softmania.sk

 • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15082
 • Užívatelia: 3237

Najlepšie bezplatné editory fotografií

Autor: Redakcia  |   Publikované: 8.11.2012 | Zobrazené: 75440x

Kvalitných a pritom ľahko použiteľných editorov fotografií nie je veľa. Väčšina z nich vyžaduje pomerne vysoké finančné investície alebo pokročilé znalosti či schopnosti. V tomto článku sa ale môžete presvedčiť o tom, že jednoduché a kvalitné fotoeditory existujú, a že za ne nemusíte zaplatiť ani cent.

Prvé dva programy predstavujú naozaj komplexné nástroje, ktoré je možné použiť aj pri náročnejších úpravách fotografií. Ostatné sú zamerané skôr na základnú editáciu a občas zvládajú i niečo navyše.

GIMP

S GIMPom môžete robiť doslova divy. Program je často označovaný ako bezplatná alternatíva k Adobe  Photoshop, ktorého kvality síce nedosahuje, no do značnej miery sa k nim približuje. Skúsení užívatelia dokonca GIMP stavajú na rovnakú úroveň s Photoshopom, pretože s ním dokážu dosiahnuť rovnaké výsledky ako s plateným programom od Adobe. Navyše ide o open-source projekt, ktorý sa neustále vyvíja a prispôsobuje požiadavkám užívateľskej komunity.

Už prirovnanie s Photoshopom jasne napovedá o charaktere GIMPu. Nástroj umožňuje komplexnú tvorbu a editáciu obrazového materiálu a fotografií. Cudzie mu, samozrejme, nie sú ani vrstvy nevyhnutné na serióznu úpravu obrázkov. Rozloženie funkčných prvkov a logika ovládania sú s PS taktiež prakticky totožné. Po pochopení základných princípov budete v GIMPe fotky ľahko retušovať, skladať, orezávať, filtrovať, efektovať a upravovať na milión spôsobov. Hlavné však je, že výsledok bude vždy vyzerať profesionálne.

Jedinou nevýhodou GIMPu je, že množstvo pokročilých funkcií je nutné doinštalovať v podobe pluginov. Na druhú stranu je vďaka tomuto riešeniu vývoju programu oveľa rýchlejší než pri Photoshope, ktorý prejde zásadnými zmenami raz za niekoľko rokov. Ako príklad uvádzame, takzvané content-aware funkcie, konkrétne content-aware fill. Do Photoshopu bol pridaný pre dvomi rokmi vo verzii CS5, zatiaľ čo pre GIMP už niekoľko rokov existuje plugin menom Resynthetizer, ktorý dokáže to isté. Vyrezanú plochu nahrádza obsahom zodpovedajúcim jej okoliu. Ide teda o najjednoduchší a najrýchlejší spôsob na vyplnenie vymazanej časti obrázku. Navyše, dostupný úplne zadarmo.

Ak hľadáte program na základné úpravy fotografií (zmena rozmerov či rozlíšenia) a pokročilejšia editácia vás nezaujíma, GIMP radšej obíďte. Hoci je dostatočne intuitívny a užívateľsky prívetivý, ľahšie sa zorientujete v menej robustných editoroch.

 • Na čo sa hodí: pokročilá úprava fotografií, práca s vrstvami, retušovanie
 • Hlavné výhody: komplexný editor, možnosť (nutnosť) inštalácie množstva pluginov a skriptov, prispôsobiteľný interface

Paint.NET

V počiatkoch vývoja programu malo ísť o freeware alternatívu k Microsoft Paint, no postupom času sa Paint.NET začal podobať skôr na Adobe Photoshop a GIMP. Obsahuje rad pokročilých nástrojov a umožňuje integráciu rozličných pluginov, ktoré ďalej rozširujú jeho funkcionalitu.

Paint.NET si ale pochvaľujú najmä užívatelia, ktorí nemali príležitosť, alebo potrebu, pracovať s GIMPom či Photoshopom. Ponúka veľmi jednoduchý a prehľadný interface, no zároveň disponuje dostatočnou funkčnou výbavou. Oproti GIMPu je užívateľské rozhranie zrozumiteľnejšie a menej komplexné, takže sa netreba učiť nové postupy.

Paint.NET však nenecháva nič na náhode a patrí k dospelým fotoeditorom, čoho znakom je, napr. podpora vrstiev. Ide o výbornú voľbu pre každého, kto chce upravovať fotografie, ale Photoshop/GIMP je pre neho zbytočne zložitý.

 • Na čo sa hodí: základná i pokročilá úprava fotografií, práca s vrstvami
 • Hlavné výhody:  prehľadný a jednoducho použiteľný interface, mnoho pluginov

Google Picasa

Program Google Picasa slúži hlavne na jednoduchú úpravu fotografií a ich následnú prezentáciu v cloudovej službe Picasa Web Albums. Fotografiu orežete, prípadne preženiete nejakým preddefinovaným filtrom a zverejníte. Pokiaľ by ste ale chceli pristúpiť k rozsiahlejšej editácii, budete musieť použiť niektorý z komplexnejších editorov. Zámerom programu je základná úprava a nahranie do webového albumu.

K najpopulárnejším funkciám Google Picasa patria redukcia červených očí, zmena farebnej škály (čiernobiela, sépia, ...) alebo spájanie obrázkov do koláží. Program je úplne zadarmo rovnako ako prezentovanie fotografií v internetovej galérii. Na tento účel má užívateľ vyhradený 1 GB priestoru.

 • Na čo sa hodí: základná editácia fotografií pred ich umiestnením do webového albumu
 • Hlavné výhody: veľmi jednoduché používanie, prepojenie s internetovou galériou

PhotoFiltre Studio

S príchodom verzie 7 je PhotoFiltre konečne možné považovať za schopný editor obrázkov a fotiek. Až donedávna mu totiž chýbala zásadná funkcia – práca s vrstvami. Medzi editory na pokročilú prácu však PhotoFiltre 7 neradíme, pretože výrobca väčšinu sofistikovaných funkcií integruje až do spoplatnenej verzie X. Znamená to, že voľne dostupné vydanie PhotoFiltre je mierne zastarané.

Lenže to neznačí, že by išlo o zlý program, práve naopak. Pýši sa pestrou škálou aplikovateľných efektov a filtrov, podporuje vrstvy a umožňuje všetky bežné úpravy. Za vyskúšanie nič nedáte, a pokiaľ nebudete spokojný, môžete vždy siahnuť po GIMPe alebo Paint.NET.

 • Na čo sa hodí: pokročilá úprava fotografií, práca s vrstvami
 • Hlavné výhody: množstvo efektov a filtrov

PhotoScape

Veľmi zaujímavý editor, ktorý základné funkcie zvláda lepšie než väčšina konkurencie. S retušovaním a komplexnou úpravu vám síce nepomôže, no poslúži ako šikovný prehliadač obrázkov a intuitívny grafický nástroj. Hravo si poradí s orezávaním, zmenou veľkosti, odstránením červených očí či aplikáciou filtrov.

Veľkým plusom PhotoScape je možnosť dávkovej úpravy obrázkov, vďaka ktorej ušetríte hromadu času. Úpravu stačí nadefinovať, označiť požadované obrázky a spustiť proces.

Vo PhotoScape tiež umožňuje jednoduché vytváranie animovaných obrázkov, tzv. GIFov. Vítaná je aj konverzia materiálu vo formáte RAW do omnoho spratnejšieho a použiteľnejšieho JPG.

 • Na čo sa hodí: hromadná úprava fotografií, prehliadanie obrázkov
 • Hlavné výhody: starostlivo vybraná ponuka užitočných funkcií na základnú úpravu fotiek

Značky

Podobné články

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

3D programy pre návrh interiérov zadarmo

3D programy pre návrh interiérov zadarmo

Návod na zmenu veľkosti fotiek a obrázkov pre sociálne siete

Návod na zmenu veľkosti fotiek a obrázkov pre sociálne siete

Photoshop a retušovanie fotiek – návod pre začiatočníkov

Photoshop a retušovanie fotiek – návod pre začiatočníkov

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  7 c d e 6 a  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia