softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15030
  • Užívatelia: 3236

Minecraft špeciál - ako variť elixíry?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 4.3.2013 | Zobrazené: 23315x

„Ako variť elixíry?“ je špeciálny diel vybočujúci zo súvislého radu Minecraft článkov, ktoré vás postupne prevádzajú kockovaným svetom a životom v ňom. Minecraft špeciál sa totiž bude vždy zaoberať aktuálnou a väčšinou i náročnejšou problematikou. Dnešná téma bude navyše rozdelená na dva články, pretože ide naozaj obsiahlu oblasť a bez podrobného rozpracovania by ste sa v nej mohli ľahko stratiť.

Elixíry

Vzhled hotového lektvaruČo sú vlastne elixíry? Ide o špeciálne zmesi – tekutiny s magickou silou. S ich pomocou je na určitý čas možné vylepšiť vlastnosti a schopnosti vašej postavy, prípadne jej alebo niektorej inej ublížiť. Varenie elixírov je tak trochu alchýmiou, avšak len do chvíle, kým prekuknete systém, ktorý nie je vôbec taký zložitý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Na prípravu elixírov musí mať hráč vytvorených niekoľko nástrojov, nádob a hlavne musí mať vycraftené veľké množstvo surovín a špeciálnych predmetov. Tie totiž slúžia na vytvorenie výsledného efektu. Celý proces môžeme prirovnať k vareniu – potrebujeme kachle alebo sporák (Brewing Stand), nejakú nádobu (Glass Bottles) a ingrediencie, koreniny a pod. (Nether Warts, Glowstone Powder, Redstone Dust a mnohé ďalšie). Výsledkom varenia je pokrm, v našom prípade elixír.

Vaření lektvarů

Systém je teda viac než jednoduchý. Do prázdnych fľaštičiek je treba najprv nabrať vodu. Fľaštičky s vodou potom musia byť vložené do stojanu na varenie (Brewing Stand) a to v počte jedna až tri. Počet ale nie je dôležitý, záleží len na vás, koľko elixírov si chcete vyrobiť. No pamätajte, že pri každom varení potrebujete len jednu surovinu na vdestilovanie, preto je oveľa výhodnejšie vždy variť po troch (a to aj rôzne elixíry).

Keď máte aparatúru pripravenú, prichádzajú rad na prísady. Ich presné poradie, význam a konkrétne návody spoznáte v nasledujúcom špeciále.

Potrebné nástroje a nádoby

Na úvod si pripravte tieto nádobynástroje. Najlepšie je, ak si na varenie vyhradíte osobitnú miestnosť alebo aspoň kút. Vďaka tomu budete mať vo veciach poriadok, ľahko sa zorientujete a všetko budete mať poruke. Takže si na jedno miesto postavte potrebné nástroje a do debien naukladajte suroviny.

 

Fľaštičky (Glass Bottles)

Glass BottlePrázdne fľaštičky budú napúšťané vodou, do ktorej bude neskôr vdestilovaná vlastnosť niektorej z použitých látok. Vodu môžete napustiť, buď zo špeciálnej nádoby označenej Cauldron, alebo z ľubovoľného zdrojového bloku vody. Tým je nosná substancia elixíru vložená do jeho budúcej nádoby. Fľaštičky je možné stackovať (na jedno políčko v inventári sa ich vojde až 64), ale len pokým sú prázdne. Každá plná fľaštička zaberie v inventári jedno miesto.

Crafting fľaštičky: Na výrobu troch fľaštičiek musíte naťažiť tri bloky piesku (Sand). Ten vložte do pece  (návod na jej výrobu je tu) a nechajte ho pretaviť sklo (Glass). Bloky skla vložte do výrobného stola v tvare písmena V. Fľaštičky potom nájdete na výstupe výrobného stola.

Crafting lahvičky

Kýblik (Bucket)

Kbelík

Kýblik je v Minecrafte jediným prostriedkom na prenášanie a následné použitie tekutín. Do kýblika je možné nabrať vodu i lávu (!) alebo doň nadojiť mlieko.  Pre potreby varenia použijete iba vodu, ktorú vlejete do špeciálneho zariadenia nazývaného Cauldron. Z neho môžete do fľaštičiek naberať vodu, čo pri kýbliku možné nie je.

Výroba kbelíku

 

Crafting kýblika: Na výrobu kýblika musíte najprv naťažiť tri bloky železnej rudy (nedá sa ťažiť dreveným krompáčom). Železo sa nachádza prakticky kdekoľvek medzi kameňmi (Cobblestone), preto je vhodné preskúmať nejakú jaskyňu a začať v nej ťažiť. Skôr či neskôr skrátka na železnú rudu narazíte. V peci z rudy vytavíte železné ingoty (Iron Ingots) – postup je rovnaký ako pri skle. Tri ingoty – tehličky potom opäť uložte na stôl do tvaru písmena V.

 

Kotlík na vodu (Cauldron)

Kotlík slúži na pohodlné naberanie vody do fľaštičiek. Naplníte ho pomocou kýblika s vodou. Záleží len na vás, či si túto nádobu vytvoríte (je pomerne náročná na suroviny), alebo sa bez nej zaobídete, keďže na plnenie fľaštičiek postačí aj neďaleký zdroj vody.

Výroba kotlíku

Crafting kotlíka: Na jeho vytvorenie si pripravte celých 7 železných tehličiek. Na výrobnom stole z nich poskladajte písmeno U.

Mnemotechnická pomôcka – je dobré si uvedomiť, že väčšina surovín pri kraftovaní kopíruje skutočnú podobu výsledných predmetov, vďaka čomu si jednoduchšie zapamätáte jednotlivé postupy.

 

Stojan na varenie (Brewing Stand)

Stojan na vařeníSrdcom celého procesu varenia je samozrejme táto skvostná aparatúra. Do nej budete vkladať až tri fľaštičky doplnené o jednu vybranú surovinu. Výstupom jej činnosti sú elixíry, ktoré vám dodajú silu, rýchlosť alebo neviditeľnosť. A práve vďaka nej môžete po Zombie alebo Skeletonovi hodiť zraňujúci elixír či podobným spôsobom vyliečiť niektorého z priateľov.

Rozhranie stojanu ponúka 4 políčka, ukazovateľ činnosti v podobe bubliniek a šípku, označujúcu postup celého procesu. Čas na vdestilovanie ľubovoľnej suroviny do akéhokoľvek počtu elixírov je vždy 20 sekúnd.

Brewing Stand rozhraní

Crafting stojana: Jeho výroba nie je vôbec zložitá. Problematické je len získanie jednej dôležitej suroviny. Návod na jej nájdenie je obsahom ďalšieho odseku. Na samotnú výrobu potrebujete tri bloky kameňa (Cobblestone) a jeden kus ohnivej tyčky (Blaze Rod). Kameň tvorí základňu, teda spodný rad vo výrobnom stole a ohnivá tyčka patrí priamo do stredu.

Crafting stojanu na vaření

Na získanie ohnivej tyčky musíte objaviť Nether pevnosť (Nether Fortress), čo nie je nič jednoduché. Pevnosť sa logicky nachádza niekde v Netheri, no vzhľadom na to, že jej generovanie prebieha náhodne, nie je možné povedať, kde presne. Napriek tomu je jej polohu možné odhaliť za pomoci niekoľkých tipov.

Nether pevnosť:

  • Podľa poznatkov niektorých hráčov by mala byť v blízkosti vstupného portálu. Skúste hľadať v okruhu sto blokov od jeho umiestnenia.
  • Neďaleko od nej sa často nachádza lávové jazero, čo môže byť ďalšou indíciou.
  • Mala by byť situovaná priamo na sever alebo juh od portálu. Hľadajte teda tak, aby súradnica X zostávala nemenná (prehľad súradníc zobrazíte pomocou F3).

Pevnosť je postavená zo špeciálneho materiálu – Nether tehál (Nether Bricks) a práve ona je jediným miestom, kde sa môžu vyskytovať prazvláštne moby – ohniváky (Blazes). Po zabití Blaze z neho zväčša vypadne ohnivá tyčka, ktorú na výrobu stojanu na varenie nevyhnutne potrebujete.

Pevnost v Netheru s Blaze

Suroviny

Keď sa vám podarí vyrobiť stojan na varenie, zostáva len zohnať ingrediencie, ktoré budete do elixírov destilovať. Zoznam tých najdôležitejších aj s postupom na ich získanie alebo výrobu nájdete v tomto článku. Kombinovanie a všeobecné postupy či vysvetlivky pre jednotlivé elixíry ale bude obsahovať až nasledujúci článok.

Názvy surovín budú výnimočne v angličtine, pretože ich slovenské preklady sa prakticky nepoužívajú a znejú pomerne krkolomne.

 

Nether Warts (Pekelné bradavice)

Nether WartsNether Warts tvoria základ každého elixíru. Táto surovina síce elixíru neprepožičia žiadnu vlastnosť, ale bez jej prítomnosti nie je možné vytvoriť žiaden elixír s pozitívnym účinkom. Znamená to teda, že začiatok každého varenia bude spočívať v tomto iniciálnom kroku. Suroviny budete potrebovať pomerne veľa a jej prvotné získanie nie je ľahké. Keď ju však raz nájdete, môžete ju pestovať ako čokoľvek iné. Lenže aj jej získanie súvisí s Nether pevnosťou – objavte ju a nájdete aj Nether Warts. Pozbierajte ich, zoberte so sebou aj Soul Sand, na ktorom rastú (na ničom inom rásť nedokážu) a môžete ich pestovať v ktorejkoľvek dimenzii.Nether Warts v pevnosti

Redstone Dust (Ruditový prášok)

Redstone DustRedstone Dust je základnou surovinou pre tvorbu elektrických obvodov, prenášanie signálu a konštruovanie rôznych špeciálnych mechanizmov. Zároveň patrí medzi dôležité suroviny na výrobu elixírov. Jeho výskyt kopíruje železnú rudu, takže opäť stačí ťažiť v jaskyniach a čakať na Redstone blok. Ten ale môžete opracovať iba železným alebo lepším krompáčom. Z jedného bloku vypadne 4-5 kusov Redstone Dust.Redstone block před vytěžením

Glowstone Dust (Žiariaci prášok)

Glowstone

Podobne ako niekoľko ďalších surovín, aj Glowstone patrí do skupiny ingrediencií, ktorá má v kolónke materská dimenzia napísané Nether. Tento kameň, konečne, nájdete pomerne ľahko. Choďte za svetlom (pozor na lávu), nakoľko je jeho svetelnosť ešte o jednu vyššia než pri bežnej fakli.

Glowstone v Netheru

Blaze Powder (Blaze prášok)

Na jeho výrobu musíte objaviť Nether pevnosť, nájsť Blaze Mob Spawner, zabiť niekoľko Blazov, získať ohnivé tyčky (Blaze Rods) a tie vložením do ľubovoľného políčka na crafting premeniť na dva kusy Blaze Powder.Výroba Blaze Rods

Magma Cream (Lávová smotana)

Magma Cream vyzerá ako horiaca  zelená guľa. Skladá sa totiž z Blaze PowderuSlimeballu, vložených nad seba do výrobného stolu. Slime (malé, stredné či veľké stvorenia v tvare kocky) sa po zabití rozpadnú na niekoľko Slime menšej veľkosti alebo zomrú a vypustia Slimeball – zelenú guľôčku.Výroba Magma Cream

Avšak ich vzácny výskyt predstavuje značný problém, preto sa Magma Cream častejšie získava priamo a to zabitím Magma Cubes. Na tie narazíte kdekoľvek v Netheri, no najčastejšie v okolí Nether pevnosti. Správajú sa podobne ako Slimes, sú však nebezpečnejšie. Vďaka silnému brneniu dokážu dlhšie odolávať vašim útokom a nezraní ich láva ani pád.Magma Cube

Ghast Tear (Slza Ghasta)

Ghast TearGhast zastupuje lietajúce Minecraft moby. Jeho výskyt je striktne obmedzený na dimenziu Nether, kde sa nachádza vo veľkom množstve. Telá Ghastov nie sú nijako chránené, takže ich zabijete niekoľkými strelami z luku. Pozor si treba dávať na ich firebally, ktoré majú ohromnú silu a výbušnosť (pri nechránenom priamom zásahu uberú až 8,5 srdiečka).

Ghast v Netheru

Po zabití z nich môžu vypadnúť až dva kusy strelného prachu (Gun Powder) a maximálne jedna Ghast Tear. Opäť teda ide o relatívne vzácnu surovinu.

 

Sugar (Cukor)

Cukr - sugarCukor nielen kávu osladí, ale umožňuje vytvoriť elixíry, ktoré vás na určitú dobu obdaria zvýšenou rýchlosťou. Jeho výroba závisí na zdrojovej surovine – cukrovej trstine (Sugar Cane). Trstinu nájdete  v rôznych biómoch, zakaždým v tesnej blízkosti vody. Po zožatí ju stačí vložiť do výrobného stola a automaticky vznikne cukor. Trstina sa okrem produkcie cukru používa aj na výrobu papiera a následne i kníh.Výroba cukru

Golden Carrot (Zlatá mrkva)

Golden CarrotZlatá mrkva vystupuje z radu bežných surovín, pretože na jej prípravu musí byť použité číre zlato. Mrkva sa sama o sebe vyskytuje iba vo forme semienka (Seed), ktoré môžete nájsť pri prehľadávaní dediny. Ako pri ostatnom ovocí a zelenine ho musíte zasadiť do obrobenej pôdy (zem opracovaná motykou).

Golden Carrot Crafting

Získanie zlata tiež nie je jednoduché – objavuje sa sporadicky a spôsob jeho získania je zhodný ako pri železe alebo Redstone. Skrátka kopte v jaskyniach a choďte do hĺbky. Časom na zlato určite narazíte. Vyťažením zlata a jeho následným vytavením získate zlatú tehlu (Gold Ingot). Keď je tehla vložená do výrobného stola, vznikne z nej deväť nuggetov. Všetky nuggety, až na prostredný potom treba naukladať na výrobný stôl a do stredu vložiť mrkvu. Výsledkom je zlatá mrkva.

 

Glistering Melon (Ligotavý melón)

Glistering MelonPočas horúcich letných dní sa môžete schladiť plátkom studeného melóna. Rovnako ako v skutočnom svete, je aj Minecrafte melón hojne pestovaný a konzumovaný, nakoľko umožňuje rýchle doplnenie Hunger Baru a s tým súvisiaci štart liečenia. Glistering Melon získate spojením jedného plátku melóna a jedného kúska zlatého nuggetu.

Glistering Melon Crafting

Záver

Postupne pracujte na získaní všetkých spomenutých surovín a vytváraní vášho kútika na varenie. Vybavte si ho, truhly naplňte surovinami a čakajte na ďalší článok, v ktorom vám priblížime taje varenia, postupy vkladania a významy jednotlivých druhov elixírov. Táto úloha vás zároveň donúti navštíviť Nether, čo by mala byť povinnosť každého hráča. Nález pevnosti vás navyše zaručene poteší. Stojí síce veľa úsilia, no rozhodne sa ho obetovať oplatí.

 

Značky

Podobné články

Overwatch - Year of the Rooster update online

Overwatch - Year of the Rooster update online

Minecraft crafting - ako vyrobiť dvere, tehly a postele

Minecraft crafting - ako vyrobiť dvere, tehly a postele

Najlepšie módy pre Landwirtschafts Simulator 2013 – kombajny

Najlepšie módy pre Landwirtschafts Simulator 2013 – kombajny

Najlepšie výučbové programy pre deti

Najlepšie výučbové programy pre deti

World of Warplanes: nebeská alternatíva k World of Tanks

World of Warplanes: nebeská alternatíva k World of Tanks

Seriálový Pán prsteňov dostane od Amazonu brata zo Stredozeme

Seriálový Pán prsteňov dostane od Amazonu brata zo Stredozeme

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 4 2 0 6 d  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia