softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15026
  • Užívatelia: 3236

Wattpad – blog pre všetkých spisovateľov aj čitateľov

Autor: Redakcia  |   Publikované: 20.1.2016 | Zobrazené: 4273x

Internet je miestom, kde sa každý môže tvorivým spôsobom prejaviť. Aby to bolo čo najjednoduchšie, vznikli blogy, spravidla neplatené služby, kde si môže každý kus internetu vziať pre seba, nech už sa chce prezentovať čímkoľvek. Blogovaniu prepadli milióny ľudí na celom svete, ale pretože musia byť blogy veľmi univerzálne a jednoduché (využívajú ich aj veľmi neskúsení užívatelia), chýba im často potrebná funkcionalita, ktorá by z osobného zápisníčka mohla vytvoriť niečo viac. Preto existujú online fotoalbumy pre fotografov, cloudové úložisko pre dáta a podobné špecializované služby. A ak je vaším cieľom písať príbehy, nájdete svoje útočisko na Wattpade.

Wattpad vlastne funguje ako bežný blog spojený so sociálnou sieťou ale s tým, že funkcie pre správu obsahu sa zameriavajú na potreby spisovateľov. Je tak možné vytvárať knihy a tie zaobstarávať kapitolami, čo vám obyčajný blog, kde možno len pridávať príspevky a v krajnom prípade aj kategórie takto explicitne neponúka.

Vďaka zameraniu Wattpadu naviac systém pozná obsah, ktorým ho ľudia plnia, takže môže užívateľom odporúčať na základe hodnotenia, žánrov i kľúčových slov. Používatelia si navyše môžu ukladať príbehy do obľúbených, takže sa k nim potom môžu ľahšie vracať, o čom si blogísek môže nechať len zdať. Rovnako tak je možné sledovať konkrétnych autorov.

Hlavne pre fanúšikov

Zo svojej podstaty je Wattpad určený hlavne autorom, ktorí buď vôbec o komerčné písanie neusilujú, alebo berú Wattpad ako miesto, kde sa môžu prejaviť a aj vďaka spätnej väzbe od čitateľov zdokonaliť. Skúsenejším autorom môže poslúžiť aspoň ako testovacia pôda pre nové nápady, ale je nutné počítať s tým, že najviac ľudí tu hľadá a čaká skôr jednoduché príbehy, žiadnu profesionálnu prácu. Väčšina žánrov je, aspoň u českých príbehov, ovládaná fan-fikciou a skôr tínedžerskými predstavami o spracovaní tém ako sú upíri, láska, sex…

Šialené množstvo obsahu

Predstavte si, že pre všetkých písania chtivých ľudí na svete vytvoríte službu tak podarenú, že opustia stovky rôznych blogovacích portálov a nahrnú sa vám na jedno jediné miesto. Presne tak Wattpad vyzerá. Pravdou je, že tvorba zmysluplnejšie ucelených príbehov dá celkom zabrať, ale na Wattpade je jednoduché aj začať, takže na ňom pribúda extrémne množstvo obsahu. Áno, aj v češtine či slovenčine.

Než sa teda zorientujete a na Wattpade si nájdete ideálne miesto, či už ako autor, alebo čitateľ, pravdepodobne sa budete musieť prehrýzť tonou obsahu, ktorý vám nič moc nepovie. Wattpad vás síce spočiatku k nejakej voľbe preferencií vyzvať chce, ale tá je dosť obmedzená. Najväčšiu šancu máte, keď si vyberiete obľúbený žáner a prejdete si čo najviac jeho zástupcov, z ktorých vás napríklad nejaký zaujme. A aj vtedy pôjde pravdepodobne o literatúru, ktorú by ste očakávali na blogoch. To ale neznamená, že nestojí za prečítanie - naopak, obrovský úspech Wattpadu ukazuje, že systém "od fanúšikov pre fanúšikov" môže fungovať skvele.

Podobné články

Oblúbené programy v portable verzii

Oblúbené programy v portable verzii

Nástupca USB má iný tvar a nové schopnosti

Nástupca USB má iný tvar a nové schopnosti

Najlepšie prehliadače PDF dokumentov zdarma

Najlepšie prehliadače PDF dokumentov zdarma

Alternatívy pre MS Office zadarmo – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Alternatívy pre MS Office zadarmo – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Čo prinesie Microsoft Office 2013?

Čo prinesie Microsoft Office 2013?

Rady čo robiť pri poliatí notebooku vodou, pivom a inou tekutinou

Rady čo robiť pri poliatí notebooku vodou, pivom a inou tekutinou

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  6 7 6 d 7 5  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia