softmania.sk

 • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15025
 • Užívatelia: 3235

Najlepšie programy na úpravu fotografií

Autor: Redakcia  |   Publikované: 3.12.2012 | Zobrazené: 21754x

V minulom článku sme vám predstavili najlepšie a najpoužívanejšie editory fotiek a obrázkov dostupné úplne zadarmo. Dnes sa pozrieme na programy, ktoré by toho mali zvládnuť oveľa viac, pretože sú spoplatnené. Ako však čoskoro zistíte sami, táto úmera vždy neplatí.

Adobe Photoshop: bez kompromisov

Zlatý klinec programu tentoraz uvedieme hneď na začiatku. Lepší grafický nástroj ako Photoshop pravdepodobne nenájdete, či už ste nadšení fotoamatéri, alebo profesionáli, ktorí sa úpravou fotiek živia. Program je naozaj špičkový a diktuje vývoj celého odvetvia. Na prvý pohľad sú pritom jeho verzie takmer rovnaké, teda pokiaľ si nenainštalujete nejaký alternatívny skin. Čo sa ale výrazne mení, je vnútorné fungovanie. Photoshop je s každou verziou presnejší, rýchlejší a inteligentnejší. Užívateľom uľahčuje prácu čím ďalej, tým viac a umožňuje dosiahnuť lepšie výsledky za kratší čas.

Posledné dve vydania, Adobe Photoshop CS5 a CS6, prinášajú pokročilú podporu grafických kariet. Prepracovaný Mercury Engine, ktorý je v nich obsiahnutý totiž dokáže naplno využiť výkon grafickej karty a upotrebiť ho na skvalitnenie a zrýchlenie aplikácie grafických efektov.

Čo všetko ale Photoshop zvládne? Vzhľadom na to, že pokročilejší editačný software zatiaľ neexistuje, zvládne všetko, čo si dokážete predstaviť. Základom je systém vrstiev, ktoré umožňujú zachovanie prehľadnosti aj pri veľmi pokročilých úpravách – niektoré typy úprav sa bez vrstvenia dokonca nezaobídu, čo je jeden z dôvodov, prečo väčšina komplexných fotoeditorov túto funkcionalitu ponúka.

Vo Photoshope môžete robiť prakticky čokoľvek, vrátane aplikovania množstva rôznych efektov a filtrov. Čo je ale na Photoshope asi najzaujímavejšie, sú špeciálne funkcie na uľahčenie zložitej editácie. Ide o inteligentné nástroje, ktorú sú schopné obrázok rozanalyzovať a podľa výsledkov analýzy pozmeniť svoje pôsobenie. Napríklad môže ísť o šikovné lasso, ktoré označí určitý objekt alebo plochu. Lenže táto automatika občas „trafí vedľa“ (vo väčšine prípadov), takže je výbery nutné mierne upravovať. Okrem iného môžete fixne navoliť väčšie okraje okolo výberu alebo nástroju kliknutím naznačiť, že na nejakú časť objektu (tradične ide o plochu odlišnej farby či iným ohraničením) zabudol. Užívateľ samozrejme môže výber vykonať aj plne manuálne, no na sofistikovaného automatického pomocníka si zvyknete vskutku rýchlo.

V Adobe Photoshop CS5 sa tiež objavili takzvané Content-Aware funkcie, konkrétne Content-Aware Fill. Stačí zvoliť tento nástroj a vybrať určité miesto na fotke, označená oblasť je vymazaná a prázdne miesto nahradené pozadím, ktoré je dopočítané podľa zvyšku obrázka. Pokiaľ teda z oblohy vymažete lietadlo, nahradí ho oblohou (ak vyrezaná časť susedí s oblakom, zakomponuje aj ten) a podobne. Verzia CS6 prináša ešte viac Content-Aware funkcií a aplikuje ich presnejšie a účinnejšie, hoci je výsledok na prvýkrát dokonalý len málokedy. Rovnako ako ostatné funkcie vo Photoshope, to chce len prax a znova prax, čím sa dostávame k jedinej chybe tohto úžasného programu. Tou je vyššia náročnosť na užívateľove schopnosti, respektíve znalosti. Keď prvý raz sadnete k Photoshopu, budete bez predchádzajúcej skúsenosti s podobnými programami prakticky bez šance. Interface programu, ktorý usporiadaný logicky a ergonomicky za to ale nemôže. Problémom je, že Photoshop obsahuje obrovské množstvo funkcií  a ide naozaj do hĺbky, takže jeho ovládnutie zaberie značné množstvo času. Pre nadšených amatérov môže byť prekážkou aj jeho cena, viď tabuľka nižšie. Za cenu časovej a finančnej investície však dostanete to najlepšie, čo na poli úpravy grafiky existuje. Pokiaľ si chcete Adobe Photoshop najprv zadarmo vyskúšať, môžete si stiahnuť 30-dňovú trial verziu, ktorá obsahuje všetko, čo plná verzia programu v edícii Extended (pridaná editácia 3D objektov). Na stiahnutie trial verzie CS6 si najprv musíte stiahnuť nový download manager od Adobe.

 • Licencia: 30-dňový trial
 • Cena: 999 dolárov za verziu Extended, 699 dolárov za bežnú verziu; prechod zo starších verzií za priaznivých 199 dolárov
 • Hlavné výhody: najkomplexnejší nástroj na úpravu fotografií, Content-Aware funkcie, cenovo výhodný upgrade zo starších verzií

PhotoFiltre Studio X: veľa muziky  za málo peňazí

Dostávame sa k názornému príkladu toho, že bezplatný program nemusí byť vždy horší, než ten spoplatnený. PhotoFiltre Studio X síce stojí zlomok toho, čo Photoshop, no oproti open-source GIMPu zadarmo je stále drahý.

Pritom ide o kvalitný editačný nástroj, ktorý len neposkytuje toľko funkcií a možností ako GIMP alebo spomínaný Photoshop. V oblasti filtrov ponúka pomerne štandardnú paletu šikovných úprav, ktoré pozmeňujú jas, kontrast, farebnosť, gamma alebo na obrázok aplikujú pokročilejšie efekty, akými sú pastely, vodovky, či napríklad rozloženie na puzzle.

Pestrosťou sa vyznačujú aj štetce (brushes), medzi ktorými si môžete vybrať z celého radu tvarov alebo si vytvoriť vlastné. Štetce môžu mať aj niekoľko efektov (vrátane 3D), ako krieda a pastel. Podobne ako väčšina pokročilých editorov, aj PhotoFiltre Studio X pracuje s vrstvami cez Alfa kanál (priehľadnosť). Vďaka tomu môžete použiť aj veľmi zaujímavý Automatic Transparent Radient Tool, ktorý hrou s priehľadnosťou a vrstvami dokáže vykúzliť veľmi zaujímavé efekty.

Program odporúčame skôr domácim užívateľom, ktorí chcú mať možnosti hĺbkovej editácie fotografií. Vyskúšať si môžete, buď časovo obmedzený trial, alebo rovno plnú (osekanú) verziu 7, ktorú si môžete stiahnuť tu.

 • Licencia: 30-dňový trial
 • Cena: 35 Euro
 • Hlavné výhody: jednoduché ovládanie, kvalitná editácia fotografií, možnosť inštalácie slovenčiny

Zoner Photo Studio: kvalitný fotoeditor zo susedného Česka

Zoner Photo Studio do tohto výberu zaraďujeme predovšetkým preto, že ide o program z českej dielne. Jeho tvorcom je brnenská spoločnosť Zoner. Photo Studio však je aj výkonný nástroj na úpravu fotografií. Nie je zďaleka taký prepracovaný a nejde do takej hĺbky ako Photoshop, ale prináša naozaj veľké množstvo špecializovaných efektov a nástrojov, ktoré vám pomôžu s prekonávaním najčastejších problémov v digitálnej fotografii. K tomu pridáva aj sériu podarených efektov, prostredníctvom ktorých môžete stlačením jedného tlačidla dosiahnuť pomerne zaujímavé úpravy. Ak by ste podobné efekty chceli aplikovať manuálne, zabralo by vám to celé hodiny.

V oblasti vrstiev Photo Studio umožňuje prácu s dočasnou vrstvou. Tá síce neposkytuje slobodu ako tradičné vrstvy, no na väčšinu úprav postačí. Photo Studio si veľmi dobre rozumie i so Zonearmou – webovým albumom, s ktorým môžete program previazať. Istým spôsobom ide o prepracovanejšiu verziu Picasy. Tá totiž v oblasti editácie neponúka ani zlomok možností v porovnaní s kombináciou Zonerama a Photo Studio.

Okrem editácie si Zoner Photo Studio hravo poradí aj so správou a zálohovaním fotografií, čím výrazne konkuruje nasledujúcemu programu, Adobe Photoshop Lightroom.

 • Licencia: 30-dňový trial
 • Cena: 59,99 Euro za verziu PRO, 29,99 Euro za edíciu HOME, možnosť lacnejšieho upgradu zo staršej verzie
 • Hlavné výhody: zrozumiteľná čeština, množstvo užitočných efektov, jednoduchá synchronizácia a Zonerama

Adobe Photoshop Lightroom: správa a editácia v jednom

Táto špeciálna edícia Photoshopu sa zo všetkého najviac zameriava na správu digitálnych fotografií a ich ľahkú úpravu. Síce nejde do hĺbky ako „veľký“ Photoshop, no vedie v čo najrýchlejšej implementácii zaujímavých efektov a zmien.

Rovnako ako v editore od Zoneru, aj Lightroom disponuje vítanou funkciou HDR, ktoré opravuje preexponované a tmavé oblasti, aby výsledná fotografia získala správny kontrast a úroveň detailov v problematických miestach. Zhodná je aj snaha použiť automatické nástroje na odstránenie klasických neduhov, akými sú šum, aberácia či deformácia perspektívy.

 • Licencia: 30-dňový trial
 • Cena: 149 dolárov, upgrade z predchádzajúcich verzií je lacnejší
 • Hlavné výhody: organizácia a úprava fotografií v jednom, kvalitné editačné nástroje na bežnú úpravu fotiek

Značky

Podobné články

Najlepšie programy na úpravu a retušovanie fotiek zadarmo

Najlepšie programy na úpravu a retušovanie fotiek zadarmo

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Čo prináša Adobe Photoshop CS6?

Čo prináša Adobe Photoshop CS6?

Oblúbené programy v portable verzii

Oblúbené programy v portable verzii

Photoshop a retušovanie fotiek – návod pre začiatočníkov

Photoshop a retušovanie fotiek – návod pre začiatočníkov

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  7 0 f 7 9 6  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia