softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15026
  • Užívatelia: 3236

7 tipov, ako ochrániť mobilné zariadenie pred kyberzločincami

Autor: Redakcia  |   Publikované: 20.2.2022 | Zobrazené: 995x

Mobilné telefóny sú rovnako ako počítače terčom kyberzločincov. Tvoria totiž neoddeliteľnú súčasť našich životov, pretože s nimi trávime voľný čas, platíme s nimi, komunikujeme cez sociálne siete, zaznamenávame každodenné momenty a berieme si ich na záchod aj do postele pred spaním. Máme v nich uložené naše osobné údaje, ktoré lákajú zlodejov, hackerov a podvodníkov.

Súkromie si preto musíme chrániť čo najlepšie, no nie každí tieto zásady bezpečnosti dodržuje. Ako zabrániť sledovaniu aktivity a zbieraniu dát niekým iným? Ako sa chrániť pred vydieraním a odcudzením citlivých údajov? Je úplne jedno, či máte operačný systém Android alebo iOS – pravidlá zabezpečenia a ochrany platia pre všetkých rovnako. Je preto dobré vedieť, ako si poradiť s vírusmi aj základy prevencie pred potenciálnymi online hrozbami.

Zvoľte si silné heslo a používajte vždy iné

Najčastejšími príčinami odcudzenia citlivých údajov sú stále nedostatočne silné heslá. Najvhodnejším heslom je vždy také, ktoré obsahuje veľké a malé písmená, číslice, diakritiku aj rôzne znaky. Pre kyberzločincov je totiž oveľa náročnejšie prelomiť náročné heslo, čo im môže trvať aj v rádoch niekoľkých dní či dokonca mesiacov. Preto radšej dajú prednosť účtom, ktoré sú chránené krátkymi a ľahko prelomiteľnými heslami ako „123456“ a pod.

Veľmi podstatné je aj používanie rôznych hesiel pre rôzne účty. Ak totiž dôjde ku kompromitovaniu údajov na jednom účte, stále ide len o jedno prelomenie a k ostatným účtom sa zločinci budú musieť opäť dostať nanovo. Rovnako tak nezabúdajte ani na uzamykanie displeja, ktoré sa môže hodiť pri strate či odcudzení mobilu a zlodej sa dnu jednoducho nedostane bez vedomosti o správnej kombinácii

Používajte VPN a zostaňte na internete v anonymite

VPN – Virtuálna Privátna Sieť – vám zaručí, že ste v online priestore stále v anomynite. Je úplne jedno, či ide o PC alebo mobil, všade za sebou zanechávame digitálnu stopu, čomu sa dá z veľkej časti zabrániť práve používaním VPN. Ide o zabezpečené a šifrované prepojenie zariadenia so serverom, ktoré chráni pred odcudzením dát a špehovaním.

Na trhu je obrovské množstvo VPN aplikácií, ktoré okrem anonymity ponúkajú aj iné výhody. Jednou z nich je aj obídenie geografických reštrikcií, kedy je obsah napríklad nedostupný pre vašu krajinu, ale s VPN sa k nemu jednoducho dostanete. VPN pripojenie je veľmi užitočné počas pripojenia k verejným Wi-Fi, kde si nikdy nemôžete byť istí, kto sa pozerá.

Zapnite si funkciu „Nájsť zariadenie“

Androidy aj iOS už roky ponúkajú funkciu, vďaka ktorej si zariadenie lokalizujete v prípade straty či odcudzenia. Na Androide je funkcia pomenovaná „Nájsť moje zariadenie“, v Apple zariadeniach ide o možnosť „Nájsť iPhone“.

Pomocou tohto vzdialeného prístupu je možné telefón nielen vyhľadať, ale aj vykonať dodatočné akcie, ktoré by komukoľvek okrem vás zamedzili prístup k vašim osobným údajom a súborom. Poľahky si tak na diaľku môžete dodatočne uzamknúť telefón, vypnúť ho alebo dokonca vymazať všetok obsah či zálohovať súbory na online úložisko.

Bluetooth vypínajte vždy, keď ho nepotrebujete

Technológia Bluetooth je nenahraditeľnou pri mnohých činnostiach – spárovanie mobilu so slúchadlami, prenos súborov, pripojenie k reproduktorom a pod. Zároveň ale predstavuje určité riziko, pretože slúži aj ako vstupná brána do vášho mobilného zariadenia pre potenciálnych útočníkov.

Pokiaľ teda Bluetooth nepoužívate, uistite sa, že je táto funkcia vypnutá. V konečnom dôsledku sa vám poďakuje aj vaša batéria na smartfóne, ktorú Bluetooth nebude zbytočne zaťažovať.

Vypnite funkciu ukladania polohy do fotografií

Vedeli ste, že každá fotografia, ktorú zhotovíte, si so sebou nesie aj informáciu o polohe? Po zdieľaní takejto fotografii na internet si tak hocikto môže pozrieť údaje o lokalite, kde bola zhotovená, rovnako ako presný čas. Túto funkciu si ale môžete jednoducho vypnúť v mobile, aby fotografie tieto údaje nezaznamenávali a nedávali tak priestor útočníkom k novým možnostiam prelomenia bezpečnosti.

Pri inštalácii aplikácií im nepovoľte úplne všetko

Pri sťahovaní aplikácie do mobilu a následnom inštalovaní je veľmi pravdepodobné, že si aplikácia od vás vypýta rôzne povolenia. Často sa tak deje napríklad s prístupom k fotografiám, k polohe zariadenia či ku kontaktom.

Najmä pri podozrivých alebo neoverených aplikáciách si preto dobre rozmyslite, či toto políčko zaškrtnete a odsúhlasíte, aby aplikácia získala všetky prístupy, ktoré vyžaduje. Odporúčame preto sťahovať len aplikácie, o ktorých viete, že sú bezpečné a to z overených zdrojov ako obchod Google Play či Apple Store.

Aplikácie ako Facebook alebo Instagram si podobné povolenia pýtajú pri inštalácii tiež, ale zariadenia ani vás tým nijak nepoškodzujú. Existujú ale aplikácie, ktoré boli vytvorené s jediným cieľom – škodiť. Neklikajte preto na každé „Súhlasím“, ktoré sa vám po spustení aplikácie zobrazí.

Zvoľte si vhodný antivírus

Bezpečnostný antivírus je pre mobil rovnako dôležitý, ako pre PC. Aj v tomto segmente je totiž možné dostať malvér do zariadenia. Antivírusy chránia smartfón v reálnom čase pri prehliadaní internetu a obsahujú rôzne bezpečnostné prvky, ktoré jedna zabezpečujú prevenciu pred infikovaním, ako aj možnosti uzamknutia súborov, rodičovskú kontrolu, vyhľadanie zariadenia cez internet či stráženie dátového limitu. Ak už predsa len došlo k nejakým škodám a  v mobile máte vírus, antivírus sa postará o detegovanie pomocou skenu aj následné odstránenie vírusu.

Ak už predsa len došlo k nejakým škodám a  v mobile máte vírus, antivírus sa postará o detegovanie pomocou skenu aj následné odstránenie vírusu.

Potenciálne nebezpečenstvo číha na rôznych miestach, preto je dobré a správne byť naň pripravení. Od prevencie, cez riešenie vzniknutých problémov. Mnohým z nich sa dá zabrániť kombináciou vhodných bezpečnostných prvkov a platí jednoduché – čím viac, tým lepšie.

Značky

Podobné články

Ako nainštalovať Spotify bez administrátorských obmedzení?

Ako nainštalovať Spotify bez administrátorských obmedzení?

Sony sa spája s Discordom. Dostupný bude aj na najnovších konzolách PS5

Sony sa spája s Discordom. Dostupný bude aj na najnovších konzolách PS5

Najpoužívanejšie dotykové gestá pre Windows 8 a Windows 8.1 Blue

Najpoužívanejšie dotykové gestá pre Windows 8 a Windows 8.1 Blue

Najlepšie hry pre tablet a smartphone na stiahnutie zadarmo

Najlepšie hry pre tablet a smartphone na stiahnutie zadarmo

Ako sa dostať na Skype – problém s prihlásením

Ako sa dostať na Skype – problém s prihlásením

Na mobily mieri nová licencovaná strategická hra zo sveta Pána prsteňov

Na mobily mieri nová licencovaná strategická hra zo sveta Pána prsteňov

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 0 d 6 f c  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia