softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Najlepšie bezplatné alternatívy pre Microsoft Office

Autor: Redakcia  |   Publikované: 9.9.2014 | Zobrazené: 6917x

Microsoft Office je pojmom, ktorý netreba vysvetľovať. Vďaka nemu na počítači píšeme, vytvárame tabuľky a kocháme sa hlúpymi, ale krásnymi obrázkami v prezentáciách o "najkrajších miestach sveta", alebo nedajbože o tom, ako správne robiť svoju prácu. Akokoľvek je MS Office dokonalým nástrojom, jeho cena je pre veľa užívateľov neprijateľná - dôvodom je to, že 99% užívateľov nevyužije ani zlomok ich funkcií. Existujú však alternatívy, ktoré oným 99% užívateľov bohato postačia a nevypýtajú si ani o korunu…

Google Dokumenty

Začneme online službami od Googlu, ktoré sa tiahnu od mailu, cez cloudové úložisko a streamovanie hudby, až po editory dokumentov. Nechýba hlavne klasický trojlístok editorov - pre prezentácie, textové editory a tabuľky. Výhodou online editora je, že máte svoje výtvory dostupné kedykoľvek a kdekoľvek (ak máte internetové pripojenie), či už na svojom PC, pri počítači na druhej strane sveta, alebo na smartphone.

Editory sú dostatočne jednoduché aj vybavené, s veľmi jednoduchým interfaceom. To však nie je na škodu, pretože v jadre ide o spoľahlivé webové aplikácie, ktoré skvele fungujú. Import/export súborov z/do MS Office tiež funguje veľmi dobre a Google Dokumenty môžete v kľude používať ako svoj ​​hlavný pracovný nástroj. Vďaka možnosti spolupráce na jednom dokumente v tíme, čo už je dnes skôr nutnosť, než vymoženosť, sa Google Dokumenty hodia predovšetkým pre spoločnosti a kolektívy, ktoré využívajú ekosystém Googlu, ale v zásade nie je problém využívať len a len Dokumenty.

Viac o online editoroch nájdete v jednom z našich predošlých článkov

Apache OpenOffice

Rovnako ako je legendárny samotný Office od Microsoftu, tak aj jeho free náprotivok OpenOffice je kusom softvéru, ktorý je zbožňovaný miliónmi užívateľov. Ide o úplne plnohodnotnú alternatívu ku komerčným riešeniam, ktorá sa neustále vyvíja a prispôsobuje požiadavkám užívateľov.

OpenOffice ponúka najmä 4 mocné nástroje, ktoré je možné využívať zadarmo a to aj na komerčné účely. Ide o Writer, Calc a Impress, čo zodpovedá Wordu, Excelu a PowerPointu, a štvrtým do partie je Draw, ktorý plní funkciu "maľovania", avšak v tomto prípade nepracuje s bitmapovou, ale vektorovou grafikou. Hlavnou nevýhodou OpenOffice je, že na prvý pohľad pôsobí trochu zastaralo. Nedočkáte sa žiadneho moderného dlaždicového štýlu, ako v nových Officoch od Microsoftu, ale klasického a prevereného vzhľadu, ktorý sleduje jediné, funkčnosť. Problémom nie je ani kompatibilita, ktorá je obojstranne na veľmi vysokej úrovni, pričom otvorené formáty OpenOffice by vám mali v čitateľnej podobe vydržať vlastne navždy.

LibreOffice

LibreOffice je projektom, ktorý vznikol odtrhnutím časti vývoja od OpenOffice. Za cieľ si berie väčšiu progresivitu, hoci základ aj väčšinu noviniek spolu tieto dva súrodenecké balíky zdieľajú. Vybrať si medzi LibreOffice a OpenOffice nie je vôbec jednoduché - veteráni asi zostanú pri "svojom" OpenOffice, nováčikovia siahnu skôr po trochu dravšom a podhadzujúcejšom sa LibreOffice. Každopádne odporúčame vyskúšať oba balíky, alebo ak nie ste náročnými užívateľmi, hodiť si mincou - chybu totiž neurobíte ani s jedným z nich a po nejakých "offisoch" od Microsoftu sa vám cnieť nebude.

Značky

Podobné články

Nástupca USB má iný tvar a nové schopnosti

Nástupca USB má iný tvar a nové schopnosti

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Príliš malé písmo na monitore sa dá jednoducho opraviť

Programy, ktoré vás naučia písať všetkými desiatimi

Programy, ktoré vás naučia písať všetkými desiatimi

Nové procesory len s Windows 10

Nové procesory len s Windows 10

Najspoľahlivejšie a najpresnejšie internetové prekladače

Najspoľahlivejšie a najpresnejšie internetové prekladače

Ako vybrať LED žiarovky

Ako vybrať LED žiarovky

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f 2 d 5 8 2  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia