softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15025
  • Užívatelia: 3235

Tipy pre lepšie fotky

Autor: Redakcia  |   Publikované: 27.1.2014 | Zobrazené: 9128x

Nebojte sa, nenájdete tu žiadne super zložité rady, ako fotiť ako profesionáli. O to nám s týmto návodom vôbec nejde. Naopak, radi by sme poradili úplným začiatočníkom v tom, ako robiť lepšie fotky a ako si ich upraviť aj následne v počítači, respektíve čo všetko sa dá zachrániť jednoduchou úpravou v akomkoľvek schopnejšom editore.

1. Čím fotíte?

Na tom jednoducho záleží. Napríklad väčšina mobilov stále fotí horšie, než základné kompakty za pár tisíc (sú aj výnimky, ktoré fotia ako nadpriemerné kompakty, hlavne od Nokie). Dôvodov, prečo fotiť špecializovaným zariadením, je ale viac. Ten hlavný spočíva v tom, že mobil vám nevybíja foťák a foťák vám nevybíja mobil. Fotky vo foťáku bývajú navyše väčšie, tzn. že nepodliehajú tak silnej kompresii. Napriek tomu sú naše rady použiteľné vždy a všade, takže ak aj chcete fotiť len svojim mobilom, prosím, čítajte ďalej.

Nech už ale fotíte čímkoľvek, naučte sa svoj ​​nástroj používať. Zaujímať by vás mali predovšetkým otázky:

  • Ako sa zapína makro režim?
  • Ako sa vypína alebo naopak natvrdo zapína blesk?
  • Ako sa spúšťa nočný režim?

2. Kompozícia

Tak nejako to už býva, že fotíme vždy to, čo nás nejakým spôsobom zaujíma. Väčšina príležitostných fotografov to ale robí nevhodným spôsobom. Poďme sa pozrieť, aké základné problémy sú najčastejšie.

Na stred nie a tretinová kompozícia

Ak chcete niečo zdôrazniť, nedávajte to doprostred. Pôsobí to rušivo a zvyšuje to napätie na snímke. To, že existujú výnimky, teraz neriešte.

S tým súvisí aj tretinová kompozícia. Každú fotku je možné rozdeliť na tretiny (vertikálne aj horizontálne). V priesečníku týchto tretín je potom vhodné umiestňovať dominantné predmety. Tretinová kompozícia sa ale využíva aj pri fotení krajiny, kde krajina a nebo nerozpoľuje fotografiu, ale dominantnú vec zvýrazníme tým, že jej poskytneme dve tretiny plochy fotky, občas dokonca aj viac.

Čo je naozaj zaujímavé?

Tu nejde o ľahko aplikovateľné pravidlo. Skôr by ste sa mali vždy zamyslieť, čo sa naozaj snažíte odfotiť a nebyť leniví si k tomuto objektu dôjsť zo správneho uhla. Tu však viac než čokoľvek iné oceníte cit pre fotografiu.

Makro

Keď fotíte makro fotky, to znamená detaily z extrémne krátkej vzdialenosti, veľmi záleží na vašom fotoaparáte. Skúste sa pripraviť tým, že si zistíte, ako sa zapína makro režim a hlavne z akej minimálnej vzdialenosti je možné fotiť - čím kratšia táto vzdialenosť je, tým bližšie môžete objektív priblížiť k objektu. A pri makro fotografii (kvietky, chrobáčiky, mince, ...) ide práve o detaily, ktoré najlepšie zachytíte zblízka.

3. Príliš veľa tmy alebo svetla

Najprv to "jednoduchšie". Situácia, kedy je veľa svetla, vám bude vadiť v dvoch chvíľach. Keď chcete odfotiť niečo, čo je v tieni, ale zároveň nechcete prísť o slnkom zaliate časti snímky, alebo keď fotíte v protisvetle, s ktorým si nevie poradiť drvivá väčšina príležitostných fotografov. V oboch prípadoch, možno trochu paradoxne, pomôže ešte viac svetla - hovoríme tým o blesku. V tom prvom ho použijete na presvietenie temných miest alebo ak máte dostatočne kvalitný fotoaparát s veľkým dynamickým rozsahom, môžete skúsiť odfotiť scénu aj bez blesku. V druhom prípade, teda pri fotení v protisvetle, je potrebné urobiť dve veci - zakryť zdroj svetla, či už za hranu snímky, alebo za fotografovaný objekt, pretože inak vám nepomôže nič, a zároveň si fotografovaný objekt opäť presvetliť bleskom.

Tma nie je nepriateľ

Fotoaparáty (nie mobilné telefóny) si dokážu poradiť s tmou pomerne dobre, ale musia mať buď dobrú automatiku a režim na fotenie v noci, alebo šikovného fotografa. Vždy ale budete potrebovať statív, alebo aspoň podložku, o ktorú fotoaparát opriete. Trik nočnej fotografie je totiž v tom, že fotoaparát musí fotiť dlho – aj ten najmenší pohyb fotených objektov alebo fotoaparátu znamená nepríjemné rozmazanie snímky. Statív je ideálny, ale stačí si oprieť ruky a foťák o múrik, stôl, alebo čokoľvek čo je po ruke.

Ak fotíte iba nejaké prostredie, napríklad mesto, vypnite blesk a nechajte foťák fotiť aj niekoľko sekúnd, aby na jeho snímač dopadlo dostatočné množstvo svetla, bez ktorého fotku neurobíte. Ak však fotíte postavu a nočné pozadie, musíte urobiť to isté, teda nechať dlhý čas (ako dlhý, to už zistí váš foťák, alebo to nastavte manuálne a skúšajte, ako fotka vyzerá napríklad pri 1 sekunde a dlhších/kratších časoch), ale zároveň nechajte zapnutý blesk, ktorý osvetlí postavu (jedine, že by bola osvetlená dostatočne aj bez blesku, ale to sa nestáva). Často je tento mód nazvaný ako pomalá synchronizácia blesku alebo blesk do pomala a podobne.

4. Premažte a upravte

Po každom fotení odporúčame zábery premazať. Úplný odpad, teda technicky, alebo situačne absolútne nepodarené fotky zmažte rovno, ibaže by boli tak zlé, až sú vtipné a geniálne (stáva sa). Ďalší výber už je len na vás. Ide o dokumentáciu výnimočnej dovolenky v zahraničí? Nechajte si kľudne všetko, čo vo vás evokuje príjemné spomienky. Ak však máte 10x odfotenú jednu budovu od vedľa, popremýšľajte, či by nebolo lepšie vybrať jedno dve najlepšie prevedenia a zvyšok vymazať -miesto na disku je síce dnes už lacné, ale fotografie stále dokážu naplniť aj to najväčšie úložisko veľmi rýchlo. Navyše myslite na to, že fotky budete musieť aj zálohovať, ak o ne nechcete prísť.

5. Zálohujte a prezentujte

Zálohovanie fotiek patrí k nutným úkonom, iba ak by ste o ne chceli (s takmer 100% istotou) skôr alebo neskôr prísť. Pamätajte však, že nielen váš harddisk má obmedzenú životnosť, to isté platí aj pre CDčka, DVDčka a Blu-ray disky. Neverte tým 100 rokom, ktorými sa výrobcovia chvália, občas to nie je ani desatina. Dnes sa ponúka kombinácia vypálenia na veľké blu-ray disky, prekopírovanie na externý disk a uloženie tých najdôležitejších snímok do cloudového úložiska (Dropbox), alebo do online galérie (Paradajka, Picasa).

6. Úprava fotiek

Aká úprava fotiek má v PC zmysel?

  • Orezanie (Vyfotili ste niečo so stredovou kompozíciou? Odstrihnite vhodnú časť a máte kompozíciu tretinovú,…)
  • Retuš (Viac o retušovaní v TOMTO článku)
  • Kadečo (rôzne programy na úpravu fotiek nájdete TU)

Vo výsledku je jedno, čo s fotkou urobíte, pretože si samozrejme necháte aj originál. Upravujte vždy kópiu, a čím viac toho vyskúšate (a prečítate), tým lepší v úprave budete.

Značky

Podobné články

Prezrite si fotky z Instagramu aj na vašom počítači

Prezrite si fotky z Instagramu aj na vašom počítači

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Najlepšie weby pre online úpravu fotiek

Návod na zmenu veľkosti fotiek a obrázkov pre sociálne siete

Návod na zmenu veľkosti fotiek a obrázkov pre sociálne siete

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Návod na sťahovanie videí zo súkromných stránok na Facebooku

Návod na sťahovanie videí zo súkromných stránok na Facebooku

Čo prináša Adobe Photoshop CS6?

Čo prináša Adobe Photoshop CS6?

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  d 0 3 c e a  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia