softmania.sk

 • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14986
 • Užívatelia: 3233

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Autor: Redakcia  |   Publikované: 4.10.2012 | Zobrazené: 11289x

prvej časti minisérie o internetových úložiskách sme sa zaoberali univerzálnymi cloudovými službami a programami ma ich pohodlnú obsluhu. Dnes sa pozrieme na špecializované programy, respektíve internetové úložiská, ktoré sú v porovnaní s Google Drive alebo DropBoxom istým spôsobom obmedzené. Na druhú stranu, vo svojej špecializácii vynikajú a v danej oblasti poskytnú užívateľovi maximum.

Predstavíme vám päticu internetových úložísk a programov na ich obsluhu. Prvé tri slúžia predovšetkým ako internetové galérie na zdieľanie či zálohovanie fotografií a obrázkov. Priblížime aj cloudové úložisko pre užívateľov produktov spoločnosti Apple a nakoniec sa pozrieme na nástroj na nakupovanie, zálohovanie a zdieľanie hudby od Google. Obslužné programy si môžete stiahnuť kliknutím na link pod popisom konkrétnej služby.

Picasa

Úvod patrí jednej z najpopulárnejších internetových galérií, ktorá vznikla v roku 2002 ako platená služba. O dva roky neskôr ju odkúpil Google a užívateľom ju sprístupnil bezplatne. Ak k tomu prirátame podporu internetového giganta, nie je prekvapením, že sa služba stala globálnym fenoménom a na zdieľanie a zálohovanie fotografií ju používajú milióny ľudí.

Picasa umožňuje prehliadanie galérií cez web (a množstvo rôznych aplikácií) a ich jednoduchú úpravu prostredníctvom programu Picasa, ktorý je súčasnosti dostupný vo verzii 3.9. Program je lokalizovaný do 40 jazykov, slovenčinu nevynímajúc. Priamo podporované sú operačné systémy Windows a Mac OS X od Apple. Linux vlastnú verziu nemá, no Picasu je možné spustiť pomocou softvéru Wine. Na mobilných zariadeniach sa k službe dostanete vďaka desiatkam programov, ktoré s ňou spolupracujú. V závislosti od aplikácie môžete galérie prehliadať, upravovať alebo do nich uploadovať nový obsah. Najjednoduchšia synchronizácia logicky prebieha medzi Picasou a Androidom, teda výtvormi z dielne Googlu.

Okrem uploadovania, vytvárania galérií a zdieľania disponuje Picasa aj ďalšími funkciami. Výborne si rozumie so sociálnou sieťou Google+, v ktorej môžete na nahraných fotkách označovať svojich priateľov, podobne ako v konkurenčnom Facebooku. Obrázky sa dajú aj upravovať, optimálne priamo v programe Picasa. Ten obsahuje základné efekty a editačné možnosti, akými sú odstránenie červených očí či orezanie. Zaujímavá je aj možnosť uploadovania, zdieľania a prehrávania videí.

 • Bezplatný priestor: 1 GB pre každého, neobmedzene pre užívateľov Google+ (fotografie do rozmeru 2048x2048 pixelov)
 • Cena za nadštandardné služby: 2,49 dolára mesačne za dodatočných 25 GB zdieľaných s Google Drive + bonus 25 GB priestoru v Gmail
 • Hlavné výhody: previazanosť s Google +, takmer bez obmedzení pre užívateľov Google +, zdieľanie dokúpeného priestoru s Google Drive

Flickr

Asi najväčší súper Picasy bol tiež krátko po svojom vzniku odkúpený silnou spoločnosťou, tentoraz Yahoo! Oproti svojmu hlavnému konkurentovi neponúka žiaden desktopový software určený na komplexnú správu fotografií. Na druhú stranu, upload fotiek do galérií umožňuje celý rad populárnych programov tretích strán, akými sú Live Photo Gallery vo Windows, iPhoto od Apple alebo Lightroom od Adobe. Pre smartfóny vyvíja obslužný program priamo prevádzkovateľ, podporované systémy sú Windows Phone, Android a iOS (iPhone, iPod Touch, iPad).

Flickr si však svoju popularitu získal inak, zameral sa na ľahký webový prístup, kedy užívateľ nie je viazaný na inštaláciu určitého programu. Svoje fotografie tak môžete spravovať, nahrávať a zdieľať z Windows, Mac OS aj Linuxu, bez akýchkoľvek problémov a obmedzení. Aj vďaka tomu sa môže Flickr pochváliť početnou komunitou, v ktorej nájdete aj profesionálnych fotografov. Na sieti sa obrázky nielen zdieľajú, ale aj komentujú. Negatívnych reakcií sa však obávať nemusíte, atmosféra medzi užívateľmi je veľmi príjemná, pretože sieť združuje ľudí so záujmom o fotografie a fotografovanie. Flickr je v základnej podobe poskytovaný zadarmo. Tá zahŕňa prakticky neobmedzený priestor na upload s podmienkou, že jednotlivé fotky nesmú presiahnuť 30 MB a mesačne je možné nahrať max. 300 MB materiálu. Neplatiaci užívateľa smú nahrať 2 videá mesačne o dĺžke max. 90 sekúnd a veľkosti do 150 MB. Asi najväčším obmedzením je, že nahrané obrázky sú dostupné len v zmenšenej podobe (po prechode na verziu Pro sa ich pôvodná veľkosť odomkne), a že sa zobrazuje len 200 najnovších fotografií. Užívatelia s účtom Pro sa obmedzení báť nemusia, teda okrem limitu dĺžky videa, ktorý je stále nastavený na 90 sekúnd. Pri prehliadaní a zdieľaní ich navyše nerušia reklamy.

 • Bezplatný priestor: 300 MB na upload mesačne
 • Cena za nadštandardné služby: cca 2 doláre mesačne za neobmedzený upload a ukladanie fotografií (24, 95 ročne)
 • Hlavné výhody: skvelá komunita, takmer neobmedzené bezplatné úložisko, bohatá podpora aplikácií tretích strán, mobilné aplikácie

Rajče

Pre našincov nie je internetová galéria portálu iDnes, rajče.net, žiadnou novinkou. Od vyššie spomenutých úložísk sa výrazne odlišuje v tom, že ponúka len minimum funkcií. Presnejšie, upload fotografií a tvorbu galérií. Je ale úplne zadarmo a jeho používanie je veľmi jednoduché. Na nahrávanie fotiek môžete použiť hneď 3 kanály, vkladanie cez web, obslužnú aplikáciu pre Windows alebo mail.

Výhodou Rajče.net je integrácia do obľúbeného portálu iDnes, ktorý tiež zverejňuje najlepšie fotky na hlavnej stránke. Svojimi možnosťami sa síce Rajče nemôže pokúšať konkurovať Picase alebo Flickru, no na jednoduché zdieľanie s domácimi užívateľmi postačí. Výhodou je možnosť zdieľania len s určitou skupinou ľudí, albumy je totiž možné zabezpečiť heslom. To dáte len tomu, s kým sa chcete o ich obsah podeliť. Rajče pre aktívnych užívateľov pravidelne usporadúva súťaže, v ktorých sa dajú vyhrať zaujímavé hodnotné ceny.

 • Bezplatný priestor: neobmedzený, no veľké fotografie sú automaticky zmenšené
 • Cena za nadštandardné služby: nadštandardné služby nie sú poskytované
 • Hlavné výhody: český portál a lokalizovaná  aplikácia, jednoduché nahrávanie a zdieľanie fotografií, previazanosť s portálom iDnes

Apple iCloud

Na konci roku 2001 prišla spoločnosť Apple s očakávanou cloudovou službou iCloud, určenou na ľahké zálohovanie a zdieľanie aplikácií a dát medzi zariadeniami Apple. Tým dopĺňa službu iTunes, ktorá slúži najmä na správu a zálohovanie. Vďaka iTunes a iCloud má užívateľ svoje údaje zabezpečené hneď dvakrát, vo svojom počítači (Macu) aj na online úložisku.

Pri cloudových úložiskách je pravidlom, že istý úložný priestor je poskytovaný zadarmo. V iCloud je to presne 5 GB. Rovnaké množstvo ponúka napríklad Google Drive. Ďalšia dôležitá funkcia je praktický totožná ako pri úložisku od Amazonu, digitálny obsah zakúpený cez iTunes je ukladaný mimo dátový limitu.

iCloud umožňuje zálohovanie hudby, fotografií, dokumentov, kalendárov, kontaktov, e-mailov, aplikácií a elektronických kníh. Hoci nedokáže plne nahradiť univerzálne dátové úložiská, pre užívateľov zariadení od Apple je jednoznačnou voľbou. Žiadna iná služba totiž neposkytuje takú jednoduchú a kvalitnú synchronizáciu, zálohovanie a zdieľanie obsahu medzi rôznymi (iOS/Mac OS) zariadeniami .

 • Bezplatný priestor: 5 GB (do limitu sa nepočíta obsah zakúpený cez iTunes)
 • Cena za nadštandardné služby: 20 dolárov na roky za dodatočných 10 GB, 40 dolárov/20 GB, 100 dolárov/50 GB
 • Hlavné výhody: dokonalá synchronizácia a zálohovanie Apple zariadení

Google Music

V našich končinách ide o pomerne neznámu službu. Nie je to však spôsobené jej nedostupnosťou alebo nízkou kvalitou, no orientáciou na amerických užívateľov. Prečo teda o nej máme vôbec hovoriť? Regionálny zámok je totiž možné obísť a do služby sa zaregistrovať aj zo Slovenska (dočasná zmena IP). Následné používanie je možné odkiaľkoľvek.

Google Music slúži na nakupovanie, zálohovanie a zdieľanie hudby. Zdieľanie môže prebiehať rôzne. O skladbu sa je možné podeliť s priateľmi alebo ju voľne streamovať - ide o veľmi užitočnú funkciu, avšak za predpokladu, že máte dostatočný FUP limit mobilného pripojenia. Samozrejmosťou je úzke prepojenie s Google +, v ktorom sa skladby dajú jednoducho zdieľať. Obslužná aplikácia pre mobilné telefóny je určená výlučne pre Android. Zo Slovenska si ju ale oficiálne nestiahnete (dá sa nainštalovať pomocou inštalačného súboru).

 • Bezplatný priestor: 20 000 skladieb
 • Cena za nadštandardné služby: nadštandardné služby nie sú poskytované
 • Hlavné výhody: previazanosť s Google +, streamovanie skladieb

Značky

Podobné články

Online kancelárske balíky a užitočné editory zadarmo

Online kancelárske balíky a užitočné editory zadarmo

Ako vytvoriť Facebook stránku

Ako vytvoriť Facebook stránku

OpenTTD online play

OpenTTD online play

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Ako pridať Chrome rozšírenia do mobilného prehliadača v Androide?

Ako pridať Chrome rozšírenia do mobilného prehliadača v Androide?

Tipy a triky pre sociálne siete – Facebook

Tipy a triky pre sociálne siete – Facebook

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 7 b 9 6 e  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia