softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 13797
  • Užívatelia: 3096

Bezpečnosť na verejnej WiFi?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 2.9.2015 | Zobrazené: 1875x

Bezpečnosť a verejná wifina, to nejde príliš dohromady. Niektoré veci by ste na nej rozhodne nikdy robiť nemali a aj tie ostatné radšej so zvýšenou opatrnosťou. A opatrnosť by mala začať už pri nastavení počítača, ktorý sa k verejnej wifi pripája. Celkom by ste mali rešpektovať aspoň tri základné pravidlá.

1. Nainštalujte si dobrý antivírus

Bez dobrého antivírusu na verejnú wifi nechoďte. Riziko útoku je výrazne vyššie ako na zabezpečenej domácej sieti, či už po zaheslovanej WiFi alebo po kábli. Majte tiež zapnutý firewall a neakceptujte žiadne podozrivé pokusy o komunikáciu vášho počítača s vonkajším svetom.

Medzi kvalitnými bezplatnými antivírusmi vyčnieva hlavne český Avast, ktorý sa pravidelne zúčastňuje náročného testovania po boku platených produktov od iných firiem v réžii AV-Comparatives.

2. Povedzte počítaču, že sa pripája k verejnej sieti

Toto je úplne zásadné - váš počítač sa po pripojení k wifi sieti chová jedným z troch základných spôsobov podľa toho, o akú sieť ide. V Domácej sieti je tak napríklad počítač viditeľný aj pre ostatné zariadenia na rovnakej sieti, čo samozrejme niekde v kaviarni nechceme. Takže keď na vás po pripojení vyskočí okno s voľbou, vyberte, že ide o sieť Verejnú.

Ak si nie ste istí, aký variant ste vybrali, alebo si istí ste a vybrali ste zle, môžete svoje rozhodnutie samozrejme zmeniť. Urobíte tak v Centre sietí, kam sa dostanete najjednoduchšie kliknutím pravým tlačidlom myši na túto  ikonu v pravom spodnom rohu obrazovky v systémovej lište a výberom voľby Otvoriť centrum sietí.

V tomto menu nájdete označenie, či ide o sieť Verejnú alebo Domácu, na ktoré keď kliknete, tak môžete vyberať znova.

3. Neprihlasujte sa k bankovníctvu a podobne dôležitým službám

Svet internetu je neuveriteľne prepojený a každému útoku sa nedá rozhodne vopred zabrániť. Bežný užívateľ by však mal byť pomerne v pokoji, ak bude nasledovať základné rady ohľadne bezpečnosti. Na verejných wifi sieťach sa k nim pripájajú ešte ďalšie rady - napríklad nelogovať sa do účtov, ktorých napadnutie by pre vás mohlo byť veľkou nepríjemnosťou. Vždy radšej počítajte s tým, že existuje určitá pravdepodobnosť, že vaša činnosť na verejnej wifi sieti je pozorovaná niekým, kto by mohol akékoľvek citlivé údaje zneužiť.

Značky

Podobné články

Ako zmerať rýchlosť internetu na PC aj v mobiloch

Ako zmerať rýchlosť internetu na PC aj v mobiloch

Prezrite si fotky z Instagramu aj na vašom počítači

Prezrite si fotky z Instagramu aj na vašom počítači

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Ako nastaviť domovskú stránku v Chrome, Firefoxe i Exploreri

Ako nastaviť domovskú stránku v Chrome, Firefoxe i Exploreri

Oblúbené programy v portable verzii

Oblúbené programy v portable verzii

Ako nastaviť router – všetko o WiFi pripojení

Ako nastaviť router – všetko o WiFi pripojení

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  5 0 0 a 0 e  :
 
Odkaz :
Súhlasím Používame cookies, aby sme mohli prevádzkovať túto internetovú stránku a zlepšiť Vašu užívateľskú spokojnosť. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, predpokladáme, že súhlasíte s ukladaním súborov cookies z internetových stránok. (Ďalšie informácie)