softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15026
  • Užívatelia: 3236

Adobe Photoshop CS6: Základy práce

Autor: Redakcia  |   Publikované: 12.8.2013 | Zobrazené: 10441x

Jeden z najslávnejších programov vôbec, Photoshop od spoločnosti Adobe, je nielen obľúbený, ale tiež veľmi šikovný a žiaľ bohu aj pomerne náročný na ovládnutie. Pozrite sa s nami na to, ako preniknúť jeho ťažko priepustnou kožou a začať profitovať z jeho funkcií.

Photoshop je veľmi drahý program, teda aspoň na nejaké to základné domáce využívanie. Pokiaľ ide o nástroj pracovný, je jeho cena veľmi primeraná. Každý si ale môže stiahnuť trial verziu a do 30 dní sa rozhodnúť, počas plného využívania programu, či sa mu oplatí Photoshop kúpiť, alebo nie.

Základná orientácia v užívateľskom prostredí

Photoshop je navrhnutý dobre, jeho ovládanie je pomerne ergonomické a prepracované. Na prvý pohľad však môže odradiť, pretože toho vie toľko, že neskúsený používateľ nevie, čím začať. My si teraz popíšeme, čo môžete od jednotlivých položiek v menu očakávať. Najprv si prejdeme hlavné menu a potom aj ďalšie súčasti užívateľského prostredia, teda hlavne panel nástrojov a pravý panel, ktorý hostí rôzne vypínateľné menu a hlavne prehľad Vrstiev, o ktorých sa dnes tiež niečo dozviete.

  • V ponuke Súbor nájdete základné veci - slúži napríklad na otváranie súborov a projektov, alebo naopak k ich ukladaniu.
  • V Úpravách sa už stretnete s mnohými voľbami, ktoré majú priamo vplyv na váš obrázok alebo fotografiu. Je tu voľba transformácie obrázku, čo je "všemohúci" nástroj, vďaka ktorému vybranú vrstvu alebo objekt zväčšujete, zmenšujete, otáčate, skresľujete a vykonávate ďalšie veselé veci.
  • Obrazom prichádzajú ďalšie voľby. Najmä úprava farebnosti alebo expozície, jasu,…
  • Vo Vrstvách budete často. Môžete tu vrstvy pridávať, tvoriť alebo naopak zarovnávať, aby ste získali jednoliaty obrázok z mnohých vrstiev.
  • Ak pridávate do obrázka Text, bude sa vám hodiť tento nástroj. Ako sa na Photoshop patrí, volieb je naozaj veľa.
  • Skvele prepracované je aj menu Výberu. Práve jednoduchý poloautomatický a vždy manuálne upraviteľný výber (pridanie k výberu, odobratie z výberu, priesečník výberov ...) je základom precíznej a pohodlnej práce s Photoshopom.
  • S Filtrami je zábava, ale ak ich nepoužívate decentne alebo naozaj uvedomelo, môžu vám celý obrázok zmeniť na škaredú, no efektnú karikatúru. Na lacné efekty je ale programu škoda.
  • Vďaka Oknám si môžete upraviť svoju pracovnú plochu, zobrazovať si rôzne menu, vypínať nepoužívané a podobne. Neodporúčame prílišnú manipuláciu, kým sa s Photoshopom naozaj nezoznámite, aby ste si z dohľadu neodstránili žiadny dôležitý nástroj.

Lišta nástrojov

Táto lišta, v základnom rozostavení Photoshopu zaberajúca úzky pruh na ľavom kraji obrazovky, je vlastne zbierkou najdôležitejších a najpoužívanejších funkcií. Ide o nástroje, ktoré budete najčastejšie používať na manipuláciu s obrázkami a fotkami. Nevymenujeme si tu všetky, ale o tých najdôležitejších sa zmienime.

Výber(y)

Hneď druhý, tretí a štvrtý nástroj slúži k výberu určitej časti obrázku, respektíve vrstvy. Keď sa naučíte správne používať tieto tri nástroje, máte nad Photoshopom z polovice vyhraté. Práve precíznosť a rýchlosť prevedenia výberu totiž rozhodne o tom, či pôjde o premrhaný čas alebo zmysluplnú úpravu fotiek. Prvý výber je bežný štvorcový/obdĺžnikový, ale druhý už je pomenovaný Laso a ponúka hneď niekoľko zaujímavých čiastkových nástrojov. Bežné laso funguje tak, že svoj výber voľne kreslíte. To je vhodné na naozaj precíznu prácu - v kombinácii s vysokým priblížením môžete vyberať doslova po pixeloch. Druhý už je poloautomatický a volá sa magnetické laso. To znamená, že ho vediete iba približne a on si sám vypočítava, kadiaľ presne asi užívateľ chce výber viesť. To sa hodí pri vysoko kontrastných objektoch, ale použiteľné je to takmer vždy, pretože aj keď sa o čosi pomýli, môžete potom ľahko výber doupraviť a vyradiť z neho prebytočné veci a naopak doplniť chýbajúce. Každý nástroj má totiž pod Hlavným menu ešte lištu volieb, ktorými je možné všetko spresniť. Pri výbere ide hlavne o štyri rôzne módy. Nový výber, pridanie k výberu, odobratie z výberu a prelínanie. Výber je teda možné donekonečna upravovať a to aj kombináciou rôznych nástrojov výberu, kým nebudete úplne spokojní.

Orezanie

Orezanie slúži presne na to, na čo myslíte. Dodajme len, že prostredníctvom tohto nástroja možno trochu paradoxne obrázok aj zväčšovať.

Kvapkadlo

Vynikajúci nástroj, ktorý je vo Photoshope takmer nevyhnutný. Slúži totiž k výberu farby, ktorá už sa na obrázku nachádza. Vďaka tomu si vyberiete konkrétny odtieň a aplikujete ho kúsok vedľa, kde sa vám to hodí a akým nástrojom sa vám to hodí.

Záplata, štetec, klonovacie razítko

Tieto nástroje slúžia na poloautomatickú úpravu obrázkov. Vždy obsahujú nejakú funkciu, ktorá počas mrknutia oka dokáže pretvoriť obrázok výrazným spôsobom. V záplate nájdete napríklad presúvanie a klonovanie výberu s inteligentným prvkom "podľa obsahu", čo znamená, že presunutý výber sa na novom mieste začlení do nového pozadia. Realistického prechodu je možné dosiahnuť presúvaním vybraných objektov s dostatočne veľkým okrajom. Pokiaľ bude výber moc precízny, dôjde k rozmazaniu objektu a jeho vpitiu do pozadia.

Klonovacie razítko funguje tak, že si vyberiete počiatočný bod zdroja, ktorý budete klonovať a potom na ktoromkoľvek mieste obrázka doslova "kreslíte zdrojom". To sa hodí nielen pri klonovaní celých objektov, ale aj pri retušovaní. Ide vlastne o také značne pokročilejšie pohyblivé kvapkadlo so štetcom v jednom.

Pravé menu

Na záver nášho veľmi stručného zoznámenia sa s Photoshopom musíme spomenúť ešte pravý bok monitora, ktorý má Photoshop vyhradený pre väčšie a detailnejšie voľby. Ide hlavne o Vrstvy a rôzne jemnejšie úpravy obrázka, ako je farebnosť, kontrast, expozícia a podobne. Nájdete tu tiež RGB mixér.

Značky

Podobné články

Tipy pre lepšie fotky: Nočné, makro, budovy i portréty

Tipy pre lepšie fotky: Nočné, makro, budovy i portréty

Najlepšie programy na úpravu fotografií

Najlepšie programy na úpravu fotografií

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Návod na zmenu veľkosti fotiek a obrázkov pre sociálne siete

Návod na zmenu veľkosti fotiek a obrázkov pre sociálne siete

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  0 0 0 3 9 9  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia