softmania.sk

  • Aplikácií na stiahnutie zadarmo 14814
  • Užívatelia: 3228

Windows 8: skvelé a takmer zadarmo

Autor: Redakcia  |   Publikované: 26.10.2012 | Zobrazené: 9975x

V dnešnom článku Vám predstavíme Windows 8 a zameriame sa na ich silné i slabé stránky. V závere nájdete tabuľku s prehľadom verzií a tipy, ako získať Windows 8 čo najlacnejšie.

Podarili sa ohlasované novinky?

Cieľom Microsoftu bolo vytvoriť rýchly systém založený na užívateľskom prostredí Modern UI (predtým Metro UI), ktoré je podobné dlaždicovému rozloženiu známemu z mobilných Windows Phone 7. Tie sú tiež známe ako jeden z najrýchlejších mobilných operačných systémov. Ako je na tom Windows 8? Je naozaj, ale naozaj veľmi rýchly. Má dokonca nižšie hardvérové nároky než jeho predchodca, optimalizácia vyšla na jednotku a žiadne pôrodné bolesti sa nekonajú.

Užívateľské prostredie

Krok s rýchlosťou drží aj prepracované užívateľské rozhranie Modern UI, ktoré si vyslovene vyžaduje ovládanie dotykom. Obavy, že na bežných PC vybavených myšou a klávesnicou bude nepoužiteľné, sa však nenaplnili. Logika ovládania je oproti tradičnej Ploche úplne odlišná, no vytknúť jej nemôžeme takmer nič. Dlho sa vravelo, že novinky v systéme pôsobia skôr ako chyba. Lenže pravda je inde. Zmeny sú totiž také veľké, že sa väčšina užívateľov nedokáže zmieriť s tým, že ich rokmi zafixované postupy skrátka nefungujú. Respektíve fungujú, pretože klasické desktopové prostredie s UI Aero je vo Windows 8 stále prítomné.

Najväčšou výhodou Modern UI je previazanosť, ktorú opäť poznáme z mobilných operačných systémov. Windows 8 hranicu medzi mobilným a stolovým systémom jednoducho maže (Microsoft bude do svojich najlepších tabletov inštalovať plnohodnotný systém Windows 8 Pro, do tých lacnejších prakticky identický Windows RT). Nahrajte do Windows 8 adresár kontaktov, zdieľajte, personalizujte, vyhľadávajte a majte stále na očiach svoje maily, kalendár, feedy zo sociálnych sietí alebo chat. V mnohých aplikáciách môžete nastaviť vlastné pozadie, čo platí aj o novej zamykacej obrazovke (lockscreen), ktorá je opäť do značnej miery inšpirovaná mobilnými riešeniami. Sú na nej vidieť základné informácie, akými sú čas, neprečítané správy alebo konektivita.

Modern UI je vystavaný z dlaždíc, a hoci je vkus vecou silne individuálnou, krajšie užívateľské rozhranie by sme hľadali ťažko. Systém je tiež skinovateľný, takže keď omrzí jedna grafická sada, stiahnete si ďalšiu. Základnou obrazovkou Modern UI je takzvaný Štart. Ten má s pôvodnou ponukou Štart spoločné len to, že sú v ňom zastúpené všetky nainštalované programy. Ako vidno na obrázkoch nižšie, Štart môže mať mnoho podôb. Najdôležitejšia ale je jeho použiteľnosť, ktorá je skutočne ľahká a rýchla. Jednotlivé dlaždice v okamihu usporiadate podľa svojho želania a spustenie zvolenej aplikácie je otázkou jedného kliknutia.

Dlhodobé skúsenosti užívateľov hovoria za všetko: s Modern UI je radosť pracovať, najmä, keď si naň po niekoľkotýždňovom používaní zvyknete. Navyše sa od vydania betaverzie mnohé zmenilo. Microsoft svoj systém uhladil, zrýchlil a doplnil radom funkcií. Vo finálnej podobe teda ide o moderný systém, ktorý nerobí kompromisy a prináša prevratné zmeny.

Modern UI: stvorené pre dotyk

Ovládanie Modern UI pomocou myši a klávesnice nie je žiadnym problémom. Faktom ale zostáva, že ide o rozhranie prispôsobené dotykovým displejom a používaniu rúk. Myš nie je natoľko efektívna a návyková, predstavuje skôr zaužívanú rutinu. Pokiaľ chcete zažiť skutočné Windows 8, určite ich prevádzkujte na počítači s dotykovým displejom alebo tablete.

Microsoft je neoblomný, Windows 8 štartuje zásadne do Modern UI

Hoci chválime zmeny vykonané na desktope i samotný Modern UI, mínusom je nemožnosť automatického nabehnutia systému do desktopového rozhrania. Riešia to síce aplikácie typu Classic Shell, no pre mnohých užívateľov je problémom nemožnosť úplne vypnúť Modern UI. Niektoré funkcie sú na ňom totiž závislé, a aj napriek plynulému prechodu medzi Aero a Metro (Modern UI) zostanú užívatelia túžiaci po čisto desktopovom prostredí sklamaní. Modern UI sa jednoducho nevyhnete, aj keď 99% času o ňom nemusíte ani vedieť. Stále vyčkáva v pozadí, aby Vás k sebe prilákalo.

Desktop je plnohodnotne použiteľný a oproti Windows 7 značne vylepšený. Nie je však základom Windows 8 a Microsoft sa tvrdo usiluje o presadenie Modern UI tým, že užívateľom nedáva šancu zbaviť sa ho úplne.

Bez desktopu to zatiaľ nepojde

Modern UI je plne použiteľný, no logika ovládania množstva tradičných programov a fungovania Windows ako pracovného nástroja zatiaľ stále vyžaduje zachovanie klasického desktopového rozhrania, teda Plochy s prostredím Aero. A práve tá prešla radom zmien. Áno, máme na mysli kontroverzné zmiznutie tlačidla Štart. Ako väčší problém to vlastne nevnímame, pretože už mesiace existujú programy, ktoré tlačidlo Štart do desktopového prostredia W8 vracajú, viď samostatný článok.

Bez úprav nezostalo ani Aero. Vytratili sa polopriehľadné okraje okien, ktoré boli iba žrútom systémových prostriedkov, no aby plocha pôsobila dostatočne graficky jednotne, transparentná zostala Hlavná ponuka (spodná lišta).

Ďalšie grafické vylepšenia Aera majú jediný cieľ – priblížiť dizajn k Modern UI. Desktop sa s ním v určitých situáciách prelína, ale napriek rozdielnym prístupom k ovládaniu je pocit jednotnosti a plynulosti zachovaný. Ak teda máte obe prostredia súčasne pred sebou, nebijú sa, a podľa nás  sa na Aero pozerá oveľa lepšie. Rovnako hranatý grafický štýl je prezentovaný aj v Office 2013, takže sa Microsoft pustil do dlaždíc na plnej čiare a Windows 8 sa úspešne vyhli nálepke „nepodarený hybrid“, ktorou by ho niektorí nespokojní užívatelia radi označili.

V desktope pribudli aj iné novinky, najviac sústredené do Windows Exploreru. Ten je po novom možné ovládať aj kartou plnou užitočných funkcií na prácu s priečinkami a súbormi, zdieľaním, napaľovaním, atď. Ide o funkciu, ktorá sa do desktopu vrátila z Windows XP a slúži na urýchlenie práce.

Niečo o aplikáciách

Čo sa aplikácií týka, užívatelia PC a notebookov s plnohodnotnou verziou Windows 8 nezažili žiaden šok. Tradičné desktopové programy fungujú bez problémov a rozhranie Modern UI je možné obohacovať o aplikácie určené pre Windows RT, čo je tabletová verzia Windows 8. Windows 8 teda ponúka oba typy aplikácií a do budúcna možno aj veľmi jednoduché portovanie aplikácií z Windows Phone 8.

Všetky aplikácie pre Modern UI budú mať viac-menej jednotný grafický štýl, samozrejme dlaždicový. Výnimku tvorí kancelársky balík Office 2013, kde sa podaplikácie len trochu zhranatia, no v jadre zostanú rovnaké ako doteraz.

Cena a podmienky upgradu? Viac než prijateľné

Nové Windows 8 Vás vôbec nemusia vyjsť draho. Čiastočne je to spôsobené aj tým, že Microsoft chce na nový systém a Modern UI prilákať čo najviac užívateľov. Druhým dôvodom je nižšej ceny je spustenie Windows Store, pomocou ktorého si užívatelia môžu dokupovať aplikácie podobne ako to poznáme z mobilných telefónov.

Cena upgradu z Windows XP, Windows Vista i Windows 7 je 30€. Čo je za úplne nový systém naozaj prijateľná suma. Stačí mať legálnu OEM či krabicovú verziu Windows XP alebo novších. Jedinou chybičkou krásy je, že ide o digitálnu distribúciu, takže si Windows 8 budete musieť stiahnuť, napáliť na bootovacie DVD a nainštalovať. Cena za krabicovú distribúciu upgradu je o 40€ vyššia.

Ústretovým krokom Microsoftu je, že užívatelia, ktorí si počítač s predinštalovanými Win7 zakúpili len nedávno, za upgrade zaplatia len necelých 15€.

 

Značky

Podobné články

Väčšia výdrž batérie notebooku: Ponúkame 4 osvedčené rady, ako to dosiahnuť

Väčšia výdrž batérie notebooku: Ponúkame 4 osvedčené rady, ako to dosiahnuť

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Windows 9 zadarmo a s ponukou Štart na jar 2015

Zjednodušenie práce: Označenie časti textu z odkazu bez otvorenia linku

Zjednodušenie práce: Označenie časti textu z odkazu bez otvorenia linku

Zrýchlenie štartu systémuu Windows pri zapnutí PC v 3 jednoduchých krokoch

Zrýchlenie štartu systémuu Windows pri zapnutí PC v 3 jednoduchých krokoch

Problém s preblikávacím oknom vo Windows - návod na opravu

Problém s preblikávacím oknom vo Windows - návod na opravu

Ako zistím, či bol môj e-mail hacknutý

Ako zistím, či bol môj e-mail hacknutý

Diskusia

Meno:
Email:
Opište znaky opačně  f 5 5 e 4 9  :
 
Odkaz :

Softmania - Kontakt - Pridanie aplikácie - RSS - Redakcia