softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Minecraft špeciál – ako variť elixíry 2

Autor: Redakcia  |   Publikované: 7.5.2013 | Zobrazené: 31682x

Splash potionMinecraft špeciál nadväzuje druhým dielom na začatú tému "Ako variť elixíry". Pokiaľ vám teda v predchádzajúcom článku niečo chýbalo alebo ste si v niektorých situáciách nevedeli poradiť, tento diel vám dá všetky odpovede. Aj napriek rozdeleniu článku na dve časti nie je jeho dĺžka nijako zanedbateľná, vedzte však, že pokiaľ si preštudujete obe polovice, nebude nič, čo by vám pri vytváraní najlepších elixírov v Minecrafte dokázalo zabrániť.

 

Princíp varenia elixírov

Hoci sa môže zdať, že varenie elixírov je tajomnou mágiou, opak je pravdou. Samotné varenie nie je vôbec zložité. Keď si pripravíte potrebné nástroje a aparatúru, stačí získať správne suroviny a v danom poradí ich vdestilovať do tekutiny. Celkovo teda najviac času a námahy zaberie hľadanie samotných surovín. Pri tých špeciálnych môže ísť aj o celé hodiny, prípadne dni, kedy budete zdanlivo márne hľadať Nether pevnosť či iné netradičné javy. V článku nájdete presný popis toho, ako sa k surovinám dostať alebo z čoho ich získať. Často ide o náročné úkony, no obísť ich možné nie je. Lenže práve to je na celom Minecrafte najkrajšie. Každý vyťažený blok, sťatý strom a postavená stavba v sebe nesú kus vašej práce. A to je dôvodom, prečo je Minecraft taký zaujímavý a hráč si k nemu dokáže vytvoriť pevné puto.

 

Kuchtenie

Samotné kuchtenie alebo varenie elixírov sa riadi jednoduchými pravidlami. Tie vytvárajú logický postup, ktorého výsledkom je kúzelná fľaštička s ešte kúzelnejším obsahom.

Na začiatok si teda vytvorte malú pracovnú stanicu, kde budete mať tieto základné veci – truhlicu (Chest) s fľaštičkami, surovinami a prípadnými náhradnými dielmi pre varnú zostavu.  Určite nezabudnite na výrobný stôl (Crafting table) a hlavne varný stojan (Brewing stand). Všetko umiestnite na bezpečné miesto a na dosah vodného zdroja. Vodu si môžete zabezpečiť pomocou kotlíku (Cauldron) alebo jednoducho všetko postavte na brehu rieky či jazera.

Vařící koutek s Brewing Standy

Pri varení do stojanu vložte tri fľaštičky naplnené vodou. Snažte sa vždy variť po troch – ide maximálny počet elixírov, ktoré môžete naraz uvariť na jednom stojane. Varenie na jednom stojane totiž vždy spotrebuje práve jednu surovinu bez ohľadu na to, koľko fľaštičiek v ňom máte umiestnených.

Rovnako, ako je niekoľkokrát destilovaná kvalitná whisky, aj elixíry väčšinou vyžadujú hneď niekoľko destilačných cyklov. Zakaždým je zvolená iná surovina, ktorá postupne mení význam alebo mieru účinku elixíru smerom k požadovanému cieľu.

Zaujímavosť: Každá destilácia trvá presne 20 sekúnd. Tento čas sa týka jedného stojanu a nie je závislý na počte vložených fľaštičiek (1-3).

 

Tajomné zloženie elixírov

Elixíry pôsobia tajomne a ich výroba je opradená naoko neprestupnou pavučinou nejasností a alchymistických čarov. Skutočnosť je však taká, že sa s prvým uvareným elixírom všetka záhadnosť vytratí a hráč začne produkciu elixírov vnímať ako presne stanovené pracovné postupy, ktoré sú založené na logike a pevných princípoch. Suroviny sa teda delia na tri skupiny a každá z nich má pri varení svoje pevné miesto, poradie a význam.

Každé varenie, ktorého výsledkom má byť elixír s pozitívnym účinkom musí vždy začínať rovnako – do fľaštičky s vodou hráč vdestiluje surovinu prvej kategórie. Ide o Nether Warts (Nether bradavice). Tie pripravia správnu "pôdu" pre následné pridávanie ďalších surovín. Nether Warts nemajú žiaden efekt – nedôjde teda k vytvoreniu elixíru ale akéhosi polotovaru, nazývaného Awkward Potion (Základný elixír), ktorý súži iba ako prostredie na vstup do veľkého sveta naozajstných elixírov s rôznymi účinkami.

Kategorie 1 - Nether Warts

Druhá kategória obsahuje najväčší počet surovín. Ide o osem rôznych prísad, z ktorých dve majú primárne negatívny účinok. Všetky potom určujú samotný efekt elixíru. Ich zoznam je nasledujúci: Golden Carrot (Zlatá mrkva), Magma Cream (Lávová smetona), Sugar (Cukor), Glistering Melon (Ligotavý meón), Spider Eye (Pavúčie oko), Ghast Tear (Ghastie oko), Fermented Spider Eye (Fermentované pavúčie oko), Blaze Powder (Blaze prášok).

Rada: Nikdy nekombinujte dve suroviny (ani rovnaké) z druhej kategórie do jedného elixíru. Elixír totiž príjme iba prvú z vložených surovín a druhá naň nebude mať efekt. V horšom prípade dôjde ku zničeniu elixíru, ktorý môže byť vyrobený iba podľa stanovenej receptúry.

Kategorie 3

Zaujímavosť: Fermented Spider Eye je špeciálnou surovinou, ktorá môže mať pozitívny i negatívny efekt. Taktiež patrí do druhej aj tretej kategórie.

Tretia kategória obsahuje štyri suroviny, ktoré sa starajú o dĺžku trvania, silu, účinok alebo aplikáciu elixíru. Každá z uvedených surovín sa stará o jeden typ zmeny elixíru – Redstone Dust (Ruditový prášok) sa postará o predĺženie účinku daného elixíru. Z najčastejších 3 minút predĺži efekt na 8 minút. Glowstone Dust (Žiariaci prášok) zasa dokáže zosilniť efekt elixíru zo stupňa I na stupeň II, ktorý predstavuje maximum. Použitím žiariacieho prášku dôjde pri časovo obmedzených efektoch k zníženiu doby účinku na polovicu. Fermented Spider Eye (Fermentované pavúčie oko) obráti význam elixíru a až na jednu výnimku ide o efekt negatívny. Z liečivého elixíru vznikne zraňujúci, zo zrýchľujúceho spomaľujúci a pod. Výnimka platí iba pri Elixíre nočného videnia, ktorý sa pridaním tejto ingrediencie zmení na Elixír neviditeľnosti.

Posledným reprezentantom tejto špeciálnej skupiny je Gun Powder (Strelný prach). Jeho účinok je pri všetkých elixíroch jednotný – po pridaní tejto suroviny sa elixír zmení z klasického na Splash Potion (Prskavý elixír). Ten je možné hodiť a použiť ako zbraň. Na rozdiel od klasických elixírov môže účinkovať na viacero hráčov alebo herných postáv súčasne (vrátane mobov.)

Kategorie 2

Zaujímavosť: Prskavý – hádzací Elixír zranenia (Potion of Harming) je technicky najsilnejšou zbraňou v hre, teda pokiaľ by sa jeho efekt prepočítal na sekundy.

Postup výroby

Systém varenia každého elixíru je prakticky rovnaký. Hráč musí najprv siahnuť po z Prvej kategórie. Po jej vdestilovaní si vyberie surovinu Druhej kategórie, ktorú opäť vloží do už upraveného elixíru. Následne upraví dĺžku trvania alebo účinnosť elixíru pomocou suroviny Tretej kategórie. Tých je vo výnimočných prípadoch možné využiť hneď niekoľko druhov.  

Obrátenie významu

Ako už bolo spomenuté pri surovinách tretieho stupňa – pokiaľ použijete dve rôzne suroviny z tejto kategórie, nedôjde k dvojnásobnému nárastu sily alebo trvania účinku daného elixíru. Naopak, hráč sa vráti späť k pôvodnej verzii elixíru, ktorá bude mať rovnaký efekt, akoby žiadnu zo surovín Tretej kategórie nepoužil.

Príklad: Ako príklad môžeme uviesť Elixír liečenia. Ak pomocou Glowstone Dustu zosilníte jeho efekt na Stupeň II a následne pridáte Redstone Dust, vrátite efekt a silu elixíru späť na klasický Elixír liečenia. Znamená to, že nedôjde predĺženiu jeho účinku ani k jeho zoslneniu.

 

Systém elixírov

Nasledujúci obrázok vás zoznámi so všetkými možnosťami, ktoré sú v Minecrafte povolené pri výrobe elixírov. Pomocou grafov sa ľahko dostanete k tomu, od ktorého elixíru treba začať, kam sa je možné dostať a s akými surovinami treba počítať.

Výroba lektvarů komplet

Definícia termínov: 

Voda – fľaštička s vodou bez akýchkoľvek surovín 

Základ – fľaštička s vodou a Nether Warts

Health bod – polovica srdca na stupnici života

Recepty konkrétnych elixírov

Potion of Weakness (Oslabení)Potion of Weakness (Lektvar oslabení)

Do Vody vmiešajte špeciálnu surovinu v podobe Fermented Spider Eye. Zaobstaráte si ju tak, že zabijete pavúka a z jeho pozostatkov získate bežné Spider Eye. To následne vložte do Výrobného stolu a pridajte k nemu Cukor a Hnedú hubu.

Výsledný elixír potom hráča alebo nepriateľa oslabí - jeho útok mečom alebo iným nástrojom nebude mať takú silu (znížená o 2 stupne). Útok holými rukami nespôsobí žiadne zranenia.

 

Potion of Strength (Síly)Potion of Strength (Lektvar síly)

Surovinu Blaze Powder pridajte do základného elixíru (Základ).

Oproti predchádzajúcemu elixíru tak dôjde k zosilneniu účinku útoku, ktorý takto bude silnejší o tri body.

 

Potion of Regeneration (Lektvar regenerace)Potion of Regeneration (Elixír regenerácie)

Opäť do klasického Základu pridajte Ghast Tear.

Tento elixír v základnom stupni hráčovi vylieči zranenia až za 36 Health bodov (na prvom stupni dokáže elixír liečiť len po dobu 45 sekúnd).

 

Potion of Swiftness (Lektvar rychlosti)Potion of Swiftness (Elixír rýchlosti)

Do Základu rozpusťte Cukor (Sugar).

Hráč sa po vypití elixíru stane obratnejším a rýchlejším (pri chôdzi i behu). Pri behu bude navyše môcť vyskočiť vyššie, než je bežné. Zvýši sa aj viditeľnosť.

 

Potion of Slowness (Lektvar zpomalení)Potion of Slowness (Elixír spomalenia)

Využite predchádzajúci Elixír rýchlosti a pridajte doň Fermented Spider Eye.

Elixír značne spomalí hráčov pohyb a to tak, že sa bude jeho aktuálna rýchlosť rovnať rýchlosti, akou sa pohybuje postava v podrepe.

 

Potion of Healing (Lektvar léčení)Potion of Healing (Elixír liečenia)

Do elixíru Základ vdestilujte surovinu Glistering Melon.

Elixír pôsobí instatne a okamžite vylieči 6 Health bodov.

 

Potion of Poison (Lektvar jedu)Potion of Poison (Elixír jedu)

Do Základu pridajte Spider Eye. Získate ho zabitím klasického alebo jedovatého jaskynného pavúka.

Po dobu účinku základnej formy elixíru (45 sekúnd) príde hráč až o 36 Health bodov. Strata životov je však obmedzená, čo znamená, že na účinky elixíru nie je možné zomrieť. Na druhú stranu, zasiahnutému väčšinou zostane len jediný Health bod.

 

Potion of Fire Resistance (Odolnost proti ohni)Potion of Fire Resistance (Elixír odolnosti proti ohňu)

Do Základu vložte Magma Cream.

Hráč sa po aplikácii elixíru stane imúnnym voči ohňu. V základnej verzii ide o dobu troch minút. Počas tejto doby mu neublíži oheň, láva ani Blazeov útok na diaľku

 

Potion of Night Vision (Noční vidění)Potion of Night Vision (Elixír nočného videnia)

Do Základu pridajte Golden Carrot.

Hráč uvidí v tme alebo v noci. Jeho okolie sa totiž rozžiari na 15 svetelných bodov, čo zodpovedá úrovni denného sveta. Hoci hráč získa schopnosť vidieť v tme, vlastnosti okolia sú nemenné – ostatní hráči v danom prostredí neuvidia a mobovia sa v ňom budú môcť naďalej spawnovať.

 

Potion of Invisibility (Neviditelnost)Potion of Invisibility (Elixír neviditeľnosti)

Do predstaveného Elixíru nočného videnia vložte  Fermented Spider Eye.

Elixír dokáže hráča či inú hernú postavu učiniť neviditeľnou na dobu 3 minút. Z tohto pravidla však existuje niekoľko výnimiek. Postava, ktorá na sebe nesie brnenie alebo inú ochranu tela, bude viditeľná, resp. bude vidno brnenie (brnenie na hráčoch, vlna na ovciach, tekvica na Snežnom golemovi a pod.). Pokiaľ je hráč bez brnenia a použil Elixír neviditeľnosti, je skutočne neviditeľný a mobovia ho nezaregistrujú, takže naň nemôžu zaútočiť.

Zaujímavosť: Ak sa chcete zbaviť ľubovoľného efektu, ktorý je výsledkom požitia alebo zásahu elixírom, máte jedinú možnosť – vypiť kýblik s mliekom. Pamätajte však na to, že takto odstránite všetky efekty, pozitívne aj negatívne.

Malé zhrnutie 

Kbelík s mlékem

Elixíry patria medzi neodmysliteľnú súčasť celého Minecraftu. Ich hlavné využitie je síce v multiplayerových bitkách, no uplatnenie nájdu aj inde. Získavanie spomenutých surovín potrebných na výrobu jednotlivých elixírov je totiž veľmi náročné a hráči sa tak dostávajú do zaujímavých situácií. Počas ich získavania navyše hráč nazbiera hromadu skúseností, ktoré ho posunú ďalej.

Značky

Podobné články

World of Warplanes: nebeská alternatíva k World of Tanks

World of Warplanes: nebeská alternatíva k World of Tanks

F1 2022 prinesie rad skvelých noviniek - nové trate, splitscreen či podporu virtuálnej reality

F1 2022 prinesie rad skvelých noviniek - nové trate, splitscreen či podporu virtuálnej reality

Angry Birds Séria

Angry Birds Séria

Ako zmeniť skiny v Minecrafte na PC aj mobilnej verzii?

Ako zmeniť skiny v Minecrafte na PC aj mobilnej verzii?

Na Twitch prichádza Premier League, NHL, NBA aj UFC

Na Twitch prichádza Premier League, NHL, NBA aj UFC

Fallout 4 recenzia

Fallout 4 recenzia

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  6 3 2 c 9 5  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia