softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Licencie na digitálny obsah – čo je zadarmo a za akých podmienok?

Autor: Redakcia  |   Publikované: 24.2.2015 | Zobrazené: 5030x

Vyznáte sa v licenciách digitálneho obsahu ako je hudba, fotky alebo obrázky? Alebo si myslíte, že všetko "free" je naozaj úplne zadarmo a pripravené len pre vaše potešenie? Všetko je trochu inak a licencie sú pre bežného užívateľa internetu veľkou neznámou. Aspoň trochu svetla by vám do tohto problému mal vniesť tento článok.

Naozaj zadarmo a bez povinností

Existujú diela, ktorých autorské diela už zanikli, pretože uplynulo príliš veľa času od smrti ich autora. Sem prirodzene nepatria čisto digitálne diela, ale spravidla napríklad obsah starých literárnych diel alebo hudba. Tento typ "licencie" sa nazýva Public Domain a sem spadajúci obsah môžete využívať zadarmo. Obdobou Public Domain je licencia Creative Commons CC0 (Creative Commons Zero), kam patria diela, ktorých autori sa dobrovoľne všetkých autorských práv vzdali. CC0 tak môžete používať komerčne, bez uvedenia zdroja, s úpravami a výsledné dielo môžete vydať pod akoukoľvek inou licenciou (pritom je bežné, že pod ostatnými CC licenciami sa väčšinou používa pravidlo rešpektovania predvolenej licencie aj vo výslednom diele).

Platba nutná

Tu sa bližšie pozrieme na Rights-managed a Royalty-free licencie, pričom hlavne názov tej druhej tak trochu evokuje niečo zadarmo, čo rozhodne neplatí. Rights-managed (RM) spočíva v poskytnutí licencie pre presne vymedzené použitie diela. Špecifikovaná je forma použitia, rozsah použitia (časový i priestorový) i prípadná exkluzivita. Nevýhodou je spravidla cena - ak už sa niekto obťažuje s nastavovaním všetkých týchto pravidiel, ide asi o kvalitné alebo žiadané dielo, ktoré bude niečo stáť. Výhodou je napríklad možnosť  "kúpiť" si dielo exkluzívne, čím teda získavate istotu, že ho podľa dohodnutých podmienok nepoužije napríklad vaša konkurencia na billboarde pár metrov od vášho.

Royalty-free je naproti tomu o niečo reálnejšia - spravidla si kúpite obrázok za fixnú cenu a s ním si potom môžete robiť (viac-menej), čo sa vám zapáči. Aj tu sú nejaké limity, napríklad počtom použití alebo pozretí. Nikto vás ale neobmedzuje v tom, kedy a ako obrázok použijete. Zároveň si rovnaké dielo pre svoje použitie môže kúpiť ktokoľvek iný, nie je teda zabezpečená exkluzivita.

Creative Commons

Bez ohľadu na to, akí veľkí dobráci ste, pravdepodobne sa vám nepáči predstava, že niečo vytvoríte, ostatní toto dielo použijú a ani vás nespomenú ako autora, alebo dokonca vaše dielo využijú k vlastnému prospechu a vás ako pôvodného tvorcu zaprú, prípadne ani nebudú vedieť, že by na vaše originálne dielo mali odkázať...

Vďaka Creative Commons, neziskovej organizácii s cieľom sprehľadniť licenčnú problematiku na internete a zaviesť nejaké štandardy, je hneď jasné, za akých podmienok sa môže dielo ďalej šíriť. CC pritom poskytuje iba platformu, ktorej využitie je na autoroch - chcete, aby vaša fotka bola šíriteľná, ale iba pre nekomerčné použitie (CC BY NC - vysvetlíme nižšie)? Vyberiete si zodpovedajúcu formu CC licencie a ku svojmu dielu ju priradíte, aby všetci záujemcovia vedeli, za akých podmienok môžu vaše dielo použiť.

Creative Commons využíva 4 atribúty, z ktorých môžete výslednú licenciu zložiť. Ide o BY, NC, ND a SA. BY je základom pre všetky kombinácie a znamená, že dielo sa smie šíriť, upravovať a využívať na komerčné účely s tým, že bude uvedený autor. Táto licencia je súčasťou všetkých ďalších zloženín - ak by ste trvali na obídení aj BY, musíte zvoliť Creative Commons Zero (CC0, pozri prvú časť článku).

NC znamená, že dielo nesmie byť použité na komerčné účely (Noncommercial). ND zakazuje šíriť upravené dielo (No Derivative Works). SA umožňuje šírenie diela iba pod rovnakou licenciou, akú má originálne dielo. Kombináciou týchto štyroch môže vzniknúť napríklad licencia BY-NC-SA, ktorá zakazuje komerčné použitie, výsledné dielo musí byť šírené pod rovnakou licenciou (teda opäť BY-NC-SA) a musí byť samozrejme uvedený autor originálu.

Značky

Podobné články

Oblúbené programy v portable verzii

Oblúbené programy v portable verzii

Ako nastaviť router – všetko o WiFi pripojení

Ako nastaviť router – všetko o WiFi pripojení

Najlepšie doplnky pre internetové prehliadače Chrome, Firefox a Operu

Najlepšie doplnky pre internetové prehliadače Chrome, Firefox a Operu

Tipy a triky pre sociálne siete – Facebook

Tipy a triky pre sociálne siete – Facebook

Internet vecí

Internet vecí

Programy pre sťahovanie filmov a Youtube videí zadarmo

Programy pre sťahovanie filmov a Youtube videí zadarmo

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  3 6 2 0 8 a  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia