softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15076
  • Užívatelia: 3237

Ako na zabezpečenie domácej WiFi siete

Autor: Redakcia  |   Publikované: 24.3.2014 | Zobrazené: 13401x

Bezdrôtové siete sú všade okolo nás, a keď sa k niektorej chceme pripojiť, musíme spravidla zadať heslo. Rovnakým spôsobom by mala byť zabezpečená aj naša domáca sieť, ak nechceme, aby nám ju využívali okolité domácnosti alebo dokonca aby naše dáta prúdiace sieťou niekto odpočúval.

Starší článok o nastavení WiFirouteru si prečítajte TU

V dnešnom článku sa teda zameriame hlavne na to, ako správne ochrániť svoju domácu bezdrôtovú (WiFi) sieť. Začneme základnými úkonmi a skončíme pri tom najdôležitejšom, pri šifrovaní a heslách.

Pripojenie k routeru

Na založenie bezdrôtovej siete potrebujete router (vynechajme teraz USB a PCIwifi karty), do ktorého spravidla vedie kábel od internetu a ktorý sa k vášmu PC pripája taktiež cez sieťový kábel - to je dôležité, pretože aj keď chcete neskôr prevádzkovať iba bezdrôtovú sieť, tak pripojenie káblom je dôležité pre nastavenie routera.

Keď máte router napojený do zásuvky, zapnutý a pripojený k PC káblom, môžete sa dostať do jeho nastavení. Na routeri alebo v manuáli k nemu je napísaná jeho adresa, ktorú zapíšete do svojho internetového prehliadača a potvrdíte enterom. Adresa je zložená z číslic oddelených bodkou, napríklad "192.168.0.1" bez úvodzoviek. Objaví sa hláška, aby ste zadali heslo, ktoré opäť nájdete na tele routeru alebo v manuáli, prípadne býva pre všetky výrobky jedného výrobcu rovnaké a možno ho nájsť aj na internete.

V nastavení routeru už môžete zmeniť všetko, čo je potrebné. V rámci zabezpečenia (nielen) bezdrôtovej siete pôjde o:

  1. Heslo pre prístup k routeru (teda to, ktoré ste zadali teraz)
  2. Zmena názvu, skrytie a zapnutie bezdrôtovej siete
  3. Filtrovanie MAC adries
  4. Nastavenie šifrovania a hesla pre prístup k bezdrôtovej sieti

1. Nastavenie hesla k administrácii routeru

Tento krok môžete urobiť, ale jeho preskočením sa na 99% nič zlé nestane. Dôvodom je to, že pre prístup je potrebné fyzické pripojenie káblom, čo dosiahne len niekto vo vašej domácnosti, čo nepatrí do problémov, ktoré by vyriešila bežná ochrana domácej siete. S routerom v rukách môže navyše záškodník vykonať aj jeho reset, s ktorým bude akékoľvek zabezpečenie, nielen to heslom k routeru, prelomené.

Pre väčšinu užívateľov môže byť reálnejšie nevytvárať ďalšie zbytočné heslo, ktoré by neskôr mohlo spôsobiť viac problémov (reset routeru), než vecí pozitívnych.

2. Zmena názvu a zapnutie bezdrôtovej siete

Tento krok úzko súvisí s krokom posledným, preto najprv prezrite ten skôr, ako sa do toho pustíte. Zmenou názvu zamedzíte ľahkému nájdeniu siete, ktorú pre istotu ešte skryjete (zariadenia, ktoré ju majú vrátane hesla už uloženú, sa k nej pripoja automaticky) a zapnete. V prípade, že by ju niekto šikovný naozaj hľadal, tak sa mu to síce podarí, ale zabránite tým viditeľnosti vašej siete väčšine vášho okolia, či už ide o susedov, okoloidúcich alebo spolubývajúcich.

3. Filtrovánie MAC adries

Veľmi zaujímavá možnosť, ktorá znemožní pripojenie k vašej bezdrôtovej (i drôtovej) sieti zariadení, ktoré nemajú jednu z povolených MAC adries. Ide o takzvanú fyzickú adresu, ktorú možno síce zmeniť, ale pre väčšinu užívateľov ide o ťažký oriešok.

MAC adresu zariadenia nájdete napríklad v detailoch vášho sieťového pripojenia v Centre sieťových pripojení a nachádza sa pod pojmom Fyzická adresa.

4. Nastavenie šifrovania a hesla bezdrôtovej siete

Jedinou spoľahlivou ochranou vašej bezdrôtovej siete je nastavenie správneho šifrovania a silného hesla. Nikdy nevoľte iné šifrovanie, než WPA2 a vaše heslo by malo byť dostatočne dlhé (aspoň 8 znakov) a hlavne odolné, čo znamená, že by nemalo byť jednoducho odvoditeľné (aj sused môže poznať meno vášho psa) a zistiteľné. Zvoľte si napríklad náhodnú slovenskú vetu a napíšte ju bez diakritiky a medzier, ale zato s nahradením slov číslami. "Boli2aprislatretia" a podobne. Môžete si ale zvoliť aj zložitejšie heslo, pretože sa vždy dostanete k jeho zmene cez administráciu routera.

Značky

Podobné články

Top 7 najlepších a najspoľahlivejších antivírusov

Top 7 najlepších a najspoľahlivejších antivírusov

OpenTTD online play

OpenTTD online play

Bezpečnosť na verejnej WiFi?

Bezpečnosť na verejnej WiFi?

Oblúbené programy v portable verzii

Oblúbené programy v portable verzii

AV-Comparatives vyhlásilo najlepší antivírus roka 2012

AV-Comparatives vyhlásilo najlepší antivírus roka 2012

Zoznam najlepších antivírusov za február 2017 podľa AV-Comparatives

Zoznam najlepších antivírusov za február 2017 podľa AV-Comparatives

Diskusia

Juraj N Juraj N reagovat 17.05 11:07

Dobrý deň, viete mi niekto poradiť , ako nastaviť viac wifi switchov v budove? Nedarí sa mi to, po resetovaní a znovu nastavení jedneho wifi switchu mi prestal ísť internet z iného wifi switchu. Kde som mohol spraviť chybu?

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 c 2 3 2 f  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia