softmania.sk

 • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15026
 • Užívatelia: 3236

Najlepšie multimediálne prehrávače pre váš počítač

Autor: Redakcia  |   Publikované: 22.11.2012 | Zobrazené: 51149x

Prehrávanie multimediálneho obsahu je jednou z hlavných činností, ktorú užívatelia od svojich počítačov vyžadujú. Pritom nie sú vôbec nenároční! Naopak chcú, aby všetko bežalo plynule a v prvotriednej kvalite, vkladanie titulkov do filmov bolo jednoduché, a aby sa nemuseli starať o kodeky či nebodaj aktualizácie. Okrem toho, skúsenejší užívatelia chcú mať vo všetkom dokonalý prehľad a možnosť upraviť program podľa svojich predstáv. Vybrať najlepší multimediálny prehrávač teda nie je vôbec ľahké a my sa o to ani nebudeme snažiť.

V našom výbere však nájdete prehrávače, ktoré v súčasnosti určujú trend vo vývoji tohto softvérového odvetvia. Každý z nich sa o popularitu zaslúžil z iných dôvodov. Začneme tým najuniverzálnejším, spomenieme niektoré užšie zamerané a skončíme pri dvojici klasických, no stále obľúbených programov.

The KMPLayer

Kráľ súčasných multimediálnych prehrávačov, ktorý dokázal takmer nemožné. Pri zachovaní komplexnosti a možnostiach nastavenia je ľahko ovládateľný aj pre úplných laikov. Dokonca aj pre tých, ktorých počítačové zručnosti končia dvojitým kliknutím na ikonku požadovaného filmu.

Program má korene v Kórei a je úplne zadarmo. Počas inštalácie si ale dajte pozor, aby ste si omylom nenainštalovali aj nejaký toolbar či inú zbytočnosť. To platí aj pre väčšinu ďalších prehrávačov, ktoré sú často financované propagáciou programov tretích strán.

KMPlayer je schopný plnohodnotne fungovať hneď po inštalácii, pretože obsahuje kompletnú sadu kodekov potrebných na prehrávanie drvivej väčšiny audiovizuálnych súborov. Podarený je aj dizajn, hoci ide o čisto subjektívne hľadisko. KMPlayer vsadil na kompaktný vzhľad bez výstredností alebo zbytočne pútavých prvkov. Napriek tomu, že grafická stránka programu prechádza čas od času premenou, logika ovládania zostáva zachovaná, takže užívatelia zmenu prostredia reálne nepocítia.

 • Prehráva video formáty: MPEG, AVI, WMV, OGG, MP4, MOV/3GP, MKV, FLV, 3D, DVD
 • Prehráva audio formáty: MP3, WMA, WAV, AAC, FLAC, MIDI/SMF
 • Hlavné výhody: funguje na 100 % hneď po inštalácii, široké možnosti nastavenia, príjemný a praktický design

VLC Media Player

Takmer rovnakej popularite ako predchádzajúci prehrávač sa teší aj VLC Media Player. Má mnoho poznávacích znakov, vďaka ktorým si ho s inými prehrávačmi rozhodne nepomýlite. VLC Media Player je skutočne enormne multiplatformový a jediné, čo mu momentálne chýba, je podpora Windows Phone. Inak ho spustíte na PC, Androide, iPhone, Macu a množstve rôznych, prevažne Unixových, systémov.

VLC je vyvíjaný ako open-source, takže je jeho zdrojový kód voľne k dispozícii a komunita okolo prehrávača je obrovská. Pritom nejde o žiadny ťažkopádny program, práve naopak. Popri veľkých prehrávačoch predstavuje skôr nenáročné riešenie, ktoré si s videami poradí aj na slabších počítačoch a netbookoch s mizivým výkonom.

VLC zvládne prehrávanie väčšiny filmov a ďalších videí priamo po inštalácii. Počas inštalačného procesu si môžete zvoliť slovenčinu a obávať sa nemusíte ani integrácie nejakého nepríjemného toolbaru. Rovnako poteší aj absencia reklamy a odosielania užívateľských dát (online funkcie ale podporuje, napríklad získavanie údajov o prehrávaných médiách alebo automatické aktualizácie, avšak až po výslovnom súhlase užívateľa). Vzhľad programu je síce pomerne sparťanský a obyčajný, no je to cena za nízke systémové nároky. Navyše je VLC možné vyzdobiť rôznymi skinmi, ktoré ho dokážu zmeniť na nepoznanie. Program môže vyzerať ako PSP od Sony, prípadne ako populárny editor fotografií GIMP a podobne.

 • Prehráva video formáty: MPEX, AVI, WMV, MP3, MOV/3GP, OGG, MKV, Real, FLV
 • Prehráva audio formáty: WMA, MP3, WAV, AAC, FLAC, MIDI/SMF
 • Hlavné výhody: jednoduché prispôsobenie vzhľadu, open-source, existuje pre mnoho operačných systémov, nízke nároky na hardware

GOM Player

Obľúbený prehrávač GOM spĺňa všetko, čo sa od tohto druhu programov očakáva, teda súhra univerzálnosti a jednoduchosti. Podobne ako VLC je aj GOM možné ľahko skinovať. Už v základnej výbave však pôsobí veľmi moderným a ľahko zapamätateľným dojmom.

GOM je ihneď po inštalácii pripravený prehrať väčšinu videosúborov. Ak sa mu nedarí súbor správne prehrať, sám si vyhľadá kodeky a problém vyrieši. Pokročilejších užívateľov poteší aj celý rad klávesových skratiek, ktoré je možné upravovať a pridávať. Spomalenie alebo zrýchlenie prehrávania je skôr na hranie, no ukladanie zvukovej stopy filmu do formátu MP3 sa môže hodiť pri mnohých príležitostiach. V oblasti ovládania nemôžeme GOM Playeru nič vytknúť. Poradí si s ním každý a skúsenejší užívatelia budú plesať nad ohromným množstvom možností.

 • Prehráva video formáty: FLV, MP4, MOV, MPG, AVI, WMV, 3GP, RMVB, MKV, OGM
 • Prehráva audio formáty: MP3, ACC, AGG
 • Hlavné výhody: jednoduché prispôsobenie vzhľadu, sám si nájde a stiahne požadované kodeky

Real Player

Rovnako ako nižšie popisovaný QuickTime, je aj Real Player v určitom smere dosť obmedzený. Zameriava sa hlave na multimediálny obsah a na vlastné formáty videa či zvuku. Tým sa pre bežných užívateľov, ktorý nechcú platiť za verziu Pro, stáva nevhodným, ba dokonca nepoužiteľným.

Real Player je tiež značne invazívny. Ak nebudete opatrný a neodškrtnete inštaláciu Download buttonu, v internetovom prehliadači si na vás počká nepríjemné prekvapenie. Ešte horšie ale na tom je samotný program, ktorý je doslova prešpikovaný reklamami dominujúcimi užívateľskému rozhraniu. Za najväčšiu výhodu programu považujeme podporu priestorovo úsporných formátov, no ako hlavný prehrávač do domácnosti ho odporučiť nemôžeme.

 • Prehráva video formáty: RealMedia (rm, ra, rv, rmvb, rp, rt, ram, rmm), DVD, MPEG, AVI, FLV
 • Prehráva audio formáty: MP3, WAV, AAC, Apple Lossless
 • Hlavné výhody: zvláda formáty RealMedia, konverzia/napaľovanie multimédií, nadštandardné schopnosti (download manager)

Quick Time

Quick Time je ideálnym príkladom funkčne obmedzeného programu. Napriek tomu, že sa hodí skôr pre počítače s operačným systémom Mac OS X, našiel pomerne dosť priaznivcov aj v radoch užívateľov PC s Windows.

Ďakovať za to môže predovšetkým podpore formátov MOV a 3GP, ktoré boli donedávna pre mnohé programy neriešiteľným problémom.

Ako program od Apple si samozrejme poradí aj s audiosúbormi typu Apple Lossless (výstup iTunes). Mnohým užívateľom imponuje i nadčasový dizajn, ktorý je pútavý a zároveň veľmi jednoduchý. Uviedli sme, že nejde o žiaden univerzálny prehrávač, hlavne mimo platformy Mac OS X. Zvládne však prehrať základné videosúbory a v platenej verzii Pro poslúži ako veľmi výkonný konvertor videa.

QuickTime si poradí aj s obrázkovými formátmi, vrátane animovaných .gif súborov. Pokiaľ hľadáte komplexný prehrávač, QuickTime vás zrejme sklame, no ak 90% multimediálneho obsahu spravujete prostredníctvom iTunes, budete z neho nadšený.

 • Prehráva video formáty: MOV,3GP, 3G2, AVI, MP4
 • Prehráva audio formáty: AAC, WAV, MP3, iTunes Audio, m4a (Apple Lossless)
 • Hlavné výhody: rozširujúce pluginy, natívna podpora formátu MOV, previazanosť s iTunes

Windows Media Player

Tento program netreba veľmi predstavovať. Nájdete ho totiž na každom počítači s operačnými systémom Windows. Ako integrovaný prehrávač plní svoje povinnosti pomerne dobre, no mnoho užívateľov má voči nemu výhrady. Bolo by chybou upierať mu mnohé kvality. Tou prvou je samotný fakt, že vôbec existuje a možnosť prehrávať DVD a videá sprostredkúva každému počítaču. Druhou je jeho učenlivosť. Po inštalácii ďalších programov začne preberať kodeky zo spoločnej knižnice, vďaka čomu zvládne spracovať mnoho ďalších audio a video formátov.

Treťou prednosťou je knižnica médií umožňujúca pomerne pohodlné spúšťanie filmov a hudby. K hudbe sa viažu i desiatky vizualizácií, ktoré sú určené na zintenzívnenie hudobného zážitku. WMP v neposlednom rade prináša aj vlastné multimediálne formáty, teda WMA a WMV. Tie sa postupne rozšírili a stali zaužívaným štandardom.

Windows Media Player je tiež vybavený pokročilými funkciami na spracovanie audia. Dokáže s ním totiž 2 veci. Z hudobného CD vie záznam previesť do digitálnej podoby – formáty MP3 alebo WMA. A naopak, digitálne audio súbory umožňuje napáliť na CD.

Za najväčší nedostatok považujeme robustnosť celého programu, ktorá zbytočne odčerpáva systémové prostriedky. Tie potom môžu chýbať pri plnení iných úloh. Mínusom je aj nepríliš široká podpora prehrávaných formátov. Aby sme ale nekončili negatívne, WMP sa môže pochváliť veľmi príjemným dizajnom.

 • Prehráva video formáty: DVD, WMV, MOV/3GP, MP4, AVCHD
 • Prehráva audio formáty: WMA, MP3, AAC
 • Hlavné výhody: vstavaný prehrávač vo všetkých Windows zariadeniach, grabování a vypaľovanie hudby, vizualizácie

Media Player Classic – Home Cinema

Po inštalácii sa možno trochu zľaknete, pretože prehrávač vzhľadom pripomína programy určené pre archaický Windows 98. Nenechajte sa zmiasť, pretože MPC-HC je jedným z najvýkonnejších multimediálnych prehrávačov súčasnosti. Retro vzhľad volí úplne zámerne a odkazuje ním na staršie verzie Windows Media Player z dôb, kedy býval top prehrávačom.

Jednoduchý vzhľad má navyše viac výhod než nevýhod. V prvom rade, užívateľ sa okamžite vyzná v ovládaní, pretože funkčnosti a ergonómii je podriadené doslova všetko. Jednoduchosť užívateľského prostredia a dizajnu má tiež za následok minimálne nároky na systémové zdroje, takže ide o prehrávač, ktorý spomaľuje beh počítača zo všetkých najmenej. Samozrejmosťou je podpora obrovského množstva zvukových i obrazových formátov.

 • Prehráva video formáty: FLV, AVI, MP4, WMV, RealVideo (.rm), OGG
 • Prehráva audio formáty: MP3, WMA, RealAudio (.ra), AAC, FLAC, WAV
 • Hlavné výhody: jednoduchý program, nenáročný na systém – plynulý chod aj na slabých počítačoch, podpora všetkých dôležitých formátov i bez ďalšieho nastavovania

Značky

Podobné články

Ako nainštalovať Spotify bez administrátorských obmedzení?

Ako nainštalovať Spotify bez administrátorských obmedzení?

Streamovacia Platforma Disney Plus už toto leto aj na Slovensku

Streamovacia Platforma Disney Plus už toto leto aj na Slovensku

Netflix na Slovensku

Netflix na Slovensku

Upgradujte svoje slúchadlá HyperX Cloud Flight - návod inštalácie

Upgradujte svoje slúchadlá HyperX Cloud Flight - návod inštalácie

Oblúbené programy v portable verzii

Oblúbené programy v portable verzii

Najlepšie DJ programy na mixovanie hudby

Najlepšie DJ programy na mixovanie hudby

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 e d 2 0 1  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia