softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Tomuto sa pri zachádzaní s PC vyhnite oblúkom

Autor: Redakcia  |   Publikované: 24.3.2015 | Zobrazené: 3004x

Svet okolo nás stále viac zdôrazňuje potrebu zdravého životného štýlu, ktorému už podľahlo nemálo ľudí, ale väčšina ho úspešné ignoruje - podobné je to s počítačmi, ku ktorým sa bohužiaľ väčšina užívateľov chová ako k sebe samému. Riziká sú pritom rovnaké - kratší život (životnosť), vyššie riziko predčasného úmrtia (rozbitia) a v neposlednom rade aj znížená kvalita života (užívateľské skúsenosti). Sú to veci, ktoré PC robíme aj nerobíme, čo spôsobujú jeho rýchlejšie opotrebenie a zvýšené riziko náhleho odchodu do kremíkového neba. Poďme sa teraz na tie najväčšie hriechy pozrieť.

Necháte PC zaniesť prachom

Ak žijete v omyle, že do PC sa nemusí vôbec liezť, kým funguje, tak si tvoríte problémy. Obzvlášť pri herných a inak intenzívne vyťažovaných počítačoch, ktoré často idú na doraz, hrozí prehrievanie komponentov kvôli zanášaniu prachom. Ak si na to sami netrúfate, zverte PC do ruky niekomu, kto sa do neho nebojí "siahnuť". Aby sa zabránilo poškodeniu PC statickou elektrinou, nie je dobré vnútro PC vysávať a chodiť do neho bez použitia antistatického náramku.

Máte napájací kábel zapojený priamo do steny

Alebo obyčajnej predlžovačky. Problém je v tom, že pomerne citlivá elektronika počítača ľahko utrpí poškodenie z dôvodu náhleho vypnutia elektriny a ešte skôr z dôvodu prepätia. Proti tomu prvému sa môžete brániť len nákupom dosť drahých UPS zariadení, ale tomu druhému predídete vďaka dostupným prepäťovým predlžovačkám.

„Čistíte“ displej agresívnymi prípravkami

Chémia a monitor, to nejde dokopy. Lenže prach a občas aj iný bordel monitory priamo priťahujú, takže raz za čas sa im musí nejaká tá starostlivosť venovať. Ideálne ale iba s použitím drobného množstva prípravku, ktorý je na tento účel vyrobený, ktorý nanesiete najskôr na jemnú handričku, ktorou potom displej jemne očistíte.

Nezálohujete svoje dáta

Dáta sú krehké, stačia dve kliknutia a sú fuč, stačí chybný disk a sú fuč... Ak si dokážete predstaviť, že teraz prídete o všetky dáta uložené v prístroji, na ktorom tento článok čítate, tak gratulujeme, zálohovať nemusíte. Pokiaľ máte ale v PC dôležité dokumenty, fotky z digitálnych foťákov a ďalšie nenahraditeľné súbory, tak by pre vás mohla byť ich strata problém alebo šok. Otázkou tu nie je, či sa to vôbec stane, ale skôr kedy. Preto zálohujte - dôležité dáta aspoň na 2 disky zároveň a ešte k tomu na bezpečné online úložiská (bezpečné znamená chránené dobrým neidentifikovateľným heslom a od solídneho poskytovateľa, ktorý berie zabezpečenie vážne).

Niečo naň vylejete

Vodu a vôbec akúkoľvek tekutinu by ste mali od svojho počítača držať ďalej. Ak vám do neho totiž natečie, máte smolu. Skrat a oxidácia sa postarajú o to, aby sa váš stroj už nespustil. Tekutiny držte ďalej aj od periférií, pretože za poliatie vám nepoďakuje ani klávesnica, ani myš. Stačí pár kvapiek, ktoré zatečú na správne miesto a je po srande.

Dopriavate mu príliš tvrdú masáž

Otrasy, údery, nedajbože pády, to sú nepriatelia elektroniky všeobecne, ale najviac trpia mechanické disky, ktoré sú tak trochu podobné gramofónu. Asi si dokážete predstaviť, že keď "ihla" ide po disku, nie sú žiadne pohyby celého počítača zrovna žiaduce. Disk a dáta na ňom si takto môžete ľahko zničiť.

„Chladíte“ ho otvorením bočného krytu

Verte, že ho nechladíte, ale naopak - kľúčové komponenty nebudú správne chladené kvôli tomu, že narušíte prúd vzduchu, ktorý normálne v skrini zabezpečuje distribúciu (relatívne) chladného vzduchu. Narušíte citlivý ekosystém a ešte zvýšite množstvo prachu, ktoré sa vám na komponentoch bude usadzovať.

Siahate dovnútra bez antistatického náramku

Statickú elektrinu poznáme všetci, či už kvôli ranám od náhodných objektov, alebo "prítulným" vlasom. Statická elektrina dokáže nenávratne poškodiť citlivú elektroniku PC, takže ak sa chcete v kompe hrabať, kúpte si za pár korún antistatický náramok.

Defragmentujete disk

V dnešnej dobe nie je vôbec ľahké naraziť na disk, ktorého fragmentácia by dosahovala hodnoty, s ktorými je potrebné niečo robiť. Ak máte aspoň Windows 7, môžete nechať všetko na samotnom systéme, ale ak máte v PC SSD disk, tak jeho defragmentáciu zásadne nečistite, pretože má obmedzenú životnosť (čo do zápisov dát), takže mu defragmentácia ubližuje (a navyše je na nič).

Podobné články

Online kancelárske balíky a užitočné editory zadarmo

Online kancelárske balíky a užitočné editory zadarmo

Ako vybrať LED žiarovky

Ako vybrať LED žiarovky

Najlepšie pluginy pre Google Gmail

Najlepšie pluginy pre Google Gmail

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Wattpad – blog pre všetkých spisovateľov aj čitateľov

Wattpad – blog pre všetkých spisovateľov aj čitateľov

Virtuálna prechádzka už aj po slovenských uliciach v Google StreetView

Virtuálna prechádzka už aj po slovenských uliciach v Google StreetView

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 c 8 a f 0  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia