softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15025
  • Užívatelia: 3235

Bezpečnosť na verejnej WiFi?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 2.9.2015 | Zobrazené: 3087x

Bezpečnosť a verejná wifina, to nejde príliš dohromady. Niektoré veci by ste na nej rozhodne nikdy robiť nemali a aj tie ostatné radšej so zvýšenou opatrnosťou. A opatrnosť by mala začať už pri nastavení počítača, ktorý sa k verejnej wifi pripája. Celkom by ste mali rešpektovať aspoň tri základné pravidlá.

1. Nainštalujte si dobrý antivírus

Bez dobrého antivírusu na verejnú wifi nechoďte. Riziko útoku je výrazne vyššie ako na zabezpečenej domácej sieti, či už po zaheslovanej WiFi alebo po kábli. Majte tiež zapnutý firewall a neakceptujte žiadne podozrivé pokusy o komunikáciu vášho počítača s vonkajším svetom.

Medzi kvalitnými bezplatnými antivírusmi vyčnieva hlavne český Avast, ktorý sa pravidelne zúčastňuje náročného testovania po boku platených produktov od iných firiem v réžii AV-Comparatives.

2. Povedzte počítaču, že sa pripája k verejnej sieti

Toto je úplne zásadné - váš počítač sa po pripojení k wifi sieti chová jedným z troch základných spôsobov podľa toho, o akú sieť ide. V Domácej sieti je tak napríklad počítač viditeľný aj pre ostatné zariadenia na rovnakej sieti, čo samozrejme niekde v kaviarni nechceme. Takže keď na vás po pripojení vyskočí okno s voľbou, vyberte, že ide o sieť Verejnú.

Ak si nie ste istí, aký variant ste vybrali, alebo si istí ste a vybrali ste zle, môžete svoje rozhodnutie samozrejme zmeniť. Urobíte tak v Centre sietí, kam sa dostanete najjednoduchšie kliknutím pravým tlačidlom myši na túto  ikonu v pravom spodnom rohu obrazovky v systémovej lište a výberom voľby Otvoriť centrum sietí.

V tomto menu nájdete označenie, či ide o sieť Verejnú alebo Domácu, na ktoré keď kliknete, tak môžete vyberať znova.

3. Neprihlasujte sa k bankovníctvu a podobne dôležitým službám

Svet internetu je neuveriteľne prepojený a každému útoku sa nedá rozhodne vopred zabrániť. Bežný užívateľ by však mal byť pomerne v pokoji, ak bude nasledovať základné rady ohľadne bezpečnosti. Na verejných wifi sieťach sa k nim pripájajú ešte ďalšie rady - napríklad nelogovať sa do účtov, ktorých napadnutie by pre vás mohlo byť veľkou nepríjemnosťou. Vždy radšej počítajte s tým, že existuje určitá pravdepodobnosť, že vaša činnosť na verejnej wifi sieti je pozorovaná niekým, kto by mohol akékoľvek citlivé údaje zneužiť.

Značky

Podobné články

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Programy pre sťahovanie filmov a Youtube videí zadarmo

Programy pre sťahovanie filmov a Youtube videí zadarmo

OpenTTD online play

OpenTTD online play

Návod na zdieľanie mobilného internetu pomocou Wi-Fi hotspotu

Návod na zdieľanie mobilného internetu pomocou Wi-Fi hotspotu

Ako pridať Chrome rozšírenia do mobilného prehliadača v Androide?

Ako pridať Chrome rozšírenia do mobilného prehliadača v Androide?

Ako zmerať rýchlosť internetu na PC aj v mobiloch

Ako zmerať rýchlosť internetu na PC aj v mobiloch

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 0 b 6 9 b  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia