softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14639
  • Užívatelia: 3221

Internet vecí prichádza

Autor: Redakcia  |   Publikované: 16.9.2015 | Zobrazené: 2491x

Čo je internet vecí? To je, keď sa vaša žiarovka v obývačke rozhodne, že zmení teplotu vyžarovaného svetla, aby sa prispôsobila nastaveniu obrazu na vašej televízii a okolitému osvetleniu, napríklad. Ide o vybavenie, dnes obyčajných "hlúpych" vecí funkciami, ktoré umožňujú zber dát, komunikáciu s ostatnými podobne vybavenými vecami a riadenie, či už automatické alebo z rúk užívateľa na tablete/telefóne, ktorý je k celej sieti vecí pripojený. Ide o chytrú domácnosť, chytré mesto, chytrú dopravu, jednoducho o svet budúcnosti, v ktorom bude všetko diaľkovo riaditeľné aj dostatočne autonómne pre spríjemnenie ľudského pobytu na Zemi.

Prvé lastovičky od Samsungu

Jedným z priekopníkov je Samsung, ktorý musí byť pri všetkom, čo sa vo svete chytrej elektroniky udeje. Na veľtrhu IFA predstavil modul SLEEPsense (umiestňuje sa pod vankúš), ktorý do mozaiky domáceho internetu vecí zapája nielen meranie spánku, ako sme na neho zvyknutí napríklad u fit náramkov, ale aj už spomínanú komunikáciu a spoluprácu - tentoraz napríklad s klimatizáciou a televíziou. Prečo práve s nimi? Je to prosté, ak modul SLEEPsense zistí, že spíte, vypne televíziu a klimatizáciu nastaví na udržiavanie teploty, ktorá je pre spánok vhodná, alebo ktorú ste nastavili, že vám vyhovuje.

Všetky zariadenia v chytrej domácnosti ale samozrejme nemusia byť od jedného výrobcu - skôr by to ani nebolo možné. Preto je spoločná a hlavne otvorená platforma ešte dôležitejšia než jednotlivé veci. Uzavretá platforma by znamenala hlavne v budúcnosti takmer likvidačnú situáciu pre tých výrobcov, ktorí by sa do dominantného ekosystému internetu vecí nedostali - v momente keď vám nebude podlaha korigovať teplotu v miestnosti v súčinnosti s kúrením, krbom a slnečným žiarením, je predsa úplne na nič, nežijeme predsa v stredoveku!

Hoci je to prestrelený príklad, tak len z dnešného pohľadu - práve úplné prepojenie všetkého so všetkým bude pre domácnosti už pomerne skoro absolútne kľúčové, pretože sa jednoducho ani iné veci predávať nebudú - Apple, Samsung a podobné firmy sa o to už postarajú.

Ako sa to bude ovládať?

Ideálne samo. Výhodou chytrej domácnosti a internetu vecí všeobecne je ale aj možnosť ovládania z jedného miesta. Týmto miestom bude (a už aj je) pravdepodobne a vo väčšine prípadov chytrý telefón alebo tablet. Lenže to neznamená, že sa jednotlivé veci so svojimi senzormi napájajú priamo na váš dotykáč - to by bolo neefektívne a vlastne aj nemožné v prípadoch, kedy ste od vecí ďaleko. Namiesto toho sa jednotlivé chytré veci napájajú na spoločný hub, ktorý je napojený na internet a tým pádom môže komunikovať aj s vaším telefónom/tabletom/počítačom, nech ste kdekoľvek.

Vďaka pripojeniu hubu na internet potom môžu túto konektivitu využívať aj tie mašinky, ktoré to k svojmu fungovaniu potrebujú - napríklad bezpečnostné kamery, alebo strešné okno, ktoré si stiahne údaje o hroziacom daždi ešte pred tým, než do domu stihne napršať, alebo naopak hadica na záhrade, ktorá záhradku dneska nepokropí, pretože podľa predpovede je veľmi pravdepodobný dážď a podobne.

Tešíte sa na internet vecí, alebo sa pretechnizovaných domácností a celého sveta skôr desíte?

Značky

Podobné články

Prezrite si fotky z Instagramu aj na vašom počítači

Prezrite si fotky z Instagramu aj na vašom počítači

Ako nastaviť router – všetko o WiFi pripojení

Ako nastaviť router – všetko o WiFi pripojení

Návod na zdieľanie mobilného internetu pomocou Wi-Fi hotspotu

Návod na zdieľanie mobilného internetu pomocou Wi-Fi hotspotu

Ako nastaviť domovskú stránku v Chrome, Firefoxe i Exploreri

Ako nastaviť domovskú stránku v Chrome, Firefoxe i Exploreri

Ako na Google vyhľadávanie – tipy a triky

Ako na Google vyhľadávanie – tipy a triky

Oblúbené programy v portable verzii

Oblúbené programy v portable verzii

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  c 0 2 3 b a  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia