softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14052
  • Užívatelia: 3177

Playstation 4 alebo Xbox One: Kto vyhrá súboj novej generácie konzol?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 12.6.2013 | Zobrazené: 4012x

Už viete, ktorá konzola bude zdobiť vašu obývačku najbližších (snáď) 8 rokov? Bude to pokračovateľ redmondského Xboxu 360 alebo tokijského Playstationu 3? Poďte sa s nami pozrieť na prvé informácie o oboch týchto konzolách, ktoré si budú nárokovať váš čas, peniaze a čestné miesto vedľa televízora.

Hardvér

Začnime železom. To nám zatiaľ ukázal iba Microsoft a vzhľad konzoly je verejnosťou vnímaný skôr negatívne. Čo sa ale ukrýva vnútri nevzhľadnej škatule, ktorá pripomína staré prehrávače na VHS-ky? Procesor a grafická karta od AMD/ATI, 500 GB harddisk a 8 GB DDR 3 pamäte.

Naproti tomu je riešenie od Sony zatiaľ zahalené tajomstvom, počnúc vzhľadom a končiac bližšími špecifikáciami. Zatiaľ je známe, že CPU i GPU bude mať na svedomí AMD/ATI a že operačná pamäť bude rovnako poskytovať 8GB, no tentoraz rovno v DDR5!

Harddisk

Pri Xbox One je jasné, že pôjde o HDD s kapacitou 500 GB, na ktorý sa bude inštalovať každá hra. Spúšťanie výlučne z optického disku (mimochodom, pôjde o Blu-ray) sa konať nebude, čo je pochopiteľné predovšetkým z pohľadu rýchleho prístupu k dátam.

Ovládač

Sony si s ovládačom, nesúcim meno DUALSHOCK 4, dalo dosť práce. Ponúkne dotykové ovládanie aj tlačidlo pre okamžité zdieľanie obsahu. Poteší aj drobnosť v podobe malého reproduktora. Hry bude možné ovládať aj cez Playstation 4 Eye, čo je vlastná technológia, ktorá bola dostupná už pri predchádzajúcich generáciách Playstationu a zvláda približne do isté, čo Kinect od Microsoftu (pohybové ovládanie v priestore vďaka dvojici kamier s HD rozlíšením).

Microsoft iba načančal súčasný Xbox ovládač – trochu zlepšil jeho ergonómiu, zásadne vylepšil neuspokojivý D-Pad a pridal pár vibračných motorčekov pre spresnenie odozvy.

Najdôležitejšie novinky a zmeny

Pri Playstation 4 sa žiadne zásadné zmeny neočakávajú – stále pôjde o hernú konzolu, ktorá najviac poteší hard-core hráčov, ktorí od svojej konzoly vyžadujú len prvotriedny herný zážitok. Výrazne je vylepšený najmä ovládač, Playstation Eye a samozrejme výkon.

Naproti tomu Xbox One vsádza na úplne nový zážitok z celého spektra obývačkovej zábavy. Xbox One bude spoločnou platformou pre sledovanie televízie, filmov, počúvanie hudby, prehliadanie internetu a hranie hier – to všetko bude navyše možné ovládať hlasom.

Hry

Pre hráčov sú samozrejme najdôležitejšie hry. Tu nečakajte žiadnu revolúciu – všetko bude samozrejme vyzerať lepšie, ale na oboch konzolách bude tradične vychádzať väčšina multiplatformových titulov a pre každú nejaké exkluzívne kúsky.

Negatívne sú najmä informácie, že obom konzolám chýba spätná kompatibilita. Hry z PS 3 si teda na štvorke nezahráte, rovnako ako hry z Xboxu 360 na novom One.

Playstation 4

Najdôležitejšie exkluzívne tituly budú tradične Gran Turismo, Killzone a hlavne celá produkcia štúdia Naughty Dog, ktoré stojí napríklad za trilógiu Uncharted alebo plánovanou kaľbou Last of Us. Tešiť sa môžeme aj na hry od Quantic Dream, tvorcov Omicronu, Fahrenheitu a Playstation 3 exkluzivít Heavy Rain a Beyond: Two Souls.

Xbox One

Hlavnými titulmi, ktorú budú exkluzívne pre nový Xbox, budú pokračovaniami zabehnutých sérií ako Halo alebo Forza. Nesmieme však zabudnúť na novinku od Remedy (tvorcovia Alan Wake a Max Payne), ktorá sa volá Quantum Break či bojovku pre Kinect s názvom Ryse (Crytek)

Dátum vydania

Obe konzoly sú očakávané do konca roka 2013, avšak nie skôr ako v poslednom štvrťroku. Nemala by sa teda opakovať situácia z predchádzajúcej generácie, kedy Playstation prišiel už o rok skôr než konkurenčný Xbox.

Cena

Cena je pri oboch zariadeniach neznáma. Amazon ju odhadol na 599 eur a je iba na vás, či sa vám to zdá veľa. Treba si však uvedomiť, že ide o sumu za konzolu, ktorá vám vydrží minimálne 5 rokov. Pokiaľ ale máte iný názor, podeľte sa oň s nami v diskusii pod článkom.

Značky

Podobné články

Fortnite Episode 2 je plný nového obsahu a herných mechanizmov

Fortnite Episode 2 je plný nového obsahu a herných mechanizmov

BeamNG Drive módy a autá na stiahnutie zadarmo

BeamNG Drive módy a autá na stiahnutie zadarmo

Nové Call of Duty Vanguard príde už túto jeseň. Predstavuje sa prvým trailerom

Nové Call of Duty Vanguard príde už túto jeseň. Predstavuje sa prvým trailerom

Five Nights at Freddy’s - láska na prvé zľaknutie

Five Nights at Freddy’s - láska na prvé zľaknutie

Forza Horizon 5 predstavuje vozový park a odhaľuje aj minimálne požiadavky

Forza Horizon 5 predstavuje vozový park a odhaľuje aj minimálne požiadavky

Najlepšie výučbové programy pre deti

Najlepšie výučbové programy pre deti

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  0 7 5 e 6 4  :
 
Odkaz :