softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15076
  • Užívatelia: 3237

Game of Thrones – nielen seriálový fenomén

Autor: Redakcia  |   Publikované: 24.6.2015 | Zobrazené: 4005x

Pokiaľ nežijete v jaskyni bez internetu, asi ste už o populárnom seriáli stanice HBO počuli. Šanca je, že ste ho aj videli a vzhľadom k fanúšikovskej základni by nás neprekvapilo, že ho aj milujete. Seriál si získal priazeň divákov kvôli tradičným HBO "hodnotám", ktoré dovádza k dokonalosti (alebo absurdite) a zároveň je zoskrutkovaný na kompatibilnú fantasy predlohu, ktorá je rovnako brutálna, rovnako neľútostná, rovnako krvavá, rovnako nahatá a rovnako nespravodlivá. Game of Thrones ale nie je len prvotriedny seriál!

Seriál pohltil i fantasy nováčikov

Už prvé minúty seriálu, trochu dlhší trailer, ukázali, že sa deje niečo zvláštne. Že na obrazovkách našich televízií sa objaví výnimočný počin, ktorý sa nebojí žánru fantasy, ani problémov, ktoré s ním súvisia (náročné efekty a špecifické kulisy). Veľmi skoro však seriál prilákal aj povedzme mainstreamové publikum, divákov televíznych seriálov a mladých ľudí, ktorí už televíziu nepozerajú (a namiesto toho sťahujú z internetu len to, čo naozaj chcú vidieť). Koniec prvej sezóny už sledoval celý svet a slová "Prines mi jeho hlavu" zdvihli zo stoličky milióny fanúšikov, ale aj tento (ďalší) smutný koniec Seana Beana ďalej zvyšoval atraktivitu série. Ľudia tak nejako poznali, že Game of Thrones nedáva hlavným kladným postavám neviditeľný štít, vďaka ktorému prežijú až do konca, čo je vec nevídaná a diváci ju dokážu oceniť.

S koncom piatej sezóny môžeme povedať, že sme možno už trochu unavení tým, že akonáhle sa objaví hrdina, je nemilosrdne zavraždený. Láska k tomuto seriálu je ale už tak hlboká a ku koncu chýba tak málo, že si túto jazdu prežijeme naplno a Game of Thrones sa stane legendou, navyše po predchádzajúcich seriálových projektoch HBO sa nedalo nič iné čakať.

Knihy nestíhajú

Všímavý divák vie, že Game of Thrones je názov prvého dielu knižnej série A Song of Ice and Fire, ktorá v siedmich obludne hrubých dielach opisuje stredoveko drsný fantasy svet na pokraji obrovskej katastrofy. Ešte všímavejší divák potom vie, že seriál sa knihami riadi skôr rámcovo a čím ďalej menej - postavy, ktoré majú zomrieť, žijú a naopak, postavy dôležité pre knihu v seriáli vôbec nie sú a naopak, charaktery ďalších postáv sú výrazne zmenené a veľa udalostí sa stane úplne inak v seriáli a knižke.

Knihy sú (nevyhnutne) obsahovo bohatšie a dávajú predsa len o niečo väčší zmysel, zatiaľ čo sa nesnažia nutne šokovať (ale hlavné postavy umierajú aj tam) a hlavne nie sú tak násilné v aranžovaní stretnutia postáv - v seriáli sa často stretnú aj postavy, ktoré sú v knižkách na druhej strane sveta a podobne. Problémom je, že autor, G.R.R. Martin, tak trochu nestíha - seriál už dobehol knižky (koniec piatej série zhruba zodpovedá koncu piatej knižky) a len Sedem vie, či stihne vydať šiesty diel pred štartom šiestej série. A aj keď to stihne, nie je práve 2x reálne, že stihne vydať finálnu siedmu knihu pred štartom poslednej sezóny seriálu.

Fanúšikovia kníh sa teda budú musieť obrniť proti spoilerom, ktoré seriál ukáže, hoci aj v detailoch i stredne dôležitých veciach sa budú obe diela líšiť - nemôžeme však predpokladať, že v seriáli zvíťazí niekto iný ako v knihách, a že osud hlavných postáv (povedzme Jon, Daenerys, Arya, Tyrion) bude výrazne odlišný.

Hry len pre fanúšikov

Akokoľvek sa od seba líšia, seriál aj knihy sú nesmierne kvalitné. O hrách, ktoré sa vezú na popularite (hlavne tej seriálovej), už to povedať tak úplne nemôžeme. Za zmienku stoja hlavne 3 počítačové hry a jedna mobilná.

Game of Thrones (RPG)

Pomerne podarené RPG sa nestretlo s veľkým úspechom a priazňou recenzentov, napriek tomu sa vďaka veľmi podarenému príbehu zapísalo medzi hard-core hráčov a fanúšikov Game of Thrones ako najlepšia hra z tohto univerza. Všetko, čo milujete na seriáli alebo na knihách, nájdete aj v hre, ktorá sa ale venuje inej príbehovej línii. Podľa niektorých ide dokonca aj o jednu z nejnedocenenejších hier vôbec.

Game of Thrones (adventúra)

Príbehové adventúry od Telltale priťahujú, hoci ponúkajú len falošnú slobodu a ich štylizácia kryje zastarané technické spracovanie. Napriek tomu ide o najlepšiu GoT hru, ktorú si môžete dnes zahrať. Vďaka tomu, že sleduje príbehy iných postáv, ale v rovnakej časovej línii ako seriál/knihy, ide o skvelý doplnok pre fanúšikov, ktorí nemôžu vydržať bez dávky brutality a sexu zo Západozemí.

Game of Thrones: Genesis (stratégia)

Fantasy stratégia, ktorá pochováva dobré nápady rovnako ako jej predloha obľúbené postavy - rýchlo, nemilosrdne a občas aj nezmyselne. Genesis vás pošle do obdobia, kedy sa Westeros ešte len formoval do svojej terajšej podoby - a formovanie to bolo, ako asi viete, brutálne a poriadne horúce, to keď sa do všetkého priplietli Targaryeni a ich draky. Napriek veľmi lákavej téme sa hra proste hrateľnostne nepodarila a odporučiť ju môžeme jedine skutočným nadšencom - do stratégií a zároveň do Games of Thrones.

 Game of Thrones Ascent (mobilné RPG/stratégia)

Táto zaujímavá mobilná hra sa môže pochváliť úzkym zviazaním so seriálom. S vašou postavou budete plniť stovky a tisíce questov, môžete sa pridať k jednému z veľkých lordov a ako sa rozvíja seriál, rozpína sa aj samotná hra - dopĺňaná o nový obsah. Navyše je zadarmo, takže ak disponujete šikovným mobilom alebo tabletom s iOS alebo Androidom, rozhodne odporúčame titul vyskúšať.

Značky

Podobné články

Grand Theft Auto 5 a GTA Trilogy dostanú remaster. Poznáme dátum vydania

Grand Theft Auto 5 a GTA Trilogy dostanú remaster. Poznáme dátum vydania

Súťažte na Raketke o nový iPad mini a ďalšie nadupané ceny

Súťažte na Raketke o nový iPad mini a ďalšie nadupané ceny

Warcraft lll: Reforged cena a rok vydania

Warcraft lll: Reforged cena a rok vydania

Nové Call of Duty Vanguard príde už túto jeseň. Predstavuje sa prvým trailerom

Nové Call of Duty Vanguard príde už túto jeseň. Predstavuje sa prvým trailerom

Najlepšie multimediálne prehrávače pre váš počítač

Najlepšie multimediálne prehrávače pre váš počítač

Čo je Long Driven Shot a ako vystreliť po zemi v hre FIFA?

Čo je Long Driven Shot a ako vystreliť po zemi v hre FIFA?

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 a 7 f d 4  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia