softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Dota 2 má niečo, čo iné eSporty nie. Prečo je The International najlepší?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 13.11.2022 | Zobrazené: 266x

Jedenásty ročník bojov o Aegis je za nami a opäť šlo o absolútny vrchol nielen Dota 2 sezóny, ale aj tej eSportovej všeobecne. Pre cz/sk scénu bol turnaj The International 11 ešte o čosi špecifickejší – do finále sa dostal Slovák Oliver Lepko, ktorého ale hráči viac poznajú pod prezývkou Skitter. S tímom Tundra Esports vybojoval prvenstvo a ako vôbec prvý Slovák sa tak nezmazateľne zapísal do histórie.

Najlepšie tímy z celého sveta sa každoročne pokúšajú získať titul šampiónov v hre Dota 2, čomu predchádza dlhých 11 mesiacov tuhých bojov v rámci nekompromisného DPC systému. Menšie aj väčšie turnaje s vysokým prize poolom prinášajú skvelú Dotu, ale žiadna sa nevyrovná tej z Internacionálu. A dôvodov je hneď niekoľko.

Stávky sú vysoké

Žiadna z hier sa na poli eSportu nemôže pýšiť tak obrovským prize poolom, ako práve The International. Desiatky miliónov si každoročne donesú všetci účastníci, ktorí si veľkú cenu rozdelia pomerom podľa toho, ako sa umiestnia.

Ide o vyvrcholenie celej sezóny, kedy sa tími snažia prebojovať do finálnej zostavy a ukázať to najlepšie zo svojej hry. Jedna príležitosť dokázať, že aktuálna meta je to, čo im zabezpečí nesmrteľnosť. V ktorej sú nezdolateľní. No zároveň aj obrovský tlak, pretože pre mnohých hráčov sa podobná príležitosť už nemusí v budúcnosti naskytnúť.

Nepredvídateľné výsledky a vzostup podceňovaných

The International je každoročne plný prekvapení, kde favoriti vypadávajú v prvom kole play-off a tímy, ktoré vo svojich predpovediach len málokto zaradí do prvej trojice, nie to ešte tipne na víťaza, sa dostávajú až do záverečných fází pavúka.

Tento rok po skvelej základnej skupine až príliš skoro vyleteli EG. Hneď v prvý deň play-off sa z turnaja porúčali aj obhajcovia titulu z predošlého ročníka, Team Spirit, a mnohými favorizovaní PSG.LGD vypadli len tesne pred finálovým dňom s iným čínskym gigantom Team Aster. Srdcervúce okamihy striedali tie krásne.

Keď hráč xNova musel prísť na pódium sám, lebo zvyšok tímu zostal v karanténe kvôli covidu, len máloktoré oko fanúšika nezvlhlo. Na druhej strane spanilá jazda európskeho tímu Team Liquid musela tešiť všetkých priaznivcov Dota 2 sveta, bez ohľadu na národnosť. K dokonalosti pre ich hráča Matumbaman, ktorý už pred turnajom avizoval, že bude jeho úplne posledným v kariére, chýbalo len málo.

Skončili tretí, pred bránami finále, od ktorých ich delila hra. Jedna mapa. Osudovosť turnaja je niečo, čo nemá ani League of Legends, ani Counter Strike a ani žiadna iná hra. Najsilnejšie príbehy rok čo rok skrátka píšu profesionálni hráči Dota 2.

Nie je to vždy idylka

Nie je tajomstvom, že komunita hry Dota 2 vie byť toxická. Často až príliš a najmä nováčikovia to nemusia mať na puboch ľahké. Rovnako to ale platí aj pre profi hráčov, ktorí sú všetkým na očiach a po nevydarených zápasoch to schytávajú zo všetkých strán. Začínajúc Twitch chatom a končiac na sociálnych sieťach. Svoje v tomto prípade bezpochyby robí aj prepojenie eSportu na stávkovanie.

Pretože ak v niečom majú ľudia peniaze, zvyšuje to ich záujem a aj intenzitu reakcií na výsledky zápasov. A Dota 2 o prekvapenia, ako sme už písali, núdzu naozaj nemá. V skutočnosti má táto hra najväčší potenciál na "otočky", comebacky, kedy sa aj z bezvýchodiskovej situácie pre jeden tím dá vykúzliť víťazstvo. No komunita vie byť aj vrúcna, podporná a zhovievavá.

Produkcia na najvyššej úrovni ale aj s chybičkami

Celým turnajom, ktorý bol tento rok rozdelený na viacero častí a natiahol sa tak na celé dva týždne, nás sprevádzajú moderátori a profesionálni komentátori. Ich vášeň pre hru je nákazlivá a prispievajú k tomu správnemu "hypu". Známe tváre komentujúce zápasy sú jedna vec, druhou je potom obsah tvorený mimo hry. SirActionSlacks a Kaci Aitchison pravidelne zabávajú divákov vtipnými sketchmi, interakciou s návštevníkmi turnaja a rozosievajú radosť všade po svete.

Modla hernej scény, sám Gabe Newell, tvár spoločnosti Valve, si tento rok ukradol tie najlepšie scénky pre seba. Účinkoval v mnohých vtipných videách a nemohlo chýbať ani tradičné "Welcome, to The International". Niečo, bez čoho by turnaj nebol tým, čím je dnes. Dokonca vtipne adresoval aj neustále narážky hráčov na fakt, že Valve si so všetkým dáva poriadne na čas. Jednoducho legenda.

Fenomén s najdlhšou tradíciou

Skvelé je, že Valve sa snaží pokrývať s Internacionálom celý svet a pravidelne tak mení lokalitu podujatia. Tento rok sme zavítali do Singapuru, kde 20 najlepších tímov sveta sledovali jedny z najlepších fanúšikov na scéne. Že na turnaj dorazila aj Eva Elfie bola len čerešnička na torte pre samotných hráčov, ako aj pre divákov.

The International je fenomén, ktorý nemá vo svete hier obdobu. Nie je to len obyčajný turnaj, ale pre mnohých aj životný štýl, kvôli ktorému si každoročne berú dovolenky, aby sa ho mohli buď osobne zúčastniť, alebo si celú seansu vychutnať v pohodlí domova.

Ako vždy, aj tento rok ho sprevádzalo vydanie Battle Passu, ktorý hráčom prináša niekedy menej, inokedy viac skvelé odmeny v podobe kozmetických predmetov do hry, hlášok moderátorov a rôznych iných bonusov. Battle Pass v Dota 2 má ale ešte jednu unikátnu vlastnosť – jeho kúpou prispieva komunita k navýšeniu celkovej výšky odmeny nielen pre víťaza, ale pre všetky zúčastnené tímy. Aj preto sa posledné roky pohybujeme nie v rádoch miliónov dolárov, ale desiatok miliónov dolárov.

Všetko, po čom fanúšikovia túžia. Aj kiksy

Každý tím sa tak, pochopiteľne, snaží predviesť čo najlepší výkon a dostať sa v turnaji čo najďalej. Vo svojej podstate je ale v každom profesionálnom hráčovi zakorenená túžba po víťazstve, poraziť súperov a zodvihnúť nad hlavu Aegis of Immortal – bájnu trofej, ktorá nepadá len z Roshana, ale aj zo spoločnosti Valve. Že tento rok boli oslavy bujaré dokladá aj Tweet od víťazov, ktorým sa trofej po párty noci... stratila.

A niet sa čomu čudovať. Pre každého jedného hráča to bola na Internacionáli víťazná premiéra. Veľkoleposťou sa turnaju nevyrovná žiadny iný. Ani League of Legends a ich Worlds. A ako už býva posledné roky zvykom, aj tentokrát sa dočkáme True Sightu – približne hodinového filmu zachytávajúceho finále dvojice najlepších tímov. Ich reakcie, konverzácie počas zápasov, prípravu...

Dota 2 má všetko, po čom fanúšikovia túžia, vrátane nahliadnutia do zákulisia. Obrovské zásluhy na tom, kde sa hra aktuálne nachádza, má aj celý štáb a produkcia, pretože keď ide do tuhého, šliapu do plných.

Niekoľko súbežne spustených videoprenosov, prestrihy do štúdia, rozhovory, najlepšie playe z daných zápasov... Vo všetkom sa Dota 2 vyrovnala napríklad futbalovým či hokejovým prenosom. A diváci si dokonca môžu vybrať, kde budú pozerať. Či už to bude na Twitchi alebo online vysielaní na YouTube, je na nich.

Fantasy liga aj najväčšie odmeny pre víťazov turnaja

K dispozícii je aj možnosť spustiť prenos priamo v hre s možnosťou pretáčania, vybratia komentátorov podľa jazyka alebo interakcie s Battle Passom a fantasy ligou. Každý hráč má svoju vlastnú kartičku, presne ako v iných športoch, a diváci si môžu na každý deň zostaviť svoju päticu, ktorá im potom prinesie body do Battle Passu a nejaké odmeny navyše.

Aby sme si to zhrnuli. The International je tradičným sviatkom (nielen) pre hráčov Dota 2 a spája rok čo rok komunitu tak, ako žiadny iný eSport turnaj. Najväčšie odmeny pre zúčastnené tímy sú jedna vec, druhá potom samotná prestíž. Pretože vyhrať The International je všetko len nie ľahké. Každému ide o všetko a každý jeden z hráčov chce dokázať, že má na to byť najlepším. Do toho tá najlepšia atmosféra, ktorú sprostredkúvajú moderátori, komentátori, hostia, hráči aj samotní diváci.

Internacionál je sviatok rozmerov, akými sa nemôže pochváliť žiadny iný turnaj vo svete eSportu. Valve si toho je dobre vedomé a preto vynakladá maximálne úsilie, aby každoročne prilákali stále viac a viac divákov. Tohtoročný prize pool nebol najväčší a môžeme len polemizovať, či to bolo nie práve najšťastnejšie riešeným Battle Passom. Opäť sme ale dostali nezabudnuteľné príbehy, playe a zážitky, ktoré posúvajú hru stále vpred. Už teraz sa nemôžeme dočkať začiatku novej sezóny DPC a najmä ďalšieho ročníka The International 12.

Značky

Podobné články

Vstúpte do bety Call of Duty: WWII zadarmo

Vstúpte do bety Call of Duty: WWII zadarmo

Total War Saga: Thrones of Britannia dátum vydania a systémové nároky

Total War Saga: Thrones of Britannia dátum vydania a systémové nároky

World of Warships (WoWs) preview

World of Warships (WoWs) preview

Do hry Fortnite prichádza v rámci Halloweenu dvojica postáv z Resident Evil série

Do hry Fortnite prichádza v rámci Halloweenu dvojica postáv z Resident Evil série

Nové Call of Duty Vanguard príde už túto jeseň. Predstavuje sa prvým trailerom

Nové Call of Duty Vanguard príde už túto jeseň. Predstavuje sa prvým trailerom

Návod: ako si založiť Minecraft server

Návod: ako si založiť Minecraft server

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f b 3 a 7 5  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia