softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15057
  • Užívatelia: 3236

Noste si užitočné programy v USB pamäti

Autor: Redakcia  |   Publikované: 13.11.2012 | Zobrazené: 15330x

S rozvojom malých prenosných USB pamätí je spojený aj rastúci počet programov, ktoré je možné na tieto pamäte nainštalovať, respektíve nahrať, pretože väčšina z nich inštaláciu nevyžaduje. Užívatelia tak môžu mať svoje obľúbene programy neustále poruke a používať ich na akomkoľvek počítači, vrátane tých, na ktorých je inštalácia nových aplikácií zakázaná.

V nasledujúcom prehľade nájdete bežné aplikácie, ktoré sa kedykoľvek môžu zísť naozaj každému. Na Softmanii si ich môžete stiahnuť v záložke Verziaà Portable.

Bez internetového prehliadača ani na krok

Používanie internetového prehliadača často zaberá väčšinu času stráveného za PC. Prehliadač je centrom zábavy, zdrojom na získavanie informácií a občas dokonca aj pracovným prostredím. Dobré ovládnutie internetového prehliadača je mnohokrát dôležitejšie, než orientáciu v prieskumníkovi Windows. Pokiaľ chcete mať svoj obľúbený prehliadač vždy k dispozícii, odporúčame vám stiahnuť jeho portable verziu.

Google Chrome

Rýchly a nenáročný prehliadač od spoločnosti Google sa na obrazovkách počítačov objavuje čím ďalej, tým viac. Ak ste si naň zvykli, môže vás potešiť jeho portable verzia. Tá je na nerozoznanie od plnohodnotného variantu, vrátane možnosti inštalácie doplnkov, ktoré umožňujú prehliadač obohacovať o nové funkcie.

Po prihlásení do Google účtu je navyše možné jednotlivé inštalácie a kópie Chrome synchronizovať,  takže čo nainštalujete do jednej, nájdete aj v druhej. Synchronizovať sa dá všetko, od histórie, až po záložky a nastavenia. Pokiaľ sa vám táto možnosť nepáči, môžete ju zakázať alebo sa do Google účtu neprihlasovať vôbec a Chrome používať ako bežný internetový prehliadač.

Mozilla Firefox

Jeden z najpopulárnejších internetových prehliadačov súčasnosti má samozrejme tiež svoju portable verziu. Veľkým problémom však je aktuálnosť, no ak sa uspokojíte s angličtinou, môžete si momentálne na svoju flashku nahrať Mozilla Firefox Portable Edition 16, ktorá zodpovedá poslednej plnohodnotnej verzii.

Firefox, podobne ako Chrome, ponúka hromadu doplnkov a pluginov, rovnako ako synchronizáciu medzi viacerými inštaláciami. Všade teda môžete mať rovnaké záložky, históriu aj nastavenia. Povolenie synchronizácie je ale trochu „zašité“ a musíte ho pohľadať v Nastaveniach. Najväčšou výhodou Firefox je jeho funkčnosť, univerzálnosť a kompatibilita – sú preň optimalizované takmer všetky internetové stránky. Nainštalovaný, respektíve rozbalený program zaberie 60 MB, takže nejde o žiadneho drobčeka. Stále je to však polovica z veľkosti portable verzie Chrome.

Opera

Popri vyššie spomenutých prehliadačoch ide o minoritný program, ktorý používa len pár percent užívateľov. Na druhú stranu je Opera často využívaná tam, kde je potreba malý a rýchly prehliadač, ktorý nezhltne toľko systémových prostriedkov ako robustnejše Firefox alebo Chrome. Na vašej flashke navyše zaberie len 30 MB.

Opera pritom zastane všetku bežnú prácu internetového prehliadača, a to veľmi svižne. Nezadýcha sa, ani keď máte otvorený väčší počet stránok. Občasným problémom je kompatibilita, pretože optimalizácia pre Operu zväčša nebýva pre tvorcov webových stránok prioritou.

Alternatívny prieskumník, FTP klient, BitTorrent

V tejto kategórii nájdu svoje obľúbené programy najmä pokročilejší užívatelia, ktorí potrebujú FTP klienta alebo správcu súborov a tradičné okná vo Windows im nevyhovujú.

FreeCommander

Klasický dvojstĺpcový súborový manažér pripomínajúci staručké M602, Norton Commander (od vývojárov známeho antivírusu) alebo modernejší Total Commander. Free Commander dokáže všetko, čo od súborového manažéra očakávate.

Pokiaľ máte dvojstĺpcových správcov súborov v obľube, iste ste sa stretli s tým, že zo softvérovej výbavy počítačov postupne miznú. Mať FreeCommander na USB kľúči je teda jasná vec. Okrem FreeCommander môžeme odporučiť aj Total Commander, ktorý je v danej kategórii považovaný za etalón kvality.

FileZilla Portable

Filezilla

Populárny bezplatný FTP klient. Ponúka všetky mysliteľné funkcie na správu FTP a jeho prednosťou je jednoduchá synchronizácia. FileZilla je dostupná aj v slovenskom jazyku a portable edícia zahŕňa všetky funkcie plnohodnotnej verzie.

Medzi FTP klientmi by ste lepšiu voľbu hľadali len ťažko. S programom sa ľahko naučia pracovať aj začiatočníci, užívateľské rozhranie je logicky a prehľadne usporiadané a podporované je aj ovládanie Drag & Drop.

µTorrent

µTorrent patrí k najobľúbenejším klientom na sťahovanie a zdieľanie súborov prostredníctvom sietí P2P a BitTorrent. Program je dostupný aj v slovenčine a ponúka kompletnú funkcionalitu plnej verzie. Hoci má povesť nástroja softvérových pirátov, predstavuje ideálny spôsob na šírenie autorsky nechránených a vlastných diel. Užívateľské rozhranie pochopíte okamžite a ovládanie sa po chvíli stane hračkou aj pre menej skúsených používateľov.

Sťahovanie cez „torrenty“ je pomerne komfortné, teda aspoň do dovtedy, kým je o súbor dostatočný záujem. Každý sťahujúci sa totiž podieľa na šírení súborov, ktoré si od neho sťahujú ostatní. Torrenty sú čoraz častejšie využívané aj veľkými firmami. P2P siete totiž dokážu nahradiť náročné serverové riešenia.

Kancelárske aplikácie a multimédiá

V tejto sekcii sa vraciame k programom, ktoré ocení aj široká laická verejnosť. S prenosným prehrávačom videí, balíkom kancelárskych aplikácií a prehliadačom obrázkov vám už na cestách nemusí chýbať nič podstatné.

OpenOffice.org

Bezplatný balík kancelárskych aplikácií je vo výbave vášho softvérového USB kľúča povinný. Vďaka OpenOffice získate textový (Writer) i tabuľkový editor (Calc), ktoré v mnohom prekonávajú i komerčné Word a Excel. Samozrejmosťou je aj nástroj na tvorbu prezentácií (Impress) alebo kreslenie (Draw).

Výhodou je tiež kompatibilita s balíkom Microsoft Office a súbory je možné ukladať aj do formátov vlastných príslušným aplikáciám v Office. S OpenOffice môžete pracovať vo Windows, Mac OS X aj v Linuxe. Stiahnuť si môžete aj slovenčinu a slovenský slovník. V súčasnej dobe ale prichádzajú aj konkurenčné bezplatné kancelárske riešenia, napríklad LibreOffice, vyvíjaný bývalými poprednými tvorcami OpenOffice.

VLC Media Player

VLC je open-source prehrávač multimédií, ktorý patrí k najpopulárnejším vo svojej kategórii. Jeho hlavnou prednosťou je univerzálnosť. Prehrá skoro všetko, vyzerá celkom dobre a môžete ho ľahko skinovať. Podporuje tiež všetky bežné operačný systémy (Windows, Mac OS X, Linux). Okrem štandardných funkcií zvláda aj tie pokročilé, ako streamovanie videa či hardvérovú akceleráciu pri prehrávaní.

S VLC Media Player Portable budete mať vždy po ruke jeden z najvýkonnejších prehrávačov multimédií. Nech ste kdekoľvek, vždy prehráte každý audio alebo video súbor.

Skype

Pre mnohých ľudí sa Skype stal neodmysliteľným komunikačným nástrojom. A práve v portable verzii si ho so sebou môžete vziať všade. Prostredníctvom Skype je možné úplne nahradiť telefonickú komunikáciu, a to bez platenia. Zo Skype sa dokonca dá volať aj na bežné telefónne čísla. Táto služba už však niečo stojí.

Verzia portable disponuje všetkými vymoženosťami plnohodnotného Skype. Na vašej flash pamäti navyše nezaberie ani veľa miesta. Hoci sú portable programy väčšinou skôr rozbaľované ako inštalované, Skype je výnimkou a pri jeho inštalácii dokonca musíte byť pripojení k internetu.

XnView

Tento podarený prehliadač obrázkov si môžete bez problémov nahrať na vašu USB pamäť. Okrem pohodlného prehliadania umožňuje i základnú editáciu obrázkov. Tá zahŕňa orezanie, zmenu farebnosti a sýtosti či použitie zaujímavých filtrov. Pri vykonávaní zmien vidíte, ako bude obrázok vyzerať po ich aplikácií. XnView je kvalitný prehliadač, ktorý spracuje celý rad formátov a cudzia mu nie je ani slovenčina. 

Značky

Podobné články

Výber najlepších kancelárskych alternatív k balíčku MS Office

Výber najlepších kancelárskych alternatív k balíčku MS Office

16 najužitočnejších klávesových skratiek v programe VLC media Player

16 najužitočnejších klávesových skratiek v programe VLC media Player

Ako pridať Chrome rozšírenia do mobilného prehliadača v Androide?

Ako pridať Chrome rozšírenia do mobilného prehliadača v Androide?

Najlepšie DJ programy na mixovanie hudby

Najlepšie DJ programy na mixovanie hudby

HBO max prichádza na Slovensko. Aká je cena, kvalita obrazu a čím sa líši od HBO Go?

HBO max prichádza na Slovensko. Aká je cena, kvalita obrazu a čím sa líši od HBO Go?

3D programy pre návrh interiérov zadarmo

3D programy pre návrh interiérov zadarmo

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  1 1 6 3 0 2  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia