softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15030
  • Užívatelia: 3236

Ako efektívne zálohovať dáta?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 23.7.2012 | Zobrazené: 18285x

V jednom článku sme sa zaoberali programami, ktoré slúžia na obnovu stratených alebo vymazaných súborov. Hneď v jeho úvode sme vám pripomenuli pravidlo, ktoré vznik týchto komplikácií eliminuje - pravidelné a kompletné zálohovanie údajov. Sľúbili sme vám, že v niektorom z nasledujúcich článkov sa tejto problematike budeme venovať. Svoj sľub teraz plníme.

Najprv musíme rozlíšiť pojmy SynchronizáciaZálohovanie. Napriek tomu, že oba predstavujú takmer totožný úkon, rozdiely v ich význame sú značné.

Synchronizácia

Pri synchronizácii uvádzame dve nezávislé zariadenia do stavu, v ktorom je na oboch totožný dátový záznam. Synchronizácia sa najčastejšie využíva pri prepojení počítača s mobilným telefónom. Nevyhnutnou sa stáva, pokiaľ na projekte pracujeme z rôznych zariadení, napríklad doma na počítači a v práci na telefóne či notebooku. Vďaka synchronizácii je na zariadeniach najnovšia verzia programov alebo dát.

 

DropBox

DrobBox je najznámejším synchronizačným nástrojom súčasnosti. Dáta uchováva v sieti, vďaka čomu k nim máte prístup z ktoréhokoľvek zariadenia (mobilný telefón, PC, notebook). Synchronizácia prebieha neustále. Údaje stačí jednoducho premiestniť do DropBox priečinka vo vašom PC alebo notebooku a do všetkých pripojených zariadení bude okamžite odoslaná ich aktuálna verzia.

DropBox

Výhody online úložiska: Cloudové uložíská typu DropBoxu výrazne znižujú riziko straty údajov, pretože dáta sú bezpečne archivované na serveroch prevádzujúcich spoločností. Užívateľ má navyše svoje dáta vždy na dosah ruky.

 

Allway Sync

Program Allway Sync umožňuje synchronizáciu dát medzi počítačmi. Po tom, čo určíte, ktoré zariadenia chcete zahrnúť do skupiny na zdieľanie/synchronizáciu, stačí povoľovať jednotlivé dátové výmeny.Allway Sync

SyncBack

SyncBack kombinuje zálohovanie a synchronizáciu. Vďaka jednoduchému a intuitívnemu ovládaniu je veľmi populárny. Je distribuovaný v troch verziách, neplatenej a dvoch platených, ktoré majú omnoho viac funkcií a nástrojov.

Záloha

Záloha slúži na uchovanie dát pre prípad ich straty (príp. straty dátového média) alebo poškodenia. Údaje sú uložené na nezávislom médiu, ktoré sa, optimálne, nachádza v inom prostredí ako pôvodný zdroj dát (pri zálohe na externý disk, ktorý je pripojený k počítaču obsahujúcom originálne dáta sa prepätie alebo zlodej spoľahlivo postará o „likvidáciu“ originálu i zálohy).

Zálohu môžeme deliť podľa spôsobu, akým sa vykonáva a rozsahu. Najčastejšou je komplexná záloha, pri ktorej všetky údaje skopírujeme na nové úložisko. Tento spôsob je síce časovo a priestorovo náročný, no zabezpečí, že neskôr spoľahlivo nájdeme všetko, čo budeme chcieť obnoviť. Zálohovať ale môžeme iba dôležité dokumenty. Filmy, hudbu a ďalšie dáta, ktoré sa dajú neskôr jednoducho získať zálohovať netreba.

Kapitolou samou o sebe je zálohovanie tzv. čistej inštalácie OS. Do počítača nainštalujeme operačný systém spolu s používanými programami a celý oddiel zazálohujeme. V prípade problémov postačí naformátovať chybný oddiel a skopírovať naň zálohu.

 

Cobian Backup

Ide o veľmi obľúbený zálohovací nástroj, ktorý je po celú dobu svojho vývoja poskytovaný zadarmo. V určitom období bol dokonca vydávaný s voľne prístupným zdrojovým kódom. Program umožňuje automatickú zálohu (najčastejšie sa využíva rozdielová – napr. každú noc sa uskutoční záloha všetkých súborov, pri ktorých došlo k zmene), ktorá je doplnená o celkovú zálohu (raz za týždeň sú dáta kompletne skopírované a prepísané).Cobian Backup

Backup4all

Je ďalší komerčný zálohovací program. Za mierny poplatok umožní zálohovanie s priamou kompresiu, pri ktorej sú zálohované dáta ukladané vo formáte ZIP.Backup4All

RarBackup

Už z názvu je jasné, že tento nástroj komprimuje zálohované dáta. V tomto prípade pomocou programu WinRAR.

Značky

Podobné články

Programy na vrátenie tlačidla Štart do Windows 8

Programy na vrátenie tlačidla Štart do Windows 8

Najlepšie programy pre zálohovanie dát

Najlepšie programy pre zálohovanie dát

Ako otvoriť zip súbor - programy na otvorenie zip archívu

Ako otvoriť zip súbor - programy na otvorenie zip archívu

Ako na Google vyhľadávanie – tipy a triky

Ako na Google vyhľadávanie – tipy a triky

Zrýchlenie štartu systémuu Windows pri zapnutí PC v 3 jednoduchých krokoch

Zrýchlenie štartu systémuu Windows pri zapnutí PC v 3 jednoduchých krokoch

Ako zapnúť alebo vypnúť tmavý režim Windows

Ako zapnúť alebo vypnúť tmavý režim Windows

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 c 1 3 e 2  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia