softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14643
  • Užívatelia: 3223

Ako sa nestratiť vo World of Warships

Autor: Redakcia  |   Publikované: 19.8.2015 | Zobrazené: 3464x

Hlboké a zradné sú vody Pacifiku, kde sa každý deň potápajú tisícky lodí v novej free-to-play námornej simulácii od preslávených vývojárov z Wargaming.net. Aby ste sa v nich nestratili, je buď potreba nemálo skúseností s podobnými titulmi (World of Tanks, World of Warplanes), alebo veľa trpezlivosti. Treťou cestou je niečo málo si naštudovať vopred, čo vám vrelo odporúčame - nie všetky prvky tejto fantastickej hry sú totiž hneď viditeľné a prostredie je celkom zmätené, za čo môže hlavne obrovské množstvo obsahu a možností.

Orientáciu neuľahčuje postupné odomykanie

Hra ponúka veľa "menu obsahu", čo je pre nováčikov veľmi mätúce. Štyri základné položky - Port, Modules, Tech Tree a Profile, sú viac-menej rovnako dôležité a ich návšteve sa nevyhnete, čo je v priamom kontraste k tomu, že stačí kliknúť na veľké tlačidlo BATTLE a hráte.

V hre sa veľa vecí odomyká podľa získaných levelov a garantujeme vám, že aspoň spočiatku nebudete tušiť, ktorá bije. Prečo si môže kamarát upravovať lode upgradmi, ale vy nie? Čo sú to Free XP? Čo sú kapitáni a oplatí sa mi získať elitné lode? Začneme teda odzadu, teda od položky Profile.

V Profile nájdete odpovede

Profil je nielen miestom, kde nájdete súhrn svojich výsledkov a získané achievementy. Nájdete tu hlavne Service Record, čo je vlastne údaj o tom, na akom ste leveli, čo vám aký level odomkol a na čo sa môžete tešiť na leveloch ďalších. A práve levely spočiatku vo všetkom robia trochu chaos. Na tom prvom môžete napríklad hrať iba "Coop bitky", čo je tak mätúci názov, že to pekné nie je. Všetky bitky vo wows sú totiž "coop", ale len tieto sú s ľuďmi proti AI.

Na druhom leveli sa vám odomknú "Random bitky", čo je rovnako zavádzajúce pomenovanie ako u tých coop, ale Random tu znamená, že budete hrať s ľuďmi proti ľuďom, teda hlavné ťažisko samotnej hry.

Na treťom leveli sa vám odomknú denné misie, na štvrtom voľné skúsenosti, na piatom kapitáni, na šiestom upgrady lodí, na siedmom vlajky a na ôsmom kamufláže. Čo úroveň, to dôležitá vychytávka.

Tech Tree alebo národy, typy a Tiery

Najzaujímavejšou položkou je samozrejme Tech Tree, kde skúmate nové lode. Zatiaľ si môžete vybrať medzi japonským a americkými, plus pár prémiových sovietskych. Ďalšie úplne zásadné námorné národy, Nemecko a Veľká Británia, budú do hry pridané neskôr. Každý národ disponuje štvoricou typov lodí - Krížniky, Torpédoborce, Bojové lode a Lietadlové lode. Každá loď je úplne iná a to aj v rámci jednej triedy (niektoré krížniky majú aj torpéda, iné zase veľa diel, ďalšie protilietadlovú obranu, a niektoré bojové lode majú skoro dvojnásobný dostrel oproti iným a podobne...), napriek tomu sa dá povedať, že krížnik je univerzálne plavidlo, torpédoborec rýchly spotter a sabotér, bojová loď ovláda veľký priestor okolo seba a poskytuje podporu agilnejším lodiam (alebo je to naopak?), zatiaľ čo lietadlovky vysielajú po mape lietadlá, ktoré sa snažia jednak zničiť nepriateľské lietadlá, a na druhej strane torpédovať nepriateľov a samozrejme aj vyhľadávať nepriateľské lode.

Aby ste mohli postupovať po leveloch lodí, teda po Tieroch, musíte získavať skúsenosti, čo sa dá iba v bitkách. Každý ďalší Tier je drahší a drahší, navyše k prestupu potrebujete mať vylepšenú aj existujúcu loď, s čím sa spája zaujímavý fakt, že skúsenosti sú viazané na konkrétne plavidlo, takže keď sa hráte s Tier 1 krížnikom, tak nie ste o nič bližšie odomknutiu toho Tier 4 torpédoborca, na ktorý čakáte, takže môže ísť pre cieľavedomých hráčov o stratu času také lodičky vôbec používať. To však neplatí pre platiacich hráčov, ktorí si za prémiovú menu môžu viazané skúsenosti premeniť na voľné - voľné možno použiť k akémukoľvek výskumu a v bežnej bitke (po dosiahnutí štvrtého levelu v Service Record) ich získavate len 5% z celkového vybojovaného počtu.

Po vyskúmaní si dané plavidlo ešte musíte kúpiť, pričom peniaze získané v bitkách a plnením úloh sa vám hodia aj na nakupovanie consumables (napríklad už spomínanej kamufláže), alebo na nákup vyskúmaných vylepšení existujúcich lodí, opravy po bitke a podobne.

V momente, keď si všetky základy menu osvojíte, sa pred vami odomkne komplexný a dostatočne intuitívny systém, ktorý vám dovolí plánovať, tešiť sa a do istej miery customizovať.

Základné tipy pre bitky

Vďaka systému kameň-papier-nožnice sú bitky takticky veľmi zaujímavé. Ak viete, ako máte s konkrétnou loďou hrať, budete užitoční pre tím, čo hry od Wargaming našťastie vedia oceniť. Kvalitní snajperi potápajúci nepriateľské lode ako na bežiacom páse sa samozrejme môžu tešiť na najviac skúseností, ale aj ostatné role sú odmeňované zmysluplne. Dôležité je poznať, v čom sú silné stránky vašej lode.

Ak ste zvyknutí na hru s torpédoborcami alebo krížnikmi, kde sadnete prvýkrát do bojovej lodi a chcete pokračovať v rovnakom agresívnom štýle hry, pohoríte a budete si hovoriť, ako sú tie prekliate bojové lode slabé. Nie sú, iba ste nevzali do úvahy, že bojové lode sú pomalšie a menej obratné, s ťažkými kanónmi, ktorých nabitie trvá oveľa dlhšie ako u menších verzií na menších lodiach.

Ovládanie a pohyb lode

Loď je kolos, aj tá najmenšia na Tier 1, aj ten najrýchlejší torpédoborec. A tvorcovia to samozrejme nemohli ignorovať, takže tu máme väčšiu či menšiu zotrvačnosť, ktorá vám nedovolí zastaviť sa/otočiť sa na päte. Rýchlosť lode sa nastavuje ako prepínanie výkonu motora - od spiatočky, cez státie, štvrtinový výkon, polovičnou, trojštvrtinovou až po plnou parou vpred. Zastaviť z plného ťahu nie je záležitosť na sekundu, obzvlášť u veľkých lodí, takže musíte vždy vedieť, kam idete, čo vám hrozí a kam pôjdete za desať či dvadsať sekúnd. Ak nedisponujete torpédoborcom, tak na nejaké rýchle taktizovanie zabudnite a počítajte s tým, že váš pohyb po mape musí byť naplánovaný skôr strategicky a teda hlavne spočiatku aj opatrne.

Naproti tomu zatáčanie nefunguje ako prepínač, ale naozaj zatáčate, keď dané klávesy držíte (ak nepoužívate Q a E, s nimi aj zatáčanie funguje rovnako ako pohyb vzad/vpred).

Dôležité je tiež voľné rozhliadanie (keď držíte pravé tlačidlo), ktoré neslúži na zameriavanie zbraní, takže sa kedykoľvek môžete pozrieť okolo seba, či nehrozí náraz do inej lodi alebo ostrova, čo by z vás urobilo ľahký a navyše aj dosť zničený cieľ, alebo rovno vrak.

Streľba je rozumným kompromisom

Hlavné strelecké batérie vašej lode ovládate priamo. Musíte počítať s tým, že sa musia natočiť do miesta, kam mierite (pokiaľ to ich konštrukcia umožňuje, málokedy môžete strieľať všetkými delami) a že po výstrele sa budú pomalšie či rýchlejšie nabíjať.

Strieľať je vhodné v "sniper" režime, do ktorého sa dostanete zazoomovaním alebo ideálne stlačením klávesy SHIFT. Strieľate vždycky cca tam, kam mieri váš zameriavač, na nákrese vľavo dole aj vďaka pohyblivým ukazovateľom zamierenia jednotlivých diel potom vidíte, aké delá sú pripravené vystreliť tam, kam ukazuje váš hlavný zameriavač.

Keď chcete zasiahnuť konkrétnu loď (čo je vždy), tak sa na ňu musíte pozrieť, zvážiť jej rýchlosť a smer plavby, predsadiť a vypáliť - projektily letia podľa vzdialenosti aj veľmi dlho, takže odhadnúť presné miesto, nie je úplne jednoduché, navyše v tých niekoľkých sekundách môže celkom výrazne skrížiť vaše plány aj manévrovanie dotknutej lode - trafiť malý torpédoborec na 10 kilometrov, keď o vašej paľbe vie, je takmer nemožné, ale obrovskú bojovú loď pohybujúcu sa pomaličky jedným smerom s najväčšou pravdepodobnosťou trafíte, pretože nemá šancu predviesť nejaký šialený manéver.

Značky

Podobné články

Oculus Rift preview development kit

Oculus Rift preview development kit

Dota 2 vs. League of Legends

Dota 2 vs. League of Legends

Zistite, koľko ste minuli peňazí v hre Legaue of Legends

Zistite, koľko ste minuli peňazí v hre Legaue of Legends

Nová Valhalla zo série Assassin’s Creed - trailer & gameplay

Nová Valhalla zo série Assassin’s Creed - trailer & gameplay

Nejlepšie módy pre Minecraft

Nejlepšie módy pre Minecraft

Minecraft čoskoro prístupný len cez Microsoft účet

Minecraft čoskoro prístupný len cez Microsoft účet

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 f a d a b  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia