softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 11838
  • Užívatelia: 2816

Prihlásenie

zabudnuté heslo | nová registrácia

Poliaty notebook – prvá aj posledná pomoc

Autor: Jakub Dočkal  |   Publikované: 2.4.2014 | Zobrazené: 8548x

Pri počítači pracujeme, hráme sa na ňom, odpočívame pri filme, ale tiež jeme a pijeme, čo je pre existenciu samotného notebooku veľké riziko. Existujú aj iné spôsoby, ktorými sa váš notebook môže ocitnúť pod paľbou molekúl H20, ktoré preniknú aj do najmenších otvorov a tam spustia nevratný a ťažko zastaviteľný proces oxidácie. Proste a jednoducho, keď sa váš notebook dostane do blízkeho kontaktu s vodou, sú to preteky s časom, ktoré síce nemôžete vyhrať, ale pri troche šťastia a s kopou vynaloženého úsilia nemusíte vôbec prehrať fatálne.

Každá sekunda sa počíta

Nech sa stane čokoľvek, musíte reagovať veľmi rýchlo a bezodkladne. Vašou prvou úlohou je, aby voda nenatiekla ďalej, než už je, hlavne nie do displeja. Zároveň s tým ale musíte zaistiť aj totálne odpojenie notebooku od elektriky, čo znamená nielen vytiahnutie zo zásuvky (to samozrejme musíte urobiť čo najskôr a ihneď), ale tiež vybratie batérie. Zároveň s tým notebook vypnete – ideálne podržaním spúšťacieho tlačidla asi na 5 sekúnd.

Pre zjednodušenie nasledujte tento zoznam:

  1. Vypnite notebook, vytiahnete ho zo zásuvky a vyberte z neho batériu
  2. Nakloňte notebook, aby voda nenatiekla do jeho útrob. Namiesto toho by mala klávesnicou vytiecť von. Pozor na displej, do ktorého voda natiecť rozhodne nesmie.
  3. Nechajte vodu vytiecť.
  4. Ak si trúfate, notebook rozmontujte – pomôžete jeho vysušenie a môžete zapojiť aj papierové vreckovky, ktorými vlhkosť nasajete. Pozor, nepoužívajte na sušenie teplý vzduch.
  5. V žiadnom prípade sa nesnažte notebook spustiť, zapojiť do siete alebo do neho vrátiť batériu a to aspoň 48 hodín.
  6. Po dvoch dňoch môžete skúsiť notebook spustiť (zmontovať a spustiť).

Ak sa notebook rozbehne, neberte to ako 100% istotu, že nie je poškodený. Oxidácia je proces, ktorý môže chvíľu trvať. Ak je notebook naozaj veľmi drahý, skúste ho aj tak dať kompletne vyčistiť do servisu, čo môže oxidáciu zastaviť alebo aspoň spomaliť. Mnohokrát sa však notebook vôbec nerozbehne alebo má poruchu. Ako postupovať?

Notebook sa nedá vôbec spustiť

Tu pomôže len servis, kde zistia, čo sa stalo a aspoň vám zachránia dáta z pevného disku. Nebude to ale zadarmo, pretože vytopením notebooku ste prišli o záruku.

Nejde alebo blbne klávesnica

Klávesnica je to prvé, čím voda prejde (keď máte šťastie a rýchle reakcie, tak aj to posledné) a tiež to prvé, čo vždy odíde. Pokiaľ nemáte odolnejší notebook s úpravou proti poliatiu vodou, bude klávesnica veľmi citlivá a vodný kúpeľ s veľkou pravdepodobnosťou neznesie. Výmena klávesnice našťastie nie je taký problém a tak drahá záležitosť, v servise vám radi poradia.

Ak notebook nie je poliaty „iba“ čistou vodou ale niečím horším, problémy môžu byť, nielen pre klávesnicu, ešte závadnejšie. Taký notebook odporúčame po vyššie zmienených krokoch nespúšťať, ale rovno odniesť do servisu.

Značky

Podobné články

Test detekcie vírusov – august 2015

Test detekcie vírusov – august 2015

Najlepšie výučbové programy pre deti

Najlepšie výučbové programy pre deti

Ako zrýchliť PC - programy na zrýchlenie počítača

Ako zrýchliť PC - programy na zrýchlenie počítača

Monitory – nové technológie do kancelárií i hráčskych pevností

Monitory – nové technológie do kancelárií i hráčskych pevností

Najlepšie antivírusové programy na stiahnutie zadarmo

Najlepšie antivírusové programy na stiahnutie zadarmo

Ako nainštalovať Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Ako nainštalovať Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  2 a b 4 c d  :
 
Odkaz :
Súhlasím Táto webová stránka používa na analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s ich použitím súhlasíte. (Ďalšie informácie)