobodiť od požiadavky zisku určitého počtu hviezdičiek alebo všetkých zlatých vajec a podobne.

Plyšové hračky, Mighty Eagle, nakupovanie úrovní

Rovio svoju hru príklade propaguje. Jasným dôkazom toho boli už Seasons, apelujúci na náladu daného obdobia a slávnostných príležitostí. Ešte silnejšie to je možné vycítiť z Angry Birds Rio, ktoré bolo propagované ako hra na motívy očakávaného animovaného filmu. Najväčšiu reklamu štvrtej časti, Space, urobila dokonca samotná NASA, keď nechala astronauta v beztiažovom stave na obežnej dráhe natočiť zábavné promo video.

Celosvetovým hitom sú aj plyšáci a ďalšie reklamné predmety, podobne ako nákupy priamo v hre. Tie zahŕňajú predovšetkým pomôcky, ako Mighty Eagle (a jeho obdoby v rôznych verziách hry), ktorý priletí a zničí všetky Prasce či objekty na obrazovke.

 

Značky

Podobné články

Farmárske hry pre PC, tablet a prehliadač na stiahnutie zadarmo

Farmárske hry pre PC, tablet a prehliadač na stiahnutie zadarmo

Najlepšie módy (trucky, ťahače) pre Euro Truck Simulator 2

Najlepšie módy (trucky, ťahače) pre Euro Truck Simulator 2

Nové Black Ops Cold War zverejnilo minimálne HW požiadavky

Nové Black Ops Cold War zverejnilo minimálne HW požiadavky

Brány Skeldalu - prispejte na mobilnú verziu

Brány Skeldalu - prispejte na mobilnú verziu

Čo je Long Driven Shot a ako vystreliť po zemi v hre FIFA?

Čo je Long Driven Shot a ako vystreliť po zemi v hre FIFA?

Najlepšie Minecraft alternatívy. Toto je 7 skvelých podobných herných titulov

Najlepšie Minecraft alternatívy. Toto je 7 skvelých podobných herných titulov

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 a 2 b d e  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia