softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15030
  • Užívatelia: 3236

Tipy a triky pre vyhľadávanie cez Google

Autor: Redakcia  |   Publikované: 16.9.2014 | Zobrazené: 5780x

Google všetko vie a tiež vám to rád povie - keď viete, ako sa opýtať. V tomto článku nájdete veľa užitočných tipov, ako vyhľadávanie spresniť alebo obohatiť o napríklad menej známe funkcie.

Základné voľby pre vyhľadávanie sú v Googli pomerne šikovné. Ponúka vám nielen bežné vyhľadávanie, zhrnuté pod položku "Internet", ale tiež hľadanie obrázkov podľa zadaných slov, alebo dokonca aj podľa vzorových obrázkov. Google šikovne prehľadá aj Videá, Mapy, alebo internetové obchody ("Nákupy"), Správy, Knihy alebo Aplikácie na Google Play. Vo Vyhľadávacích nástrojoch potom môžete výsledky filtrovať do použitého jazyka alebo času vytvorenia, lokality a podobne. Volieb je teda veľa, ale pre Google ide o úplný základ, ktorý možno ďalej rozvíjať hlavne pomocou vyhľadávacích príkazov a operátorov.

Vyhľadávacie operátory a príkazy

Google využíva celý rad operátorov a príkazov, ktoré sa zadávajú priamo do vyhľadávacieho poľa. Ak sa ich naučíte používať, môžete si veľmi uľahčiť prácu, pretože vám Google dá presnejšie výsledky.

  • "požiadavka" – ak zadáte do Googlu svoju požiadavku a ohraničíte ju úvodzovkami, Google bude hľadať iba medzi takými výsledkami, ktoré otázke zodpovedajú úplne presne. Ak teda zadáte "ako sa starať o dracény", tak vám to nenájde napríklad ani tie výsledky, ktoré obsahujú frázu ako sa starať o dracény. Google bude nemilosrdne vyraďovať výsledky, ktoré sa od vášho zadania odlišujú (úlohu však naďalej nehrajú veľké/malé písmená a interpunkcia).
  • požiadavkaX -požiadavkaY – ak zadáte do Googlu svoju požiadavku, ale chcete z vyhľadávania vyradiť výsledky, ktoré obsahujú iné slovo, jednoducho za pomlčku napíšte slovo, ktoré sa vo výsledkoch nemá objaviť. Ak budete hľadať slovo spider, ale nebudete chcieť výsledky ohľadom kartovej hry spider solitaire, jednoducho zadáte toto: spider -solitaire.
  • požiadavka site:doména – použitie tohto formátu zapríčiní, že vaša požiadavka bude vyhľadaná na konkrétnej stránke alebo na skupine stránok. Ak teda budete chcieť hľadať slovo len na slovenských stránkach, zadáte požiadavku ako slovo site:.sk, alebo ak budete chcieť hľadať niečo len na Softmania.sk, tak zadáte niečo site:softmania.sk.

Pre viac funkcií môžete navštíviť príručku Googlu, z ktorej sme čerpali aj pri písaní tohto článku.

Výsledky preprané Googlom

Google nie je iba prostredníkom a na niektoré vaše otázky vám odpovie priamo, bez nutnosti klikať na odkaz. Týmto spôsobom vám napríklad povie, aké je kde počasie, kde v okolí dávajú v kine filmy, koľko je 1 + 1 a aká je definícia požadovaného slova. Musíte sa len vedieť opýtať, čo ale nie je vôbec nič zložité.

  • Počasie mesto – ak zadáte požiadavku na počasie doplnenú mestom, dostanete pekný graf s predpoveďou počasia pre dané miesto.
  • Filmy mesto – opäť to isté, Google vám na to odpovie, čo a v ktorých kinách dávajú.
  • Meny – tentokrát je vyhľadávacia požiadavka zložitejšia. Musíte najprv napísať obnos, potom v akej mene a potom ešte do akej meny (inak prevedie automaticky na koruny). Ak teda zadáte napríklad 10000 Eur v dolároch, výsledkom vám bude prepočet podľa aktuálneho kurzu.
  • Kalkulačka – ak chcete, Google za vás bude aj počítať. Stačí zadať príklad a on vám dá jeho výsledok a navyše vám zobrazí kalkulačku s mnohými funkciami! Ak neviete, ako do Googlu zložitejší príklad zapísať, jednoducho napíšte 1 + 1 a okrem výsledku sa dostanete aj ku kalkulátoru, kde už si všetko ľahko napíšete.
  • Define: požiadavka – tento zápis vo vyhľadávaní spôsobí, že sa Google pokúsi nájsť definíciu vašej požiadavky. Ak teda zadáte define: futbal, Google vám povie, že "...je kolektívna loptová hra...". V tomto prípade definícii ukradol z portálu Wikipédia, no je schopný si požičiavať informácie z rôznych zdrojov. Berte teda tieto definície skôr ako orientačné, než neomylné.

Značky

Podobné články

Programy na zálohovanie dát

Programy na zálohovanie dát

Ako zabezpečiť WiFi sieť heslom a šifrovaním

Ako zabezpečiť WiFi sieť heslom a šifrovaním

Ako pridať Chrome rozšírenia do mobilného prehliadača v Androide?

Ako pridať Chrome rozšírenia do mobilného prehliadača v Androide?

Internet vecí

Internet vecí

Najlepšie internetové dátové úložiská

Najlepšie internetové dátové úložiská

Ako nastaviť domovskú stránku v Chrome, Firefoxe i Exploreri

Ako nastaviť domovskú stránku v Chrome, Firefoxe i Exploreri

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  6 9 4 7 0 3  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia