softmania.sk

 • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
 • Užívatelia: 3228

Najlepšie internetové dátové úložiská 1. diel

Autor: Redakcia  |   Publikované: 27.9.2012 | Zobrazené: 16224x

Zálohovanie dát na vzdialených serveroch nie je žiadnou novinkou. Dnešná doba ho však zjednodušuje a  sprístupňuje bežným užívateľom. Navyše, tieto služby už nie sú dostupné len z počítačov, ale aj zo smarfónov (kvôli cenovej politike našich operátorov, je však ich používanie sťažené).

V dnešnom článku Vám predstavíme niekoľko najvýznamnejších a najrozšírenejších služieb. Väčšinou za nimi stoja najväčšie IT spoločnosti, akými sú Microsoft, Google alebo Amazon, ktoré navzájom súperia takmer vo všetkých odvetviach. Pod popisom každého úložiska prikladáme odkaz na stiahnutie príslušného obslužného programu. Tie poskytujú užívateľom najväčšiu mieru komfortu pri ovládaní jednotlivých služieb. Väčšina z nich ale umožňuje prístup aj cez webové rozhranie. V druhej časti článku, ktorú pripravujeme na budúci týždeň, sa zameriame na cloudové úložiská so špecifickým zameraním. Tie spravidla neplnia funkciu univerzálneho úložiska, no v oblasti svojho určenia excelujú (napríklad Picasa alebo Apple iCloud).

Bez ohľadu na prevádzkovateľa, sa služby, takzvaných, cloudových úložísk v mnohom podobajú. Ich ovládanie je intuitívne, prehľadné a rýchle. Veľmi častá je aj možnosť prístupu z rôznych platforiem. Vďaka nej ich môžete používať prostredníctvom osobných počítačov, tabletov alebo smartfónov. Pod každým textom nájdete stručný popis najdôležitejších vlastností jednotlivých úložísk. Podľa neho môžete ľahšie porovnať, čo Vám konkrétne riešenie ponúka.

Google Drive

Svojím cloudovým úložiskom dáva Google jasne najavo, akým smerom sa vydal. Absolútna integrácia webových a offline funkcií je pri tomto internetovom gigante neprehliadnuteľná. Chrome OS je vlastne rozšírený prehliadač Chrome a Google Drive  šikovnejší brat služby Dokumenty. Obe aplikácie majú veľa spoločného – jednoduché zdieľanie informácií (a súborov v prípade vyspelejšej služby Drive) či interface s prepracovanou synchronizáciou s gmailom alebo kontaktmi. Služby Googlu teda začínajú tvoriť takmer jednoliaty celok. Prostredím je internetový prehliadač, identitou Gmail/Google+ účet, a doplnkové služby a funkcie sú pridávané výlučne online cestou.

Samotný Google Drive ponúka 5 GB úložného priestoru zadarmo. Ak vezmeme do úvahy konkurenciu, ktorá ponúka aj násobky tejto kapacitu, nejde o nič prevratné. Google však poskytuje niekoľko ďalších užitočných funkcií a možností. Napríklad rozoznávanie textu na vložených obrázkoch (OCR) alebo rýchle vyhľadávanie a filtrovanie. Najmä to je disciplínou, v ktorej Google boduje na plnej čiare. Veď vďaka nej sa stal jednou z najväčších spoločností sveta.

Google Drive si môžete vyskúšať takmer bez ohľadu na platformu, je dostupný pre PC, Mac, Google Android, iOS zariadenia (iPad, iPhone) a samozrejme Google Chrome OS. Vzhľadom k bohatým doplnkovým službám ide o cloudové úložisko s veľkou budúcnosťou. Odhaduje sa, že ho využíva viac ako 80 miliónov užívateľov.

Rozšírenie úložnej kapacity v Google Drive je pomerne lacnou záležitosťou. Doplnkových 25 GB si môžete prenajať za 2,5 dolára na mesiac, čo predstavuje 30 dolárov ročne (približne 20€). Na zálohovanie dôležitých súborov ale väčšine užívateľov postačí aj bezplatný variant s 5 GB úložného priestoru.

 • Priestor zadarmo: 5 GB priestoru zadarmo
 • Cena za nadštandardné služby: 60 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Špičková spolupráca s Google Dokumentmi, Funkcie OCR

Amazon Cloud Drive

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že sa Amazon púšťa do nerovného boja. Proti nemu predsa stoja titáni technologického sveta. Lenže žne úspechy. Najprv sa mu podarilo vytvoriť kultovú čítačku elektronických kníh, potom vyvinul výborne predávaný tablet a plánuje prísť s vlastným smartfónom. A hoci čelí tlaku najsilnejších hráčov na trhu, najmä Microsoftu a Googlu, darí sa mu aj so službou Amazon Cloud Drive. Amazon sa totiž vždy vydáva trochu inou cestou, to isté platí aj pri jeho internetovom úložisku.

Amazon Cloud Drive sa primárne sústredí na digitálny obsah, teda hudbu, obrázky, dokumenty alebo videá. Je logické, že z pozície najväčšieho predajcu stavia práve na tomto základe. Rovnako, ako sa Google sústredí na jednoduché vyhľadávanie.

Na svojom cloudovom úložisku poskytuje Amazon zadarmo 5GB. Možno sa to zdá málo, no Amazon prináša jednu špecialitu – obsah zakúpený na Amazone sa do tohto limitu nepočíta, čím jeho kapacita rapídne stúpa. Okrem osobných počítačov si so službou plnohodnotne poradí aj tablet Kindle Fire. O niečo menej možností majú užívatelia OS Android, ktorý s Cloud Drive dokáže spolupracovať len cez aplikáciu Amazon MP3.

Cena za navýšenie kapacity je v Amazon Cloud Drive veľmi prívetivá. Ďalších 20 GB získate za 20 dolárov na rok.

 • Priestor zadarmo: 5 GB priestoru zadarmo
 • Cena za nadštandardné služby: 100 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Digitálny obsah zakúpený na Amazone je uskladnený zadarmo, do dátového plánu sa nepočíta

Microsoft SkyDrive

Vlastné cloudové úložisko prevádzkuje aj Microsoft. Ponúka vyššiu bezplatnú kapacitu než jeho konkurenti, konkrétne 7 GB. Úložisko je veľmi podobné riešeniu od Google. Umožňuje rýchly prístup cez webové prehliadače, no primárne pracuje s aplikáciou SkyDrive. Tú je možné nainštalovať nielen na počítače so systémom Windows,  ale aj na Mac. Podpora mobilných zariadení je tiež pomerne široká, na svoje si prídu užívatelia Windows Phone, iOS aj Android.

Výraznou prednosťou služby je jednoduchá práca s dokumentmi Microsoft Office, čo je ďalším prvkom analógie s Google Drive a Google Dokumentmi. SkyDrive ale dokáže pracovať aj s obrázkami. Všetky súbory je možné s kýmkoľvek zdieľať a na dokumentoch môže súčasne pracovať neobmedzené množstvo užívateľov.

Cena za rozšírenie kapacity je pri Microsoft SkyDrive viac než priaznivá. 20 GB stojí symbolických 10 dolárov na rok. Za 50 GB zaplatíte 25 dolárov a za dvojnásobnú kapacitu dvojnásobok, teda 50 dolárov.

 • Priestor zadarmo: 7 GB priestoru zadarmo
 • Cena za nadštandardné služby: 50 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Previazanosť s Microsoft Office

DropBox

Práve DropBox stojí na počiatku celého cloudového šialenstva. S 50 miliónmi klientov patrí k najväčším internetovým službám na ukladanie dát. Synchronizácia s cloudovým úložiskom prebieha veľmi jednoducho. Požadované súbory stačí pretiahnuť do synchronizačného priečinka. O zvyšok sa postará obslužná aplikácia.

Pri poskytovaní bezplatnej kapacity zvolil DropBox zaujímavý prístup. V základnom balíčku zadarmo ponúka len 2GB voľného miesta. Získavaním referralov (noví užívatelia) ho však môžete rozšíriť až na 18 GB. Motivácia na prilákanie ďalších užívateľov je naozaj vysoká, pretože ceny za dodatočnú kapacitu sú podstatne vyššie, ako je bežné pri Google alebo Microsofte.

Veľkou výhodou DropBoxu je jeho rozšírenosť, a to nielen medzi užívateľmi. Príkladná je aj podpora a spolupráca s programami a službami tretích strán. Najväčšie pozitívum ale vidíme v podpore takmer všetkých bežných zariadení: PC, Mac, Linux, iOS, Android, BlackBerry či Kindle Fire.

Ako už bolo spomenuté, ceny za rozšírenie úložného priestoru sú dosť vysoké. 100 GB Vás vyjde na 100 dolárov ročne alebo 10 mesačne. S vyššou kapacitou úmerne rastie aj suma, ktorú za ňu zaplatíte (teda 200 GB za 200 dolárov, ...).

 • Priestor zadarmo: 2 GB priestoru zadarmo (až 18 GB vďaka referralom)
 • Cena za nadštandardné služby: 100 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Najrozšírenejšie online úložisko, jednoduché zdieľanie s priateľmi, spolupráca s ďalšími programami

SugarSync

SugarSync svojim užívateľom ponúka plnohodnotné internetové úložisko. Jeho hlavnou prednosťou je synchronizácia, ktorú je možné vykonávať dvoma spôsobmi. Prvým je nahrávanie ľubovoľných priečinkov na cloudové úložisko, čím získate dostatok voľnosti pri práci s Vašimi zložkami. Druhým je „magický kufrík“, teda jedna zložka, ktorá je automaticky synchronizovaná so všetkými zariadeniami pripojenými k danému SugarSync účtu. Na Vaše dáta získate zadarmo 5 GB priestoru.

Poteší aj zoznam podporovaných zariadení a operačných systémov: PC, Mac a mobilný iOS, Android, BlackBerry, Windows Mobile (operačný systém pre smartfóny staršej generácie) a Symbian.

Zato cena za dodatočné gigabajty dosahuje závratných výšok, dokonca viac ako pri DropBoxe, ktorý je za svoju cenovú politiku nezriedka kritizovaný. 100 GB na rok vás vyjde na 150 dolárov. Plusom je možnosť odskúšania tejto kapacity na 30 dní zadarmo.

 • Priestor zadarmo: 5 GB priestoru zadarmo
 • Cena za nadštandardné služby: 150 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Podpora starších mobilných OS Windows Phone a Symbian, skúšobných 100 GB na 30 dní zadarmo

Wuala

Švajčiari sú známi svojím progresívnym prístupom, inak tomu nie je ani pri službe Wuala. Jej prioritou je zabezpečenie užívateľských dát, ktoré sú pri synchronizácii šifrované a ukladané v zašifrovanej podobe. To však neznamená, že k nim budete mať prístup len Vy. Vaše dáta môžete jednoducho zdieľať s priateľmi. Stačí im poslať odkaz na stiahnutie príslušného súboru. Podpora zariadení je úplne dostačujúca: Windows, Mac, Linux, Android a iOS.

Wuala bezplatne ponúka 5GB. S prihliadnutím na zabezpečenie nie je cena za ďalšiu kapacitu nijak premrštená. 100 GB stojí 109€ ročne. Pokiaľ by ste chceli celý 1 TB, jeho ročný prenájom Vás vyjde na 999€.

 • Priestor zadarmo: 5 GB priestoru zadarmo
 • Cena za nadštandardné služby: 109 € za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: Najlepšie zabezpečenie súborov vďaka šifrovaniu a ukladaniu na chránené servery vo Švajčiarsku

4Sync

4Sync vnáša svieži vietor medzi cloudové služby. Zadarmo poskytuje nadštandardnú kapacitu a dokúpenie ďalších GB je pomerne lacné. Synchronizácia prebieha rovnako ako pri DropBoxe a iných internetových úložiskách. Po inštalácii obslužného programu sa v systéme objaví synchronizačná zložka, do ktorej môžete vkladať požadované súbory. 4Sync bezplatne ponúka bezkonkurenčný dátový objem. Presne 15 GB, čo je trikrát viac, než poskytuje Google a skoro osemkrát viac ako získate so službou DropBox.

Rozsiahly je aj zoznam podporovaných zariadení. Klient pre 4Sync spustíte na Windows, Mac aj Linux a celej plejáde mobilných zariadení (Android, iOS, BlackBerry a Symbian).

Cena za nadštandardnú kapacitu internetového úložiska je 78 dolárov na rok. Za tie dostanete 100 GB priestoru, ktorý môžete zaplniť Vašimi fotkami, dokumentmi a inými súbormi.

 • Priestor zadarmo: 15 GB priestoru zadarmo
 • Cena za nadštandardné služby: 78 dolárov za 100 GB na rok
 • Hlavné výhody: funguje na všetkých bežných OS a mobilných zariadeniach, bezkonkurenčná bezplatná kapacita

Značky

Podobné články

Tipy a triky pre sociálne siete – Facebook

Tipy a triky pre sociálne siete – Facebook

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Najlepšie internetové dátové úložiská 2. diel – fotografie a hudba

Oblúbené programy v portable verzii

Oblúbené programy v portable verzii

Ako na Google vyhľadávanie – tipy a triky

Ako na Google vyhľadávanie – tipy a triky

5 tipov pre YouTube, ktoré vám nesmú uniknúť

5 tipov pre YouTube, ktoré vám nesmú uniknúť

Programy pre sťahovanie filmov a Youtube videí zadarmo

Programy pre sťahovanie filmov a Youtube videí zadarmo

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  4 6 3 3 0 7  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia