softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14052
  • Užívatelia: 3177

Čo je nové v iOS 7

Autor: Redakcia  |   Publikované: 18.6.2013 | Zobrazené: 3891x

Ikonický mobilný systém, ktorý naštartoval smartfónovú revolúciu v roku 2007, sa dočkal po 6 rokoch prvého naozaj razantného vylepšenia a prepracovania. Dôvodom je snaha nezostať funkčne pozadu za konkurenciou, ktorá v poslednom období chŕli jednu inováciu za druhou. Výsledkom je návykový, ľahko ovládateľný, oveľa schopnejší a krajší systém. Vyskúšali sme ho na iPhone 4S a radi sa s vami podelíme o naše skúsenosti a dojmy.

Noviniek je vskutku veľa. Hoci vás najprv určite zarazí výrazná zmena vzhľadu užívateľského prostredia vedzte, že to najlepšie sa ukrýva vo vnútri.

Koniec 3D ikoniek verzus nový 3D efekt

Od prvej až do šiestej verzie sa vzhľad základnej ponuky iOS v iPhonoch vlastne vôbec nezmenil. Stále rovnaké ikonky s jemným 3D vystúpením sa už ale prejedli nielen užívateľom, ale aj vývojárom nového iOS. Nové ikonky sú teda ploché, jasné, čisté a niekedy aj funkčné (ikona hodín naozaj zobrazuje aktuálny čas). Zmena je to citeľná a rovnaká filozofia prestupuje aj zvyškom systému.

Naopak, trochu zbytočne sa 3D efekt dostal medzi ikonky a pozadie, ktoré sa posúva podľa náklonu telefónu, takže sa naozaj zdá, akoby medzi ikonkami a pozadím existoval priestor. Našťastie je tento efekt decentný, no nedivili by sme sa, ak by ho z finálnej verzie iOS 7 odstránili, pretože je naozaj na nič.

Priečinky, efekty a gestá

Priečinky už máme v iOS od verzie 4, avšak až v iOS 7 môže mať zložka viacero stránok. Vojde sa teda do nej viac ikoniek a poriadkumilovní užívatelia tak majú opäť väčšiu voľnosť v usporadúvaní svojich aplikácií. Zmenou prešli aj rôzne prechodové efekty, ktoré boli v bete nainštalovanej na iPhone 4S úplne plynulé.

Za najväčšiu zmenu ale pokladáme gestá. Tie zásadným spôsobom zjednodušujú ovládanie, dávajú mu  nový rozmer a spríjemňujú užívateľský zážitok. Časť gest je prevzatá z iPadov, ktoré sú v tomto ohľade napred, iné gestá boli vynechané alebo upravené pre menšie displeje.

Užívatelia isto ocenia aj ďalšie novinky, ktorých je úctyhodné množstvo. Nejde pritom o žiadne drobnosti. Vyniká kontrolné centrum, ktoré spustíte gestom vytiahnutia spodného okraja displeja (viď obrázok – iPhone úplne napravo). Vynovené bolo Safari a vylepšeniami prešli notifikačná lišta, aplikácia fotoaparátu či multitasking. Bonusom je AirDrop, ktorý však v iPhone 4S kvôli chýbajúcej 5Ghz absentuje.

Pokiaľ by ste si chceli vyskúšať iOS 7 už teraz, budete potrebovať developerský účet, prípadne pozvánku od niekoho, kto ním disponuje. Stiahnutie je potom pomerne jednoduché, stačí prevziať súbor so stránok Apple a flashnúť ho do telefónu. Majte však na pamäti, že ide iba o betaverziu, ktorá slúži hlavne ako testovacie prostredie pre vývojárov. Plná verzia iOS 7 vyjde na jeseň a jej príchod bude pravdepodobne sprevádzať uvedenie nového modelu iPhone. 

Značky

Podobné články

Návod na sťahovanie videí zo súkromných stránok na Facebooku

Návod na sťahovanie videí zo súkromných stránok na Facebooku

Najlepšie hudobné prehrávače pre tablety a mobily

Najlepšie hudobné prehrávače pre tablety a mobily

Ako nahrať fotografie na Instagram z počítača

Ako nahrať fotografie na Instagram z počítača

Najlepšie internetové prehliadače pre tablety a smartphony

Najlepšie internetové prehliadače pre tablety a smartphony

Tipy a triky pre sociálne siete – Facebook

Tipy a triky pre sociálne siete – Facebook

Najlepšie aplikácie pre Windows Phone (1. diel)

Najlepšie aplikácie pre Windows Phone (1. diel)

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 0 5 0 7 a  :
 
Odkaz :