softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15053
  • Užívatelia: 3236

Nástupca USB má iný tvar a nové schopnosti

Autor: Redakcia  |   Publikované: 21.10.2015 | Zobrazené: 3061x

Úplne v súlade s dnešnými trendmi, taký je nový konektor nazývaný USB-C - je menší, šikovnejší a univerzálnejší než predchodcovia. Nahradiť by mal jednak klasické USB, ale tiež miniUSB a microUSB konektory, ktoré sa dnes používajú na prenos dát a nabíjanie pri mobilných zariadeniach kvôli svojej veľkosti (bežné USB do moderných smartphonov a tabletov jednoducho nenapcháte).

Zdroj: Flickr

USB-C je pomerne veľkým evolučným krokom v oblasti konektorov a to nielen kvôli tomu, čo a ako rýchlo dokáže medzi zariadeniami prenášať, aj keď aj tu sú zmeny pomerne veľké. Ide o samotný dizajn (a tým nemyslíme vzhľad), ktorý je univerzálny - USB-C je obojstranné a zároveň aj symetrické, takže ak budete chcieť spojiť dve zariadenia, budete mať na oboch rovnaké konektory, ktoré spojíte káblom s dvoma rovnakými koncovkami, u ktorých je navyše úplne jedno, ako budú otočené (teda ak sa ich nepokúsite narvať priečne, ale voči tomu by bol odolný iba kruhový konektor). Aké ďalšie novinky USB-C prináša?

Prenosová rýchlosť

USB-C vychádza zo štandardu USB 3.1, ktorý zdvojnásobuje prenosové rýchlosti až na teoretických 10 Gbit/s. Testovaný už ale bol aj prenos rýchlosťou 20 Gbit/s s použitím medeného kábla, čím by sa USB-C vyrovnalo rozhraniu Thunderbolt 2.

Maximálna priepustnosť nebude (zas až tak) dôležitá pre prenos súborov na fleshky a externé disky, ale úplne zásadné bude pre ďalšie využitie hlavne prenášanie obrazu v rozlíšení až 4k.

Napájanie

Už dnes sa USB konektory na napájanie používajú - ak nemáte iPhone, tak sa váš šikovný mobil nabíja práve cez microUSB konektor, a to napríklad aj po pripojení do USBčka v PC. Lenže USB-C zvládne napájať výrazne vyšším prúdom až do 5A pri napätí až 20V. To využíva napríklad nový Macbook, ktorý disponuje jediným USB-C konektorom, ktorý obstaráva všetko drôtové pripojenie k okoliu vrátane napájania.

Prenos videa a internetu

USB-C toho ale zvláda oveľa viac! Už sme spomenuli prenos obrazu, čo znamená, že rozhranie USB-C dokáže nahradiť napríklad aj HDMI konektor alebo DisplayPort. Aby toho nebolo málo, USB-C zastane aj prácu ethernetového konektora, takže sa cez neho môžete pripojiť k internetu, no vzhľadom k ostatným schopnostiam už toto asi neprekvapí a nenadchne - ale aby šlo o skutočne univerzálny konektor, nemôže podpora chýbať.

Ako každá technologická novinka, i USB-C má problém - štart. Tento problém je o to väčší vďaka dôležitosti a absolútnej rozšírenosti klasického a spätne kompatibilného USB. Spočiatku teda budete potrebovať redukciu, pretože aj keď budete mať USB-C zariadenie (napríklad práve MacBook), tak k nemu nezoženiete USB-C monitor, USB-C fleshky... Ako ale porastie (a v súčasnej dobe sa všetko pripravuje na boom) počet dostupných zariadení i príslušenstva, všetko sa na dobré obráti. O tom, že budúcnosť patrí USB-C, totiž nie je vôbec pochýb.

Značky

Podobné články

Najlepšie výučbové programy pre deti

Najlepšie výučbové programy pre deti

Ako vytvoriť vizitku rýchlo a jednoducho

Ako vytvoriť vizitku rýchlo a jednoducho

Ako vybrať LED žiarovky

Ako vybrať LED žiarovky

Najpoužívanejšie dotykové gestá pre Windows 8 a Windows 8.1 Blue

Najpoužívanejšie dotykové gestá pre Windows 8 a Windows 8.1 Blue

Ako vybrať notebook

Ako vybrať notebook

Alternatívy pre MS Office zadarmo – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Alternatívy pre MS Office zadarmo – Google Dokumenty, LibreOffice,...

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  e a d 0 2 7  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia