softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14807
  • Užívatelia: 3226

Nové procesory len s Windows 10

Autor: Redakcia  |   Publikované: 3.2.2016 | Zobrazené: 2757x

Microsoft ďalej tlačí svoj systém Windows 10 medzi užívateľov, či už po "desiatkach" túžia, alebo nie. Tentoraz sa rozhodol k tomu využiť pomerne zákernú taktiku - obmedzí totiž kompatibilitu nových procesorov so staršími verziami svojho operačného systému. V podstate tak používateľa donúti, aby s novým procesorom prešli aj na nové Windows.

Prvou lastovičkou už sú procesory Skylake od Intelu, ktoré by mali byť novo plne kompatibilné len s Windows 10. Neznamená to síce, že by nové CPU od AMD či Intelu prestali zo dňa na deň fungovať na Windows 7 a 8.1, ale Microsoft ani výrobcovia čipov už neurobia tú "prácu navyše", aby zaistili, že všetko pôjde dobre na všetkých systémoch.

Obmena klasickej stratégie

Microsoft má s nutkaním zákazníkov k prechodu na novšiu verziu Windows bohaté skúsenosti. V minulosti cielil ale hlavne na hráčov, keď nové verzie rozhrania DirectX obmedzoval iba na najnovšie systémy, či už išlo o exkluzivitu DirectX 10 pre Windows Vista, alebo novo o DirectX 12 pre Windows 10.

Lenže nové "directy" naberali na dôležitosti ešte pomalšie, než prirodzene rástla základňa užívateľov nových Windows. Taktika to tak bola skôr neužitočná. Podobné je to s obmedzením podpory po uplynutí určitého časového úseku - tento úsek je totiž veľmi dlhý a v podstate príliš neskracuje prirodzenú životnosť operačného systému. Napríklad Windows XP prestal byť podporovaný až po viac ako 12 rokoch na trhu v čase, keď sa už väčšina užívateľov bez problémov zžila s novými verziami, najmä s Windows 7. Tie čaká koniec podpory v roku 2020.

Lenže tentoraz si Microsoft berie za rukojemníkov oveľa väčšiu skupinu užívateľov, s trochou nadsádzky všetkých, ktorí chcú upgradovať svoj počítač na najnovšie verzie procesorov.

Nezmyselné prevracanie zažitých pravidiel

Plán Microsoftu vyzerá trochu absurdne aj z dôvodu, že krásne kontrastuje s bežným fungovaním IT technológií. Väčšinou je to nový systém, nová hra, nový softvér všeobecne, čo vedie používateľa k vylepšeniu hardvérového vybavenia, pretože vzhľadom k prirodzenému vývoju sa zvyšuje aj náročnosť na výkon. Lenže Microsoft robí presný opak - použitie nového hardvéru podmieňuje používaním najnovšieho softvéru. Windowsy od dôb neslávne preslávených "Víst" príliš na výkon žravé nie sú, ale Microsoftu môže byť v podstate jedno, na akom hardvéri ich systém beží. Oveľa efektívnejšie je donútiť majiteľa moderného hardvéru prejsť na ich nový operačný systém.

Riešením je podriadiť sa

Chcete riešenie? Sú v podstate dve - ak máte radi svoj starší Windows, kúpte si pri upgrade čo najlepšie a najmodernejšie kompatibilný procesor a pár rokov pravdepodobne v pohode vydržíte. Alebo sa môžete podriadiť a prekusnúť "zlo" v podobe Windows 10. Systém je to vydarený, aj napriek jeho povahe neustále aktualizovanej "služby", ale čím viac nám ho Microsoft núti, tým menej našich sympatií si získava.

Podobné články

Ako na odpoveď v neprítomnosti

Ako na odpoveď v neprítomnosti

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Top 7 najlepších a najspoľahlivejších antivírusov

Top 7 najlepších a najspoľahlivejších antivírusov

Najspoľahlivejšie a najpresnejšie internetové prekladače

Najspoľahlivejšie a najpresnejšie internetové prekladače

Najlepšie prehliadače PDF dokumentov zdarma

Najlepšie prehliadače PDF dokumentov zdarma

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  9 f c 6 5 f  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia