softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14643
  • Užívatelia: 3223

Tanki Online – multiplayerová rezba vo vašom prehliadači

Autor: Redakcia  |   Publikované: 5.8.2014 | Zobrazené: 8079x

Útok na World of Tanks alebo len obyčajná flashová hra na skrátenie nudy na internete? Ani jedno, ani druhé. Tanki Online (mäkké „i“ je tu správne, pretože ide o transkripciu z azbuky, kde tanky naozaj končia týmto znakom) sú skôr klasickou multiplayerovou strieľačkou, ktorá však využíva moderné postupy v mikrotransakciách a vylepšovaní svojho tanku, rovnako ako sa zameriava na hráčov, pre ktorých sú klasické strieľačky až príliš hektické – žiadne skoky, žiadne super rýchle zameriavanie. Tempo hry je dané mechanikou tankov, ktorým predsa len trvá, kým sa otočia alebo než zamerajú na svoj cieľ dlhšie, než profíkom v Quakeovi alebo v Counter-Striku.

Graficky špička, ale iba na pomery flashu

Šaty robia nielen človeka, ale aj hry, a preto je z tohto pohľadu trochu prekvapením, že sa Tanki Online tešia takej veľkej popularite. Graficky sú totiž vrcholom, no iba v rámci nie príliš vhodného (na tvorbu veľkých hier) Adobe Flash. Ten veľmi dobre poznáte z rôznych banerov a iného pohyblivého obsahu webu, vrátane klasických flashových hier, ale herným enginom (vrátane Unity, ktoré sa na webe tiež rozmáha) nemôže konkurovať v žiadnom prípade.

Modely by tak zniesli viac polygónov, rovnako ako by sme si dokázali predstaviť lepšie textúry, o neexistujúcich pokročilých efektoch je aj škoda hovoriť.

Aj tak však má flash jednu obrovskú výhodu – väčšina ľudí ho má už v prehliadači nainštalovaný, takže je hranie prakticky okamžité. Žiadne sťahovanie, iba krátke načítanie a priamo v prehliadači sa môžete pustiť do zábavných bitiek. Tomuto systému idú Tanki Online v ústrety, ale o tom až nižšie.

Bleskový vstup do hry

Tanki Online nejsou primitivní hříčka, ke které sednete a hrajete. Přesto se autorům hry povedlo podobný, v době instantní zábavy nutný, pocit navodit. Když totiž poprvé vejdete na stránku hry, po krátkém načtení herních dat se vám hned spustí tutoriál, který je proveden velmi jednoduše a v němž si dostatečně zastřílíte, poznáte ovládání a tak dále.

Tanki Online nie sú primitívnou hrou, ku ktorej sadnete a hráte. Aj tak sa ale autorom hry podarilo podobný, v dobe instantnej zábavy nutný, pocit navodiť. Keď totiž prvýkrát prídete na stránku hry, po krátkom načítaní herných dát sa vám hneď spustí tutoriál, ktorý je prevedený veľmi jednoducho a v ktorom si dostatočne zastrieľate, spoznáte ovládanie a tak ďalej.

Až po tomto tutoriáli (kde hráte proti počítačom riadeným, alebo skôr neriadeným protivníkom) vám hra ponúkne registráciu – zapáčila sa vám grafika, hrateľnosť, alebo sa proste nudíte? Bez registrácie si nezahráte, pretože samotná hra už stojí čisto na online bojoch medzi hráčmi, ktorý majú samozrejme svoj účet, na ktorý zbierajú kryštály (mena hry, je možné si ju kúpiť aj za reálne peniaze) a ktoré sa dajú banovať. Výsledkom je niekoľko miliónov hráčov, ktorí si k Tanki Online každý mesiac sadnú.

Možností nie je málo

Hra ako taká mixuje klasické multiplayerové strieľačky s pohľadom tretej osoby a tanky, ktorých obľuba v posledných rokoch raketovo vzrástla hlavne vďaka vydarenej hre World of Tanks. Ako už sme povedali, od klasických frenetických strieľačiek typu Quake či Unreal Tournament sa Tanki Online líšia hlavne dynamikou. Všetko ostatné, až na pohľad tretej osoby (nutnosť, aby ste sa mohli kochať svojím tankom), je potom veľmi podobné – malé až stredne veľké uzavreté mapy, obdobné módy (DM, TDM, CTF,...), zbieranie powerupov... Proste klasika. Pomalšie tempo hry je však zásadným bonusom pre prístupnosť – áno, skill je skill a dobrý hráči budú mať lepšie štatistiky, ale aj hráči s pomalšími reakciami si tu dosýta zastrieľajú. Už kvôli častým situáciám, kedy prídu k nepriateľovi zozadu a on sa proste nemá šancu otočiť skôr, než ho niekoľkými mierenými údermi zničíte.

Ani klasické koření onlinovek a multiplayerovek, tedy klany a jejich soutěžení, nejsou v Tanki Online zanedbávanou složkou. Když k tomu připočtete odemykání lepšího vybavení a powerupů pro váš tank, rozhodně mají Tanki Online co nabídnout i nad rámec „zahnání nudy“. Svým způsobem tedy překračují stín klasických flashovek, i když si zachovávají jejich přístupnost – dohromady zaručený koktejl na celosvětovou oblibu.

Ani klasické korenie onlinoviek a multiplayeroviek, teda klany a ich súperenie, nie sú v Tanki Online zanedbávanou zložkou. Keď k tomu pripočítame odomykanie lepšieho vybavenia a powerupov pre váš tank, rozhodne majú Tanki Online čo ponúknuť i nad rámec „zahnania nudy“. Svojím spôsobom teda prekračujú tieň klasických flashoviek, aj keď si zachovávajú ich prístupnosť – dohromady zaručený koktejl celosvetovej obľuby.

Ovládanie je jednoduché, tieto klávesy sa vám budú hodiť

Rada prvá: prepnite si na anglickú klávesnicu. Prečo? Vežu tanku otáčate tlačidlami Z a X, čo na slovenskej klávesnici znamená prsty roztiahnuté po polke klávesnice, naviac v opačnom poradí. Rada druhá: pamätajte si, že svoj tank odpálite klávesom Delete, to keď spadnete na strechu a nebudete sa môcť hnúť.

Značky

Podobné články

Nejlepšie skiny pre Minecraft na stiahnutie zdarma

Nejlepšie skiny pre Minecraft na stiahnutie zdarma

Minecraft zadarmo na stiahnutie – dá sa to aj legálne

Minecraft zadarmo na stiahnutie – dá sa to aj legálne

OpenTTD online play

OpenTTD online play

Módy pre Euro Truck Simulator 2 - interiéry, zvuky, mapy

Módy pre Euro Truck Simulator 2 - interiéry, zvuky, mapy

Forza Horizon 5 predstavuje vozový park a odhaľuje aj minimálne požiadavky

Forza Horizon 5 predstavuje vozový park a odhaľuje aj minimálne požiadavky

Call of Duty: Black Ops 4 Blackout je na stiahnutie zadarmo

Call of Duty: Black Ops 4 Blackout je na stiahnutie zadarmo

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  e 3 6 1 4 d  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia