softmania.sk

 • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 15057
 • Užívatelia: 3236

Programy, ktoré vás naučia písať všetkými desiatimi

Autor: Redakcia  |   Publikované: 22.10.2012 | Zobrazené: 29082x

Schopnosť písať všetkými desiatimi prstami je v súčasnosti jednou zo základných počítačových zručností. Napriek tomu, že žijeme v 21. storočí a ľudia prichádzajú do styku s počítačmi prakticky denne, množstvo užívateľov s klávesnicou doslova bojuje. Naučiť sa písať všetkými desiatimi pritom nie je nič náročné a rozhodne za trochu snahy stojí. Ciest k ovládnutiu rýchleho a presného písania na klávesnici a písacom stroji je viac. Niekoho to naučili v škole, iný si zaplatí intenzívny kurz a ďalší skúša samoštúdium so špecializovanými programami.

Po zvládnutí správneho štýlu ide písanie rýchlejšie, presnejšie a s menšou namáhou rúk a prstov. Určité profesie dokonca nie je možné bez písania všetkými desiatimi vôbec vykonávať. Pre samoukov sme pripravili celý rad bezplatných i spoplatnených programov, ktoré im v ich snažení môžu výrazne pomôcť. Komerčné nástroje zväčša disponujú krajším a intuitívnejším užívateľským rozhraním, viacerými možnosťami, lepšou spätnou odozvou a rozsiahlejšou databázou cvičebných textov.

Rapid Typing Tutor

Veľmi prehľadný a grafický podarený program na výučbu písania všetkými desiatimi, ktorý je navyše úplne zadarmo. Po inštalácii stačí zvoliť jazyk (po slovensky s vami komunikovať nebude, no QWERTZ klávesnicu a slovenské znaky zvláda bez problémov) a rozloženie klávesnice. Výber je pomerne široký, pretože rozloženie výrazne ovplyvňuje najmä veľkosť a tvar klávesu Enter.

Ihneď po tom začína samotná výučba zameraná na opisovanie zobrazených slov. Pomocníkom je model klávesnice, ktorý pri každom písmene zobrazuje, v akej polohe by sa vaša ruka mala nachádzať. Pre jednoduchšiu orientáciu sú klávesy odlíšené aj farebne. Vyhodnocovanie úspešnosti je zvládnuté na výbornú. Po každej lekcii uvidíte grafy a štatistiky s podrobnými informáciami o počte a frekvencii chýb či rýchlosti písania. Ak k tomu pridáte bohaté možnosti nastavenia, dostanete skvelý nástroj na výučbu písania všetkými desiatimi.

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Freeware
 • Hlavné výhody: podrobné grafy a štatistiky, jednoduchý a príjemný interface

Psaní všemi deseti v1.5

Tento jednoduchý program so sparťanským, no účelným užívateľským rozhraním má na svedomí dvojica českých vývojárov. Je dostupný zadarmo a bez reklám a spustíte ho na operačných systémoch od Windows 98 až po Windows 7 64-bit. Danú verziu je možné spustiť aj v Linuxe cez rozhranie Wine. Špecialitou je verzia pre DOS, ktorú v Linuxe rozbeháte cez DOSEM a v novších Windows cez populárny DOSBox.

Výučba je koncipovaná podľa renomovanej publikácie „Písanie na stroji všetkými desiatimi“ a jednotlivé postupy sa opierajú o odborné poznatky. Nástroj neponúka žiadnu grafickú pozlátku či veselé farbičky a verziu pre MS-DOS dokonca subjektívne hodnotíme ako graficky zaujímavejšiu. Užívateľ vidí len funkčné prostredie a rozumný počet štatistických údajov (rýchlosť písania, počet chýb, ...). Veľkou výhodou je možnosť vkladania vlastných textových súborov a ich použitia vo forme vzorových textov.

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Freeware
 • Hlavné výhody: vytvorené podľa klasickej učebnice výučby písania na stroji, strohé ale funkčné užívateľské rozhranie

Klavaro

S programom Klavaro nebude žiadna klávesnica problémom. Umožňuje totiž ľubovoľne upravovať rozloženie klávesov. Hoci je dostupný zadarmo, ponúka výborne spracovanú výučbu podporenú sprievodnými textami, ktoré prevedú vás celým procesom. Precvičovanie prebieha v lekciách zameraných na rýchlosť, prispôsobivosť a plynulosť. Samozrejmosťou je vkladanie vlastných textov a podpora slovenských znakov.

Užívateľa pri výučbe nerozptyľujú žiadne štatistiky ani farebné schémy. Ich absencia má zamedziť nežiaducej očnej fixácii na klávesnicu. Cieľom je hmatová orientácia a dril, ktorým sa odbúravajú zlozvyky pri písaní. Vyhodnotenie sa zobrazuje na konci každého cvičenia a je zaznamenávane, takže užívateľ môže sledovať svoj postup.

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Freeware
 • Hlavné výhody: možnosť definovať rozloženie klávesnice

ATF

Je najpopulárnejším programom na výučbu písania všetkými desiatimi. ATF (All Ten Fingers) je však spoplatnený a demoverzia (odkaz na stiahnutie je pod obrázkom) obsahuje len niekoľko úvodných lekcií. Silnou stránkou ATF sú multilicencie, vďaka ktorým ho užívatelia môžu získať za veľmi prijateľnú cenu. Mnoho škôl ho tiež využíva pri výučbe, pretože rešpektuje platné osnovy a umožňuje jednoduchú kontrolu práce študentov.

Podarené je aj užívateľské prostredie pripomínajúce  aktuálne verzie kancelárskeho balíka Office (od verzie 2007). Na rozšírenie komplexnosti školiacich riešení, poskytuje spoločnosť SWX ďalšie tri aplikácie. iATF je výučba písania všetkými desiatimi prstami doplnená o RSS čítačku, ktorá program neustále zásobuje novými zdrojovými textami. AtfEditor vás naučí pracovať s textovým editorom a AtfSudoku je určené na precvičovanie používania numerickej klávesnice prostredníctvom zábavného Sudoku.

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Demo
 • Hlavné výhody: funkcie vhodné pre skupinovú výučbu, doplnkové programy AtfEditor a AtfSudoku

Desiatimi prstami

Výučbový program od spoločnosti PMQ software sa radí k najlepším vo svojej kategórii. Preto niet divu, že je rovnako ako ATF spoplatnený. Pre záujemcov je však pripravená demoverzia, po ktorej absolvovaní by malo byť užívateľovi jasné, či sa mu oplatí plnú verziu zakúpiť. Desiatimi prstami má veľmi podarené užívateľské rozhranie a pri výučbe využíva farebné rozlíšenie písmen. Používanie nástroja je teda jednoduchšie, no otázna je efektivita nadobudnutých znalostí pri bežnom písaní, kedy pred sebou nevidíte farebné písmenká.

Desiatimi prstami programu ATF konkuruje nielen masovým uplatnením na školách ale aj nižšou cenou. Podobný je aj postup pri predaji a zakúpiť je možné licenciu pre jedného užívateľa i zvýhodnenú multilicenciu. Špecialitou je metronóm slúžiaci na meranie počtu úderov za sekundu.

Ďalšie informácie o programe:

 • Licencia: Demo
 • Hlavné výhody: jednoduché učenie vďaka farebnému rozlíšeniu klávesov, metronóm

Značky

Podobné články

Najspoľahlivejšie a najpresnejšie internetové prekladače pre rok 2024

Najspoľahlivejšie a najpresnejšie internetové prekladače pre rok 2024

Ako nainštalovať Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Ako nainštalovať Windows XP, Vista i Windows 7 a 8

Čo prinesie Microsoft Office 2013?

Čo prinesie Microsoft Office 2013?

Tomuto sa pri zachádzaní s PC vyhnite oblúkom

Tomuto sa pri zachádzaní s PC vyhnite oblúkom

Ako vybrať LED žiarovky

Ako vybrať LED žiarovky

Najlepšie výučbové programy pre deti

Najlepšie výučbové programy pre deti

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f 3 c 5 2 0  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia