softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14052
  • Užívatelia: 3177

Programy na ochranu dát

Autor: Redakcia  |   Publikované: 20.7.2012 | Zobrazené: 12170x

Ochrana dát - virusyČi už si zaobstaráte drahý alebo lacný počítač, vždy budete mať pocit, že jeho strata alebo odcudzenie by boli problémom. Prišli by ste o financie vložené do kúpy, ktoré vám už pravdepodobne nikto nevráti. Málokto si ale uvedomuje, že paradoxne najdrahšie a najcennejšie na počítači sú užívateľské dáta, ktoré sú väčšinou nenahraditeľné. Aj v prípade, že budete počítač využívať výlučne na súkromné účely, akými sú zálohovanie fotografií a videí, mailovanie či prehliadanie filmov, vás strata dát pravdepodobne bude mrzieť ešte viac než strata financií.

Pokiaľ počítač alebo notebook využívate aj pracovne alebo doň ukladáte citlivé a dôležité údaje, je na mieste dáta a počítač náležite chrániť. Jednako aby vás prípadná strata neochromila a tiež, aby nikto nebol schopný ukradnuté informácie zneužiť.

 

Ochranu dát môžeme rozdeliť do niekoľkých oblastí, resp. podľa ich princípu. Základom je užívateľská uvedomelosť (pri hardware aj software). Nenechávajte svoje vybavenie v nestrážených priestoroch, pri preprave naň dávajte pozor a nespúšťajte ho z očí, všeobecne platí, že o počítače sa treba dôkladne starať. Ak ide o programovú obozretnosť, nepoužívajte a nesťahujte neoverené súbory a programy, nenavštevujte pochybné stránky a, predovšetkým, majte nainštalovaný dobrý antivírusový program.

Šifrovanie dát

Na ochranu dát na pevných alebo prenosných diskoch využijeme niektorý zo špecializovaných programov. Tie nám umožnia dáta zneprístupniť alebo skryť pred zrakom ostatných. Na prístup k dátam budeme v oboch prípadoch potrebovať šifrovací program a heslo.

Ochrana dát - šifrovanieNajpoužívanejším zástupcom šifrovacích programov je TrueCrypt. Šifrované údaje uloží vo forme jedného súboru (alebo zašifruje celý diskový oddiel či flash disk). Jeho nevýhodou je nutnosť inštalácie, ktorá nám znemožní otvoriť dáta na počítačoch, na ktorých nemáme administrátorské práva.

Alternatívou je program FreeOFTE. Šifrovací program je vo verzii portable, takže nevyžaduje inštaláciu a môžete ho použiť kdekoľvek. Pri šifrovaní vytvára virtuálnu diskovú jednotku, v ktorej sú zašifrované dáta. Rovnako ako TrueCrypt využíva algoritmy AES, Twofish a ďalšie.

Na jednoduché a pohodlné šifrovanie USB diskov vznikol program USB Safeguard. Opäť ide o software bez nutnosti inštalácie. Stačí ho skopírovať na médium, spustiť a zadať heslo. Následne je celý obsah média zašifrovaný.

Antivírové riešenia

Aby sme zabránili neoprávnenému prístupu k údajom už pri ich vzniku, použijeme niektorý z antivírových programov. Často ide o komplexné riešenia, ktoré okrem antivírovej obsahujú aj antispyware ochranu a disponujú špecializovaným firewallom.  Tieto programy kontrolujú vstupné a výstupné body nášho počítača a ich dátový tok. Pokiaľ narazia na niečo podozrivé, dáta zastavia a informujú užívateľa.

Podľa testu spoločnosti AV Comparatives spomedzi dvadsiatich testovaných antivírusov najlepšie obstáli Bitdefender, G Data a Kaspersky Antivirus. K ďalším kvalitným programom patria aj ESET Antivirus alebo Avast Antivirus. Najhoršie dopadli Toncent a McAfee.

Záloha dát

Na pasívnu ochranu údajov slúži ich zálohovanie. Jeho zásadám a programom určeným na túto činnosť sa budeme venovať v samostatnom článku.

Značky

Podobné články

Firewall – strážca vášho PC

Firewall – strážca vášho PC

Ako zabezpečiť WiFi sieť heslom a šifrovaním

Ako zabezpečiť WiFi sieť heslom a šifrovaním

Test najlepších antivírusov - september 2012

Test najlepších antivírusov - september 2012

AV-Comparatives test antivírusov – marec 2015

AV-Comparatives test antivírusov – marec 2015

avast! Free Antivirus návod – inštalácia, registrácia, aktualizácia

avast! Free Antivirus návod – inštalácia, registrácia, aktualizácia

AV-Comparatives vyhlásilo najlepší antivírus roka 2012

AV-Comparatives vyhlásilo najlepší antivírus roka 2012

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 b 3 5 7 1  :
 
Odkaz :