softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Nostalgia s nadčasovosťou. Prečo je Battlefield: Bad Company 2 stále najlepšou hrou série?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 23.10.2022 | Zobrazené: 878x

Dve najznámejšie série online strieľačiek Call of Duty a Battlefield už od svojich počiatkov rozdeľovali komunitu na dva tábory. Zatiaľ čo prvá menovaná ponúkala bojisko z viac arkádového pohľadu, BF bola vždy tá realistickejšia. Za viac ako 20 rokov vydala spoločnosť EA DICE 12 titulov, niektoré vydarenejšie, iné menej, a jeden prelomový. Reč je, samozrejme, o Battlefield: Bad Company 2, ktorá si u mnohých hráčov drží prvenstvo čoby najlepšia hra série vôbec.

Viac ako 12 rokov stará hra má na Metacritics skóre 87/100, resp. 8,2/10 od hráčov a radí sa k tomu najlepšiemu, čo franšíza priniesla. U hráčskej základne je z tohto pohľadu dokonca najvyššie zo všetkých častí Battlefieldu a dodnes je, na rozdiel od takého Battlefield: 2142, hrateľným kúskom s aktívnou hráčskou základňou a živými servermi.

Ani EA DICE, ani hráči nechcú Bad Company 2 nechať odísť a spoločne tak držia hru pri živote. EA stále poskytuje podporu serverov a hráčska základňa to využíva. Keďže ide o pomerne starší titul, pravidelne sa objavuje v zľavách, najmä na Steame, čím do hry prichádzajú občasne a návalovo noví hráči.

Veľkolepé vydanie spred 12 rokov

Battlefield: Bad Company 2 obstál v skúške časom na výbornú, čo sa o mnohých žánrovo podobných hrách povedať nedá. Že sa tejto "starej dáme" darí aj 12 rokov od vydania je výsledkom viacerých faktorov. Veľkú zásluhu na tom má aj doladené vydanie BC2 bez bugov, čo dnes už zďaleka nie je samozrejmosť. Vývojári sa často snažia posunúť hráčom produkt nedorobený a dokonca očakávajú, že im komunita poskytne spätnú väzbu s cieľom vylepšiť doladiť hru "za pochodu". Niekto by mohol podobný prístup označiť za lenivosť tvorcov a v mnohých prípadoch by mal pravdu.

Hra si tak ihneď po vydaní vyslúžila chválu zo všetkých strán a k takému produktu sa potom hráči dostanú oveľa skôr, než ku hre, ktorá je roznesená na kopytách skôr, než sa vôbec dostane z predbežného prístupu do plnohodnotného vydania.

Ničiteľné prostredie ako gamechanger

V prípade Battlefield: Bad Company 2 ale nešlo o náhodu. EA DICE si dali skutočne záležať, aby priniesli hotový produkt a pribalili k tomu bonus, ktorý si hráčov okamžite získal. Ničiteľné prostredie. Zlomový bod, kedy mala väčšina priaznivcov multiplayerových vojenských strieľačiek jasno, ktorá séria má aktuálne ten lepší titul. A nie, nebola to Call of Duty.

Možnosť meniť tvár bojiska bola natoľko obrovským krokom vpred, že sa z Bad Company 2 stal zo dňa na deň hit. Nastolený trend sa odvtedy v žánri zaužíval, ale my sme stále v roku 2010, kedy vôbec nešlo o samozrejmosť.

Táto mechanika hry bola navrhnutá tak prepracovane, že je dodnes stále vyzdvihovaná ako jedna z najlepších nielen v Battlefield franšíze. Úplne zničiť prístavné mesto alebo odpáliť strategické miesta výbušninou pridávali hre tú zlatú esenciu, vďaka ktorej ani jedna mapa nebola nikdy rovnaká.

Úžasne prepracované a vyvážené mapy

A keď už sme pri tých mapách... Áno, jedny z najlepších máp v sérii má práve Bad Company 2. Každá s vlastnou atmosférou, každá detailne navrhnutá tak, aby nenadržiavala ani jednej súperiacej strane.

Vyváženosť máp ide ruku v ruke s hernými módami ako Conquest, Rush či Squad Deathmatch. Pre každý z nich má konkrétna mapa rôznu rozlohu a rozmiestnenie strategických bodov tak, aby bol dosiahnutý čo najlepší zážitok z dobývania či bránenia oblastí.

A aj keď je séria Battlefield považovaná za realistickejšiu verziu vojny než náprotivok Call of Duty, v Bad Company 2 sa podarilo skĺbiť verné spracovanie bojov so zábavou. Na jednej strane tu máme azda najlepšiu audio stránku v celej BF sérii a úžasné modely vozidiel a zbraní, na tej druhej potom stojí samotná hrateľnosť prívetivá k úplným nováčikom a odmeňujúca aj skúsených online bojovníkov.

Bez spolupráce ďaleko nezájdeme

Každá herná trieda má svoje opodstatnenie, je vyvážená a ponúka tímu všetko, čo si moderná vojna vyžaduje. Obrovský dôraz je kladený na hru v čatách, kedy sa hráči môžu zrodiť na svojho parťáka a dobývať územia, resp. plniť rozkazy spoločne. Spolupráca je kľúčová pre úspech a Bad Company 2 to využíva najviac z celej série.

Skvelý zážitok z bojiska dotvára aj grafika, ktorá ešte nie je tak "čistá" ako v ďalších tituloch série ako Battlefield 3 či Battlefield 5. Neuhladenosť vojne svedčí a pomáha vykresliť dianie na mapách. Dnes už, samozrejme, nejde o najkrajšiu hru v sérii, ale stále o konkurencieschopný titul, ktorý ani teraz neurazí a prekvapí svojou nadčasovosťou.

Dlhovekosť zároveň preniesla hru do štádia, kedy ju pravidelne hráva niekoľko stoviek hráčov, ktorí sa medzi sebou na serveroch aj navzájom poznajú. Táto rodinná atmosféra je doplnená o nováčikov alebo príležitostných hráčov, a spoločne sa starajú o to, že v akejkoľvek hodine počas dňa aj noci je stále plných niekoľko serverov.

Nostalgia a revolúcia "píšu" aj po rokoch

Battlefield: Bad Company 2 spája nostalgickosť s nadčasovosťou a revolučným mechanizmom ničenia prostredia, ktoré zabezpečili prežitie tohto staršieho titulu dodnes. To ale nie je všetko, prečo je hra mnohými považovaná za najlepšiu v celej sérii. Vyvážené a detailne spracované mapy, až šialene realistické spracovanie zvukov v hre, verné spracovanie zbraní, vybavenia aj vozidiel alebo dôraz na spoluprácu tímov v čatách.

Netreba zabúdať ani na "špinavosť" grafiky dotvárajúcu realistickejší dojem z modernej vojny. Bad Company 2 je samo o sebe jednou z najlepších hier série, ale po najnovšej časti Battlefield: 2042 pôsobí ako vrchol žánru.

Akési memento, že online strieľačky sa kedysi robili s láskou, čo je u BC2 cítiť na každom kroku. Pretože to nie je a nikdy nebolo o tom, aké možnosti máme pri vylepšovaní vojaka alebo koľko hráčov sa zmestí na hraciu plochu. Nie. Bolo a bude to o celkovom dojme z hry, ktorý pri Bad Company 2 nemôže byť lepší.

Značky

Podobné články

Módy pre Euro Truck Simulator 2 - interiéry, zvuky, mapy

Módy pre Euro Truck Simulator 2 - interiéry, zvuky, mapy

Ako sa nestratiť vo World of Warships

Ako sa nestratiť vo World of Warships

Najlepšie mapy pre Minecraft na stiahnutie zadarmo

Najlepšie mapy pre Minecraft na stiahnutie zadarmo

Nové Star Wars hry prejdú od EA k novému švédskemu štúdiu

Nové Star Wars hry prejdú od EA k novému švédskemu štúdiu

Five Nights at Freddy’s - láska na prvé zľaknutie

Five Nights at Freddy’s - láska na prvé zľaknutie

Novinka Rogue Company poteší hráčov na všetkých platformách

Novinka Rogue Company poteší hráčov na všetkých platformách

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f 9 f 4 0 3  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia