softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15085
  • Užívatelia: 3237

LED žiarovky vám ušetria tisíce

Autor: Redakcia  |   Publikované: 31.3.2015 | Zobrazené: 4165x

Po storočie trvajúcej nadvláde Edisonových žiaroviek sa v poslednej dobe vývoj natoľko zrýchlil, že ešte než si ľudia zvykli na prvé úsporné žiarovky (respektíve skôr žiarivky), už sa na nás valí technológia ďalšia, vo všetkých ohľadoch výrazne dokonalejšia. Dnes nie je pochýb o tom, že LED žiarovky boj o svietenie vyhrajú - dôvodom je to, že ich konkurencia je vo všetkých ohľadoch horšia.

Financie na prvom mieste? Potom si kúpte LED žiarovky. Bežná žiarovka (60W) zožerie zhruba 3 centy za 3 hodiny svietenia - za 1 000 hodín (povedzme bežná doba svietenia žiarovkou za rok) je to potom asi 10€. Oproti tomu LED žiarovka (10W) zožerie iba šestinu, teda asi necelé 2€ za rok svietenia. Aj napriek obstarávacej cene okolo 8€ (ktorá ešte bude ďalej klesať) sa tak LED žiarovka oplatí už v prvom roku používania. A to sme ešte nezapočítali ani to, že LED žiarovka má mnohonásobne dlhšiu životnosť ako žiarovka tradičná.

Ako sa v LED žiarovkách orientovať

Už pri úsporných žiarivkách bolo trochu zložitejšie na prvý pohľad spoznať, či je konkrétna žiarovka vhodná pre zamýšľané použitie. U bežných žiaroviek sa totiž ľahko spozná svietivosť podľa príkonu vo Wattoch - 40 W je slabá, 60 W normálna, 75 W už pomerne intenzívna a 100 W znamená nielen obrovskú spotrebu elektrickej energie (so 100 W si vystačia aj niektoré herné konzoly), ale tiež veľmi silné svetlo.

Lenže efektivita žiariviek a LED žiaroviek je nielen vyššia, ale tiež rôzna, takže 10 W môže znamenať rôznu svietivosť. Neodvratne tak posudzovanie svetelného výkonu žiaroviek muselo prejsť na iný, zmysluplnejší systém. Tým sú Lúmeny, na ktoré sa meria svetelný tok. Nasledujúca tabuľka vám povie, koľko Lúmenov na LED žiarovke potrebujete, aby sa vyrovnala klasickým žiarovkám o výkone 25-100 W.

Ďalej si musíte vybrať farbu svetla - čím nižšia teplota, tým viac do žlta/oranžova, čím je teplota vyššia, tým je svetlo belšie a potom aj modrejšie. Klasická žiarovka zodpovedá svetlu 2 700 K a až do 3 300 K ide o teplé farby, do 5 300 K sú potom farby neutrálne a nad 5 300 K už silno do modra - na doma sa najviac hodia LED žiarovky od 2 700 do 5 000 K.

Výhody LED žiaroviek

LED žiarovky majú výhod viac. Jednou je extrémna životnosť, druhou nízka spotreba energie - tie sú najzásadnejšie. Žiarovky s diódami sú ale variabilnejšie než bežné žiarovky, majú okamžitý nábeh na 100% intenzitu svetla, nie sú takým problémom pre životné prostredie ako ortuť obsahujúce žiarivky.

Nevýhody LED žiaroviek

LED žiarovka sa nehodí len tam, kde sa svieti len príležitostne a po krátku dobu, kedy sa nedá očakávať, že by sa vyššia obstarávacia cena v rozumnom horizonte vrátila. Ďalším teoretickým problémom je škodlivosť modrého svetelného spektra pri nočnom svietení, ktoré sa u LED svetiel vyskytuje vo väčšej miere ako u bežných žiaroviek. Podľa niektorých odborníkov tak môže modré svetlo LED žiaroviek pri nočnom svietení narušovať spánok a prirodzený rytmus striedania telesnej aktivity a neaktivity. 

Značky

Podobné články

Výber najlepších kancelárskych alternatív k balíčku MS Office

Výber najlepších kancelárskych alternatív k balíčku MS Office

Ponorte sa pod hladinu oceánu s Google „Street“ View

Ponorte sa pod hladinu oceánu s Google „Street“ View

Ako nainštalovať Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Ako nainštalovať Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Alternatívy pre MS Office zadarmo – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Alternatívy pre MS Office zadarmo – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Najlepšie prehliadače PDF dokumentov zdarma

Najlepšie prehliadače PDF dokumentov zdarma

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  c c 3 7 7 d  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia