softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15026
  • Užívatelia: 3236

Playstation 4 alebo Xbox One: Kto vyhrá súboj novej generácie konzol?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 12.6.2013 | Zobrazené: 4557x

Už viete, ktorá konzola bude zdobiť vašu obývačku najbližších (snáď) 8 rokov? Bude to pokračovateľ redmondského Xboxu 360 alebo tokijského Playstationu 3? Poďte sa s nami pozrieť na prvé informácie o oboch týchto konzolách, ktoré si budú nárokovať váš čas, peniaze a čestné miesto vedľa televízora.

Hardvér

Začnime železom. To nám zatiaľ ukázal iba Microsoft a vzhľad konzoly je verejnosťou vnímaný skôr negatívne. Čo sa ale ukrýva vnútri nevzhľadnej škatule, ktorá pripomína staré prehrávače na VHS-ky? Procesor a grafická karta od AMD/ATI, 500 GB harddisk a 8 GB DDR 3 pamäte.

Naproti tomu je riešenie od Sony zatiaľ zahalené tajomstvom, počnúc vzhľadom a končiac bližšími špecifikáciami. Zatiaľ je známe, že CPU i GPU bude mať na svedomí AMD/ATI a že operačná pamäť bude rovnako poskytovať 8GB, no tentoraz rovno v DDR5!

Harddisk

Pri Xbox One je jasné, že pôjde o HDD s kapacitou 500 GB, na ktorý sa bude inštalovať každá hra. Spúšťanie výlučne z optického disku (mimochodom, pôjde o Blu-ray) sa konať nebude, čo je pochopiteľné predovšetkým z pohľadu rýchleho prístupu k dátam.

Ovládač

Sony si s ovládačom, nesúcim meno DUALSHOCK 4, dalo dosť práce. Ponúkne dotykové ovládanie aj tlačidlo pre okamžité zdieľanie obsahu. Poteší aj drobnosť v podobe malého reproduktora. Hry bude možné ovládať aj cez Playstation 4 Eye, čo je vlastná technológia, ktorá bola dostupná už pri predchádzajúcich generáciách Playstationu a zvláda približne do isté, čo Kinect od Microsoftu (pohybové ovládanie v priestore vďaka dvojici kamier s HD rozlíšením).

Microsoft iba načančal súčasný Xbox ovládač – trochu zlepšil jeho ergonómiu, zásadne vylepšil neuspokojivý D-Pad a pridal pár vibračných motorčekov pre spresnenie odozvy.

Najdôležitejšie novinky a zmeny

Pri Playstation 4 sa žiadne zásadné zmeny neočakávajú – stále pôjde o hernú konzolu, ktorá najviac poteší hard-core hráčov, ktorí od svojej konzoly vyžadujú len prvotriedny herný zážitok. Výrazne je vylepšený najmä ovládač, Playstation Eye a samozrejme výkon.

Naproti tomu Xbox One vsádza na úplne nový zážitok z celého spektra obývačkovej zábavy. Xbox One bude spoločnou platformou pre sledovanie televízie, filmov, počúvanie hudby, prehliadanie internetu a hranie hier – to všetko bude navyše možné ovládať hlasom.

Hry

Pre hráčov sú samozrejme najdôležitejšie hry. Tu nečakajte žiadnu revolúciu – všetko bude samozrejme vyzerať lepšie, ale na oboch konzolách bude tradične vychádzať väčšina multiplatformových titulov a pre každú nejaké exkluzívne kúsky.

Negatívne sú najmä informácie, že obom konzolám chýba spätná kompatibilita. Hry z PS 3 si teda na štvorke nezahráte, rovnako ako hry z Xboxu 360 na novom One.

Playstation 4

Najdôležitejšie exkluzívne tituly budú tradične Gran Turismo, Killzone a hlavne celá produkcia štúdia Naughty Dog, ktoré stojí napríklad za trilógiu Uncharted alebo plánovanou kaľbou Last of Us. Tešiť sa môžeme aj na hry od Quantic Dream, tvorcov Omicronu, Fahrenheitu a Playstation 3 exkluzivít Heavy Rain a Beyond: Two Souls.

Xbox One

Hlavnými titulmi, ktorú budú exkluzívne pre nový Xbox, budú pokračovaniami zabehnutých sérií ako Halo alebo Forza. Nesmieme však zabudnúť na novinku od Remedy (tvorcovia Alan Wake a Max Payne), ktorá sa volá Quantum Break či bojovku pre Kinect s názvom Ryse (Crytek)

Dátum vydania

Obe konzoly sú očakávané do konca roka 2013, avšak nie skôr ako v poslednom štvrťroku. Nemala by sa teda opakovať situácia z predchádzajúcej generácie, kedy Playstation prišiel už o rok skôr než konkurenčný Xbox.

Cena

Cena je pri oboch zariadeniach neznáma. Amazon ju odhadol na 599 eur a je iba na vás, či sa vám to zdá veľa. Treba si však uvedomiť, že ide o sumu za konzolu, ktorá vám vydrží minimálne 5 rokov. Pokiaľ ale máte iný názor, podeľte sa oň s nami v diskusii pod článkom.

Značky

Podobné články

Valorant pri oficiálnom vydaní aj s novým trailerom a postavou!

Valorant pri oficiálnom vydaní aj s novým trailerom a postavou!

Forza Horizon 5 predstavuje vozový park a odhaľuje aj minimálne požiadavky

Forza Horizon 5 predstavuje vozový park a odhaľuje aj minimálne požiadavky

Najlepšie Minecraft alternatívy. Toto je 7 skvelých podobných herných titulov

Najlepšie Minecraft alternatívy. Toto je 7 skvelých podobných herných titulov

Angry Birds Séria

Angry Birds Séria

Warface, úspešná online strieľačka, ktorá onedlho vyjde aj u nás

Warface, úspešná online strieľačka, ktorá onedlho vyjde aj u nás

Nová Valhalla zo série Assassin’s Creed - trailer & gameplay

Nová Valhalla zo série Assassin’s Creed - trailer & gameplay

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  3 d 6 f d 1  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia