softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14639
  • Užívatelia: 3221

Nástupca USB má iný tvar a nové schopnosti

Autor: Redakcia  |   Publikované: 21.10.2015 | Zobrazené: 2694x

Úplne v súlade s dnešnými trendmi, taký je nový konektor nazývaný USB-C - je menší, šikovnejší a univerzálnejší než predchodcovia. Nahradiť by mal jednak klasické USB, ale tiež miniUSB a microUSB konektory, ktoré sa dnes používajú na prenos dát a nabíjanie pri mobilných zariadeniach kvôli svojej veľkosti (bežné USB do moderných smartphonov a tabletov jednoducho nenapcháte).

Zdroj: Flickr

USB-C je pomerne veľkým evolučným krokom v oblasti konektorov a to nielen kvôli tomu, čo a ako rýchlo dokáže medzi zariadeniami prenášať, aj keď aj tu sú zmeny pomerne veľké. Ide o samotný dizajn (a tým nemyslíme vzhľad), ktorý je univerzálny - USB-C je obojstranné a zároveň aj symetrické, takže ak budete chcieť spojiť dve zariadenia, budete mať na oboch rovnaké konektory, ktoré spojíte káblom s dvoma rovnakými koncovkami, u ktorých je navyše úplne jedno, ako budú otočené (teda ak sa ich nepokúsite narvať priečne, ale voči tomu by bol odolný iba kruhový konektor). Aké ďalšie novinky USB-C prináša?

Prenosová rýchlosť

USB-C vychádza zo štandardu USB 3.1, ktorý zdvojnásobuje prenosové rýchlosti až na teoretických 10 Gbit/s. Testovaný už ale bol aj prenos rýchlosťou 20 Gbit/s s použitím medeného kábla, čím by sa USB-C vyrovnalo rozhraniu Thunderbolt 2.

Maximálna priepustnosť nebude (zas až tak) dôležitá pre prenos súborov na fleshky a externé disky, ale úplne zásadné bude pre ďalšie využitie hlavne prenášanie obrazu v rozlíšení až 4k.

Napájanie

Už dnes sa USB konektory na napájanie používajú - ak nemáte iPhone, tak sa váš šikovný mobil nabíja práve cez microUSB konektor, a to napríklad aj po pripojení do USBčka v PC. Lenže USB-C zvládne napájať výrazne vyšším prúdom až do 5A pri napätí až 20V. To využíva napríklad nový Macbook, ktorý disponuje jediným USB-C konektorom, ktorý obstaráva všetko drôtové pripojenie k okoliu vrátane napájania.

Prenos videa a internetu

USB-C toho ale zvláda oveľa viac! Už sme spomenuli prenos obrazu, čo znamená, že rozhranie USB-C dokáže nahradiť napríklad aj HDMI konektor alebo DisplayPort. Aby toho nebolo málo, USB-C zastane aj prácu ethernetového konektora, takže sa cez neho môžete pripojiť k internetu, no vzhľadom k ostatným schopnostiam už toto asi neprekvapí a nenadchne - ale aby šlo o skutočne univerzálny konektor, nemôže podpora chýbať.

Ako každá technologická novinka, i USB-C má problém - štart. Tento problém je o to väčší vďaka dôležitosti a absolútnej rozšírenosti klasického a spätne kompatibilného USB. Spočiatku teda budete potrebovať redukciu, pretože aj keď budete mať USB-C zariadenie (napríklad práve MacBook), tak k nemu nezoženiete USB-C monitor, USB-C fleshky... Ako ale porastie (a v súčasnej dobe sa všetko pripravuje na boom) počet dostupných zariadení i príslušenstva, všetko sa na dobré obráti. O tom, že budúcnosť patrí USB-C, totiž nie je vôbec pochýb.

Značky

Podobné články

Najlepšie prehliadače PDF dokumentov zdarma

Najlepšie prehliadače PDF dokumentov zdarma

Windows 10 Mobile Continuum

Windows 10 Mobile Continuum

Wattpad – blog pre všetkých spisovateľov aj čitateľov

Wattpad – blog pre všetkých spisovateľov aj čitateľov

Čo prinesie Microsoft Office 2013?

Čo prinesie Microsoft Office 2013?

Najlepšie výučbové programy pre deti

Najlepšie výučbové programy pre deti

Ako vybrať notebook

Ako vybrať notebook

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  7 1 f 7 6 b  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia