softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Windows 9 príde s novým Štartom už budúci rok

Autor: Redakcia  |   Publikované: 19.8.2014 | Zobrazené: 4405x

Microsoft nás v posledných rokoch zásobuje jednou novinkou na poli operačných systémov za druhou. Zatiaľ čo Windows 7 si trónil na vrchole pekných pár rokov (veď ani neexistovalo mnoho dôvodov, prečo tento OS prirovnávaný k legendárnym XPčkam nejak nahradzovať), Windows 8 sa príliš neohrial a už prišiel masívny update na Windows 8.1. Ani táto verzia ale príliš dlho tou najnovšou nezostane, pretože už tento rok na jeseň sa môžete tešiť na ďalšiu betaverziu novinky od Microsoftu, a na jar budúceho roku príde kompletná verzia Windows s číslovkou 9. Čo od nej môžeme čakať?

Ako šiel s Metrom čas

Metro – respektíve ako Microsoft preferuje ModernUI – je dotykovým rozhraním, ktoré si svoju premiéru odkrútilo s príchodom Windows 8. Z veľkých prehlásení Microsoftu sa zdalo, že chce ModernUI nanútiť všetkým a všade. Veď aj možnosť bootovania po štarte iba do tohto dlaždicového systému s fullscreenovými aplikáciami ukazovala, čo by nám chcel redmondský gigant vnútiť. Pomerne veľká vlna nevôle a slabé predaje však Microsoftu ukázali, že tadeto cesta nevedie. Zatiaľ čo na tabletoch si užívatelia systém chvália, pre bežné fungovanie na PC sa príliš nehodil a stále nehodí. Veď ani osekané Desktopové prostredie (chýbajúca ponuka Štart) sa nestretlo s príliš kladným prijatím, a tak rýchlo vznikla rada programov, ktoré Štart a bežnú funkcionalitu exploreru v starších Windowsoch vrátili.

S Windows 8.1 prišli zmeny k lepšiemu, teda nevieme ako pre Microsoft, ale pre užívateľov PC rozhodne. Prišlo bootovanie na Plochu a tlačidlo Štart, aj keď stále neslúži tak, ako by sme si priali, ale slúži ako tlačidlo pre prepnutie do ModernUI (a pravé kliknutie myši na Štart vyvolá aspoň akú-takú ponuku).

Samotné ModernUI rozhranie sa potom stalo trochu flexibilnejším a použiteľnejším, no aj tak je stále vhodné predovšetkým pre zariadenia, ktoré nedisponujú klávesnicou a myšou. Zdá sa však, že to Microsoftu prestalo vadiť alebo sa s tým zmieril, čo je jedine dobre. Snáď aj vďaka tomu chystá možno skrytý útok na Desktop, schovaný za novú funkcionalitu – práve v tom sa Windows 9 bude odlišovať od predchádzajúcich verzií najviac.

Plocha vo Windows 9 zvládne i aplikácie dotykového rozhrania

Áno, Plocha sa naučí spúšťať aplikácie a hry napísané pre ModernUI a to samozrejme v oknách. To je skok ako hrom, ktorý snáď môže pomôcť spopularizovať aplikácie, ktorých je v Store pre ModernUI stále dosť málo. Microsoft sa teda opäť snaží presadiť svoje dotykové rozhranie, aj keď vo Windows 9 iba niektoré jeho prvky implementuje do Desktopu. Väčšina softwaru pre Windows je vysoko špecializovaná a prkotinky zo Storu možno naučia ľudí hrať sa opäť s počítačom. Nepatrí však podobné použitie naozaj skôr na tablety?

Keď už sme pri spúšťaní aplikácií pre Metro na Ploche, Microsoft rozhodne nie je prvý, koho to napadlo. Dokonca už dlhšiu dobu existuje reálne riešenie v podobe programu od Stardocku, ktorý sa výstižne nazýva ModernMix.

Značky

Podobné články

Najlepšie napaľovacie programy zdarma

Najlepšie napaľovacie programy zdarma

Ako prehodiť nastavenie myši a touchpadu pre ľavákov

Ako prehodiť nastavenie myši a touchpadu pre ľavákov

Zrýchlenie štartu systémuu Windows pri zapnutí PC v 3 jednoduchých krokoch

Zrýchlenie štartu systémuu Windows pri zapnutí PC v 3 jednoduchých krokoch

Aký je najlepší antivírus roku 2017?

Aký je najlepší antivírus roku 2017?

Programy na vrátenie tlačidla Štart do Windows 8

Programy na vrátenie tlačidla Štart do Windows 8

Ako zistiť heslo k domácej Wi-Fi sieti?

Ako zistiť heslo k domácej Wi-Fi sieti?

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  1 f 8 d 7 9  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia