softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 13372
  • Užívatelia: 2984

Nové procesory len s Windows 10

Autor: Redakce  |   Publikované: 3.2.2016 | Zobrazené: 1319x

Microsoft ďalej tlačí svoj systém Windows 10 medzi užívateľov, či už po "desiatkach" túžia, alebo nie. Tentoraz sa rozhodol k tomu využiť pomerne zákernú taktiku - obmedzí totiž kompatibilitu nových procesorov so staršími verziami svojho operačného systému. V podstate tak používateľa donúti, aby s novým procesorom prešli aj na nové Windows.

Prvou lastovičkou už sú procesory Skylake od Intelu, ktoré by mali byť novo plne kompatibilné len s Windows 10. Neznamená to síce, že by nové CPU od AMD či Intelu prestali zo dňa na deň fungovať na Windows 7 a 8.1, ale Microsoft ani výrobcovia čipov už neurobia tú "prácu navyše", aby zaistili, že všetko pôjde dobre na všetkých systémoch.

Obmena klasickej stratégie

Microsoft má s nutkaním zákazníkov k prechodu na novšiu verziu Windows bohaté skúsenosti. V minulosti cielil ale hlavne na hráčov, keď nové verzie rozhrania DirectX obmedzoval iba na najnovšie systémy, či už išlo o exkluzivitu DirectX 10 pre Windows Vista, alebo novo o DirectX 12 pre Windows 10.

Lenže nové "directy" naberali na dôležitosti ešte pomalšie, než prirodzene rástla základňa užívateľov nových Windows. Taktika to tak bola skôr neužitočná. Podobné je to s obmedzením podpory po uplynutí určitého časového úseku - tento úsek je totiž veľmi dlhý a v podstate príliš neskracuje prirodzenú životnosť operačného systému. Napríklad Windows XP prestal byť podporovaný až po viac ako 12 rokoch na trhu v čase, keď sa už väčšina užívateľov bez problémov zžila s novými verziami, najmä s Windows 7. Tie čaká koniec podpory v roku 2020.

Lenže tentoraz si Microsoft berie za rukojemníkov oveľa väčšiu skupinu užívateľov, s trochou nadsádzky všetkých, ktorí chcú upgradovať svoj počítač na najnovšie verzie procesorov.

Nezmyselné prevracanie zažitých pravidiel

Plán Microsoftu vyzerá trochu absurdne aj z dôvodu, že krásne kontrastuje s bežným fungovaním IT technológií. Väčšinou je to nový systém, nová hra, nový softvér všeobecne, čo vedie používateľa k vylepšeniu hardvérového vybavenia, pretože vzhľadom k prirodzenému vývoju sa zvyšuje aj náročnosť na výkon. Lenže Microsoft robí presný opak - použitie nového hardvéru podmieňuje používaním najnovšieho softvéru. Windowsy od dôb neslávne preslávených "Víst" príliš na výkon žravé nie sú, ale Microsoftu môže byť v podstate jedno, na akom hardvéri ich systém beží. Oveľa efektívnejšie je donútiť majiteľa moderného hardvéru prejsť na ich nový operačný systém.

Riešením je podriadiť sa

Chcete riešenie? Sú v podstate dve - ak máte radi svoj starší Windows, kúpte si pri upgrade čo najlepšie a najmodernejšie kompatibilný procesor a pár rokov pravdepodobne v pohode vydržíte. Alebo sa môžete podriadiť a prekusnúť "zlo" v podobe Windows 10. Systém je to vydarený, aj napriek jeho povahe neustále aktualizovanej "služby", ale čím viac nám ho Microsoft núti, tým menej našich sympatií si získava.

Podobné články

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Oblúbené programy v portable verzii

Oblúbené programy v portable verzii

Ako nainštalovať Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Ako nainštalovať Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Ako vytvoriť vizitku rýchlo a jednoducho

Ako vytvoriť vizitku rýchlo a jednoducho

Problém s preblikávacím oknom vo Windows - návod na opravu

Problém s preblikávacím oknom vo Windows - návod na opravu

Monitory – nové technológie do kancelárií i hráčskych pevností

Monitory – nové technológie do kancelárií i hráčskych pevností

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 d c 4 d 2  :
 
Odkaz :
Súhlasím Používame cookies, aby sme mohli prevádzkovať túto internetovú stránku a zlepšiť Vašu užívateľskú spokojnosť. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, predpokladáme, že súhlasíte s ukladaním súborov cookies z internetových stránok. (Ďalšie informácie)